paseky 18 from SNOW.cz on Vimeo.


V Pasekách začínáme na kotvě a Víťově sjezdovce - zvrchu nabídne krkonošské panorama, následně vás proplete úžinou mezi malebnými chaloupkami a v druhé polovině trati vybídne svým sportovním sklonem k poctivému carvingu. Kdo si jede na Paseky pro výkon, může místo vleku využívat rychlou tatrapomu hned vedle něj.


Nejrychlejší sjezdovkou Pasek je červená pista Jindrovka I v části zvané Pizár, která je obsluhovaná sedačkovou lanovkou. Jindrovka I sice v Pasekách patří k těm kratším, nicméně její příjemně prudký spád ji činí dostatečně sportovní.


Sedačkou se v Pasekách můžete vyvézt i na modrou sjezdovku Turistickou, jejíž horní pasáž je tvořená traverzem doplněným o umělé terénní vlny, dolní část představuje pěkně širokou modrou pláň, vhodnou na první oblouky, nicméně zkušenější tu bez obav vystřihnou i carvingový oblouk.


Nejodlehlejší postranní sjezdovkou je Prdecká magistrála, která se v dlouhé modré nudli klikatí jako výletnická trať. Horní pasáž je hodně mírná, v druhé polovině trať o něco zrychlí a v tempu vás doveze až k nástupní stanici vleku.


Za příznivých podmínek funguje i snowpark nalevo od kotvového vleku, který zahrnuje několik středně velkých skoků a pár překážek, okolo kterých řádily i menší děti.


Pro začínající lyžníky se nabízí Kubíkův dětský park nad horním parkovištěm na Pizáru. Zahrnuje pojízdný pás a dva středně dlouhé dětské slalomy, z nichž v jednom je potřeba podjíždět branky. Mladým projektem je lyžařská škola Pizár, která má speciální výukové programy pro úplně začátečníky, ale i pro pokročilé lyžaře, kteří si chtějí zlepšit techniku.


Mírně pokročilé malé děti vezměte v Pasekách na sjezdovku č. 10 Johanka, která je obsluhovaná pomou a její sklon je přívětivý pro první oblouky.


Co se týká občerstvení v Pasekách, můžete vybírat mezi bufetem Oáza, občerstvením u Šotka, kioskem u vleku nebo restuarcí Hermína, jejíž interiér zaujme předevím starými recesistickými socialistickými cedulemi. V jídelním lístku najdete tradiční českou kuchyni s plněnými bramborovými knedlíky, krkovičkou nebo svíčkovou - ceny jídel se pohybují kolem 100 Kč.


Zázemí v Pasekách najdete u spodního i horního parkoviště, kde nechybí toalety, pokladny a bufety. U dolního parkoviště je i půjčovna a servis lyží, kde si můžete zapůjčit kompletní lyžařskou i snowboardovou výbavu – od lyží přes přezkáče až po helmy. Součástí půjčovny je i servis, kde vám mohou seřídit, namazat či nabrousit lyže. Lyže si na celý den můžete půjčit od 170 Kč.


Paseky sice nepatří k českým velikánům, s 10 km sjezdovek se ale neřadí ani mezi „prťavce“ a rok od roku si sem nachází cestu stále více lyžařů. Atmosféru zútulňují malebné dřevěné chaloupky. Nevýhodou je jihovýchodní orientace svahů, díky čemuž na tratě svítí sluníčko celý den, takže sněhová pokrývka na jaře mizí rychleji.Paseky v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 38 min
Celodenní skipas dospělí     450 Kč
Celodenní skipas děti (4-13 let)     320 Kč
Provozní doba lanovky     8:00 – 16:00
Webové stránky     www.skipaseky.cz
Parkování     dolní i horní parkoviště zdarmaPartneři SNOW tour:


V Pasekách jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.