Tisková zpráva Jižního Tyrolska

Saslong ve Val Gardeně

Sjezdovka Saslong ve Val Gardeně je dlouhá 3 446 metrů, vede pod monumentální skalní stěnou Saslong a poslední víkend před Vánocemi se zde pravidelně jedou závody světového poháru (v pátek v super-G, v sobotu sjezd). Zejména sobotní sjezd je považován kvůli své kulise a náročnosti za jeden z nejkrásnějších a nejsledovanějších závodů sezony. Ve slavných velbloudích hrbech zhruba v půlce sjezdovky sjezdaři létají až do vzdálenosti sedmdesát metrů. Pravidlem je slunečné počasí, davy fanoušků s kravskými zvonci a esa alpského lyžování usazená po závodech pod sjezdovkou na après-ski. Lyžaři zdolávají 839metrové převýšení s průměrným sklonem 24,5 procenta.

www.saslong.org, www.skiworldcup.it


Gran Risa v Alta Badii

Z Val Gardeny se poslední adventní neděli světový pohár přesouvá do sousední Alta Badie na trať Gran Risa. Je dlouhá 1 225 metrů, má převýšení 448 metrů a v nejprudším místě padá pod 53procentním sklonem. O poslední adventní neděli se zde jezdí obří slalom, který je považován za jeden z nejtěžších. V pondělí večer se pak závodníci utkají na stejné trati v paralelním slalomu. Ted Ligety, Mark Girardelli, Bode Miller, Marcel Hirscher, Alberto Tomba – ti všichni mají doma zlato z této sjezdovky. Podpořit závodníky sem přijíždějí tisíce fanoušků.

www.altabadia.org


Val Gardena: Na sjezdovkách mistrovství světa 1970

Před 48 lety se ve Val Gardeně konalo mistrovství světa. Bodovali zde například slavní závodníci Bernhard Russi nebo Karl Schranz. Závodilo se celkem na čtyřech sjezdovkách. Ženy jely sjezd na sjezdovce Cir v oblasti Danterceppies nad městečkem Selva Gardena (délka 2750 metrů, převýšení je 675 metrů a průměrný sklon 27,76 %). Mužský sjezd startoval na hoře Ciampinoi na sjezdovce číslo 3 nad Selva Gardenou (délka 3 750 m, převýšení 830 m, sklon 24,95 %). Slalom se jel na dnes už neexistující sjezdovce Ronc v St. Ulrichu/Ortisei. Obří slalom pro muže i ženy se konal na trati Bravo na hoře Monte Pana nad S. Cristinou (délka 1 980 m, převýšení 420 m, průměrný sklon 27 %).

www.valgardena.it


Erta na Kronplatzu

Před dvěma lety se do ženského cirkusu světového poháru zařadil i lednový obří slalom, který se jede na sjezdovce Erta na Kronplatzu. Název Erta znamená v místním jazyce, ladinštině, „prudký“, což domovská trať úspěšných italských závodníků Manuely a Manfreda Mölggových, rozhodně je. Začíná v nadmořské výšce 1 605 m, je dlouhá 1 325 metrů a zdolává převýšení 405 metrů.

www.kronplatz.com


Haunold v Innichenu/San Candido

Středisko Haunold/Baranci v Innichenu není příliš velké, jeho stejnojmenná hlavní sjezdovka se ale pyšní 500metrovým převýšením. Každý rok v prosinci zde startuje světový pohár ve skikrosu, který v minulosti několikrát vyhrál Čech Tomáš Kraus. Trať je dlouhá 1 070 metrů a skládá se z 25 částí. Připravovat ji začínají 10 dnů před závodem a spotřebují na ni 50 000 m3 sněhu. Skikrosová trať tu ovšem není na stálo. Po závodech dostává sjezdovka svůj původní tvar. V Innichenu sídlí slavné špekařství Senfter, závodníci si pochvalují, že jejich špek bývá součástí výhry.

www.drei-zinnen.info


Více informací na:

www.suedtirol.info/cs

www.facebook.com/jiznityrolsko