SNOW tour 2018: Šachty from SNOW.cz on Vimeo.


SNOW tour 2018: Kamenec from SNOW.cz on Vimeo.V Šachtách se parkoviště nachází nezvykle na kopci u výstupu vleku, takže se hned frčí na lyžích rovnou z kopce dolů (nezapomeňte samozřejmě před tím zakoupit skipas!). Šachtám dominují dvě červené sjezdovky Stará a Nová, které mají kolem kilometru.


Charakterově jsou si tratě podobné – úvod je pěkně široký a pozvolný, takže máte čas prohlédnout si krkonošská panoramata v čele s Rokytnicí.


Zhruba v první třetině se sjezdovky zanoří do lesa, takže se trochu zúží, přitvrdí ale na sklonu, a přejí tak rychlé sportovní jízdě po hranách. Zbylé dvě třetiny sjezdovek jsou většinu dne ve stínu, takže i odpoledne zůstávají docela dobře jetelné bez nahrnutých muld.


Mírnější sjezdovky najdete na Větrově, kde na svah přepravují dvě dětské pomy. Dvě cvičné sjezdovky jsou dlouhé okolo 300 m, takže je i malí lyžaři zvládnou na jeden zátah.


Rodinným „tahákem“ Šachet je dětský park na Petruškových vršcích, kde se děti prvním krůčkům učí ve vyhrazené zóně s tahátkem a nadprůměrným množstvím výukových prvků od slalomových překážek, podjezdových branek až po molitanové podložky na ťapání a lyžařský kolotoč.


Lyžařskou školičku na Šachtách provozuje Yellow point a jejich zázemí se nachází jak u dětského parku na Petruškovo vrších, tak u výstupní stanice vleku u parkoviště, součástí obou je malá ohřívárna včetně dětského koutku.


Večerní lyžování funguje každý den jak na Šachtách, tak na vedlejším Kamenci, kam jsme se přesunuli právě na večer. Kamenec se nachází necelou čtvrthodinku od Šachet a „večerko“ tu probíhá každý den od 18:00 do 21:00 hodin na červené sjezdovce Červená I.


Večerní Červená I je dlouhá přes kilometr a v kombinaci s příjemně prudkým sklonem jde o ryze sportovní pojezd, zvlášť pokud pistu jedete na jeden zátah.


Půjčovna je v Kamenci otevřená i v době večerního lyžování a kromě klasických lyžařských setů lze zapůjčit i netradičně široké lyže do prašanu. Zapůjčení sjezdového kompletu na večerní lyžování vyjde na 200 Kč.


V průběhu večerního lyžování je otevřená samoobslužná restaurace u nástupu vleku, která nabídne rychlovky jako je třeba sýr v bulce (99 Kč) nebo „burgr jako kráva“ (99 Kč). Skromnější výběr jídel restaurace dohání drinky, takže se můžete „alpsky“ naladit panákem williamsky s hruštičkou nebo pravým jäggertee.Šachty v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Celodenní skipas dospělí     400 Kč
Celodenní skipas junioři     320 Kč
Celodenní skipas děti (do 140 cm, do 9,99 let)     260 Kč
Celodenní skipas senioři     320 Kč
Provozní doba lanovky     8:30 – 16:00
Půjčovna lyží     www.ypoint.cz
Webové stránky     www.snowhill.cz/sachty
Parkování     bezplatné u areálu

Kamenec v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Celodenní skipas dospělý (18-62 let)     400 Kč
Celodenní skipas dítě (do 140 cm, do 10 let)     260 Kč
Celodenní skipas junior (do 18 let)     320 Kč
Celodenní skipas senior (nad 63 let)     320 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.snowhill.cz/kamenec
Parkování     zdarma na centrálním parkovišti, 50 m od kotvyPartneři SNOW tour:


V Šachtách i Kamenci jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.