Ledecký si zatím nezalyžoval

Zpěvák Janek Ledecký žije dlouhodobě ve Špindlerově Mlýně, ale co se týče letošní zimy, moc platné mu to není. ČTK řekl, že je permanentně zavřený ve svém studiu a nahrává. "Takže na lyže bych se jen tak nedostal, ale Špindl je asi jediné místo ve střední Evropě, kde se lyžuje," připustil. V krkonošské lyžařské Mecce je prý trocha napadaného sněhu, který na lyžování stačí.

"Speciálně právě Špindl je sice využívaný i mimo hlavní sezónu, ale tři zimní měsíce jsou pro zdejší ekonomiku základní, a letos je to katastrofa," zamyslel se zpěvák, podle něhož prostě přišla po deseti letech špatná zima. "Předtím bylo devět dobrých, tak to holt musíme vydržet, ale já věřím, že sníh ještě napadne a sezona se rozjede, i když bude krátká." Vášnivý lyžař podle svých slov letos sjel sjezdovku jen při předsjezdu slalomu českých reprezentantů na závěr roku, jinak na lyžích ani na snowboardu nestál.

Pro herečku a zpěvačku Danielu Šinkorovou není letošní nadprůměrně teplá zima žádnou tragédií. "Vypořádávám se s tím dobře. Na lyžích jsem jezdila naposledy před 15 lety a vzpomínám si, že mi to šlo docela dobře. I kdybych lyžovala pravidelně, letos bych na to neměla vůbec čas," podotkla herečka, kterou naplňuje natáčení seriálu Ordinace. Navíc jí přibyly zkoušky na nový muzikál Jack Rozparovač a další pracovní povinnosti. "Někdy v budoucnu ale plánuju lyžovat, protože se to prý nezapomíná." Daniele Šinkorové vadí spíš klimatický aspekt teplé zimy, kdy se to odrazí v létě na přírodě a zemědělství. "Jediné to mě trochu děsí, jinak s tím nemám problém," uzavřela.

Golonkovi chybí zimní romantika

Letošní lyžařská sezona bez pořádné sněhové nadílky překáží i mnoha známým tvářím na Slovensku. Některé celebrity doufají, že se počasí přeci jen umoudří, další se chystají vydat za sněhem do zahraničí. Najdou se však i tací, kteří lyžařskou výstroj odkládají do kouta.

"Nic se nedá dělat," říká moderátorka Alena Heribanová a na nedostatek sněhu se snaží dívat i z té lepší stránky. "Má to své výhody: nelámeme si nohy, nehrozí ledovka na silnicích, nemusíme odklízet sníh," vypočítala s úsměvem. Prý si počká, až nasněží u sousedů. "Jezdíme na rakouský Stuhleck, tam bývá sníh, hned jak zase trošku propukne zima," plánuje známá tvář Slovenské televize.

Miko Hladký z kapely Gladiátor doufá, že sníh napadne i na Slovensku. Lyžovat se v těchto dnech dá už jen v asi desetině lyžařských středisek, a i to převážně na umělém sněhu. "Tato zima je velmi špatná, je mi to líto. Ale doufám, že si ještě sníh užijeme," řekl ČTK zpěvák, který se už příští týden chystá na Tále.

"Má snowboardová výstroj, která je docela neopotřebovaná a zánovní, zatím leží ve skříni. Obávám se, že tam letos už zůstane," krčí rameny ředitelka soutěže Miss Slovensko Lucia Hablovičová. Oprášit se ji chystala ještě loni alespoň na víkend, ale nakonec jí to nevyšlo ani jednou.

"Počasí v Bratislavě je tak katastrofální, že spíš pomýšlím na jarní vycházky než na lyžování," říká Hablovičová, která bude mít až do dubnového finále soutěže krásy plné ruce práce a tak nevylučuje, že se za sněhem vydá až v létě. Asi před třemi lety si totiž užila srpnového lyžování v Alpách, což byl náramně zajímavý zážitek.

Bývalému hokejovému reprezentantovi Jozefovi Golonkovi nechybí ani tak sníh jako romantika, kterou pořádná zima přináší. "Chybí mi, že se projdu, zavezu děti na svah, dáme si punč, potkáme známé," řekl někdejší vrcholový sportovec. Ale jako hokejista měl lyže zakázané kvůli zraněním. Mimo sezonu si však stihl vyzkoušet mnoho známých lyžařských center a dokonce i pracoval ve firmě na výrobu lyží.

Podle Golonky je celoevropskou katastrofou, že se sníh stahuje do více než dvoutisícových výšek. "Vidím to černě, to globální oteplování. Pokud si s tím nezačnou lámat hlavu ve světě, i Američané, tak bychom se během 30-40 let mohli dožít nepříjemností," myslí si Golonka. Loni se vinou sněhových závějí nedokázal dostat ani ke své chatě na Krpáčové.