SNOW tour 2018: Harrachov from SNOW.cz on Vimeo.


Aktuálně jsou v Harrachově otevřeny všechny sjezdovky a na pistách leží dostatek přírodního sněhu. Vzhledem k oblibě Harrachova tu o spolulyžaře hlavně v době jarních prázdnin není nouze a na první lano tak musíte dorazit s dostatečným předstihem – fronta před turniketem na lanovku Delta se tu tvořila už od 7:30. Odměnou za brzké vstávání je pak manšestr jako podle pravítka.


První vroubky krájíme záměrně na červené sjezdovce na Rýžovišti, protože sem sluníčko svítí jako první, čímž se vyhýbáme zmrzlé Červené II, která díky své severozápadní orientaci bývá déle ve stínu.


Červená na Rýžovišti je navíc moje oblíbená – ani moc prudká, ani moc mírná a nejvíc se mi líbí širokánská spodní část, kde získáte k překlápění lyží z hrany na hranu adekvátní sportovní rychlost.


Nejdelší sjezdovkou Harrachova je vedlejší modrá Turistická, která na svém začátku placatým traverzem trochu ukonejší, pak se ale rozjede a lyže se dají rozhoupat rozhoupat do pravidelných oblouků. Sjezdovka tak umí vyhovět požadavkům začátečníků i sportovnějších lyžařů.


Do Harrachova posledních pár let jezdíme jednou až dvakrát ročně a zatím jsem nikdy neměla to štěstí na fungující černou sjezdovku, až letos! Premiéru jsem si vzhledem k ne tak velkorysé šíři střihla spíš opatrně, přece jen je to šupák napřímo dolů. Na druhou stranu tu nejsou žádné zlomy ani náhlé změny, takže se dá jet bez zastavování až k lanovce.


Na Rýžovišti jsme se zastavili omrknout i Brumíkův dětský park, kde nás zaujala hlasitější výuka lyžování. Hlasitější z toho důvodu, že se zrovna odehrávaly závody v jízdě mezi kužely po jedné lyži, a všechny děti se mezi sebou kamarádsky podporovaly. Lekce tu probíhají pod taktovkou lyžařské školy Classic Ski School, která se zaměřuje na výuku formou her a soutěží i s patřičnými odměnami. Ve skupině vyjde půl den výuky na 690 Kč.


Hned vedle Brumíkova dětského parku se příhodně nachází bufet s občerstvením, kde malé prďoly za jejich výkony ve školičce můžete odměnit velmi chutnou belgickou waflí s karamelem.


Z Rýžoviště jsme se vydali na oblíbenou pistu Červenou II, kam mezitím začalo svítit slunko. Pokud je tato sjezdovka prázdná, je to lyžařská slast, protože po vlažnějším úvodu přijde dlouhý přehledný padák, kde se to krájí v hodně svižném tempu. V době jarních prázdnin tu ale po půl desáté rozhodně nebudete sami a na slast si musíte přivstat i za cenu ranního stínu.


Bez párku v rohlíku v bufetu by to v českém areálu snad ani nešlo a ani Harrachov není výjimkou. Co se ale na sjezdovkách často nevídá, jsou barevné zeleninové saláty, které v Harrachově najdete v restauraci Stone u nástupu na Deltu. Samoobslužná restaurace kromě salátů nabízí samozřejmě i klasickou teplou kuchyni a v ranních hodinách se podává i snídaně v podobě míchaných vajíček (45 Kč).


Pro zapomnětlivce nebo „shopaholiky“ může být dobrým tipem sportovní obchod vedle restaurace Stone, kde najdete všechno od rukavic, přes termotrika až po boby. Rukavice tu koupíte lidově už od 300 Kč, suvenýrové tričko z Harrachova pak za 350 Kč.Harrachov v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 44 min
Celodenní skipas dospělí (8 h)     690 Kč
Celodenní skipas mládež (14-17 let)     640 Kč
Celodenní skipas děti (6-13 let)     460 Kč
Provozní doba lanovky     8:00 – 16:00
Webové stránky     www.skiareal.com
Parkování     75 Kč/den na Rýžovišti, 50 Kč/den v Harrachově u DeltyTip: na sjezdovku do Harrachova vlakem se slevou ČD Ski 20 %


Harrachov jako partnerský skiareál ČD Ski nabízí až do 2. dubna 20% slevu na jednodenní (8hodinový) skipas cestujícím ČD po předložení voucheru ČD Ski Harrachov, který cestující získá na pokladně ČD nebo u průvodčího vlaku zdarma. Spolehlivou železniční dopravu z Liberce do Harrachova využijí především lyžaři z Liberce a Jablonce nad Nisou. Spoji Českých drah bez přestupu se dostanete do Harrachova za 1 hodinu a 18 minut. Od nádraží v Harrachově navazují do skiareálu místní autobusy (odjezd v 8:05 a 9:05 h).
Více na www.cd.cz/cdskiPartneři SNOW tour:


V Harrachově jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.