Vážený pane Martine Prokope,

dovolím si vás oslovit oběma jmény, protože není jasné, které je příjmení. Pánové inženýrských oborů, zejména ti dříve narození, mají stále ve zvyku představovat se ve směru příjmení a pak jméno. Ale ten dříve narozený by si cpal před jméno i ten titul že je inženýr, takže vážený pane Prokope.

Děkuji za vaši otázku, protože mi umožnila, abych se trochu začetla do nepřehledné fabule toho seriálu, z něhož Jon Snow pochází. Opus Hra o trůny mne dosud míjel, zejména proto, že jsem se domnívala, že jeho tvůrci si ve svém scénářovém melting potu neboli tavícím kotlíku smíchali mýtus, epos a logos, aniž by tušili, co to které každé jedno znamená. A to mi moc neimponovalo. Neimponuje mi to ani teď, ale trochu jste ve mně roznítil zvědavost.

Mýtus, který je prvním levelem (z angl. level - úroveň) duše, nad nějž lidi ještě nahromadili filosofii a později další a další levely, se nám tady klube do postmoderní doby. Moc se mu to pravda nedaří, protože poslední solidní uživatelé mýtů byli Freud a Jung. K pochopení mýtu je třeba trošinku studia, což pro změnu neimponuje milovníkům Hry o trůny.

Daleko zajímavější je genetická otázka původu toho Jona. Matka zemřela při porodu, ale jeho tatínek ho vydával za děcko zmrhané ženy (ano, zmrhané), za ouhonče (bastarda), a tak dostal Jon to své snowé, sněžné příjmení. Tak je to v tom seriálu zvykem, že všichni bastardi na severu dostanou příjmení Snow, protože tam je sníh všudypřítomný.

Tady bychom se snad mohli trochu dotknout těch mýtů. Znamená to, že si tvůrci v seriálu představují a snaží se to namluvit i divákům, že děti vznikají ze sněhu? To už je přijatelnější představa, že je nosí čáp. V mýtu jsou se sněhem spojeny obvykle spojeny dívky. Nejznámější jsou Sněhurky. Jedna, která se dostala k sedmi trpaslíkům, a druhá, která se vypařila při skoku přes svatojánský oheň. Sníh (angl. Snow) je archetypem panenské čistoty, takže jako jméno pro parchanta, no já nevím…

Takže abych se konečně dostala k vaší otázce. Jon Snow může vědět o lyžování tolik, co jiné osoby z různých mytologií, příkladně Budulínek, Dionýsos nebo třeba Vinnetou. Ale protože máme věk emancipace, tak třeba také Afrodita, Zlatovláska, Červená Karkulka nebo Anna Karenina.

P.S. Postoupím váš dotaz ilustrátorovi papírové verze časopisu SNOW. Možná bude umět téma uchopit aktuálněji.
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!