Milá slečno,
já bych mohla odpovědět jediným slovem: Ano! Anebo téměř holou větou: Ano, je to možné. Ale trochu to rozvedu.

Podle věku, který udáváte, se ta dáma narodila v roce 1952. Není jasné, odkud babička byla, ale pokud to byly třeba Krkonoše (nebo jen Vrchlabí nebo některá Paka), tak nejspíš nebyla sama, kdo jezdil s mokrou hlavou. Pokud to byla extravagantní bohémka z Prahy, tak je to trochu více pozoruhodné, ale možné je to také.

Co se týče fénů na vlasy v době, kdy je mohla babička používat, již existovaly, a to nejen pro horních deset tisíc. Ale zkuste si představit výkonný, dvourychlostní, horkovzdušný fukar, který je velmi těžký a navíc při používání probíjí, takže brní nejen ruka, ale i celé tělo a pokožka pod vlasy se pálí někdy až na puchýř. Jistě chápete, že na použití takových zařízení člověk za půl století raději zcela zapomene a sobě i ostatním tvrdí, že vůbec neexistovala.

V době, kdy se hory za účelem lyžování chodilo pěšky a všechno se nosilo na zádech, si babička, tehdy ještě křepká slečna, rozmýšlela, co si zabalí do batohu. Dvoukilový vysoušeč vlasů by byl býval vydal za dvě lahve vína nebo tak něco. Já být ta vaše babička, tak si to nerozmýšlím vůbec a je mi to jasné rovnou, s čím se chci tahat a s čím ne.

Takže si, milá Nikolo, představte, že vaše babička si umyje hlavu, nebo si ji zmáčí při sprchování, vytře si ji ručníkem, jak nejvíc to jde, pochodí s ní po pokoji, aby se odstředivou silou dostalo z kštice co nejvíc vody, a pak se začne oblékat na lyže nebo ještě snídat a tak dále. Na vlhké vlasy si nasadí čepici a jde ven. Pokud není dvacet až třicet pod nulou, tak je to jedno. Já to dělám podobně. Ale pokud vám babička tvrdí, že za ní na sjezdovce chrastily rampouchy jich vlasů, nebo že se jí z vlasů udělal obrovský ledový dred, tak už se její mysl odebrala do sfér vzpomínkového romantismu a pravda je to jen trochu. Co je to mokrá hlava, je otázkou individuální percepce – tedy jak to kdo vidí.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!