Jednou z nejznámějších sjezdovek Javoru je černá Welt Cup Strecke pod kabinkovou lanovkou, která splňuje parametry Světového poháru pro ženský slalom i obří slalom. První polovina je nekompromisně strmá, směrem k dojezdu ale sjezdovka zvolňuje, takže získanou rychlost můžete vložit do rytmicky sportovních oblouků.


Moji oblíbenou sjezdovkou je červená Böhmerwaldstrecke, kterou obsluhuje rychlá šestisedačka - jde zároveň o nejstrategičtější trať na první lano. Než se totiž ostatní nazují do lyží u výstupu kabinky a přejedou traverz, vy už tu máte dvě jízdy na manšestru za sebou. Trať je nadprůměrně přehledná a dostatečně široká, což z ní dělá i nejfrekventovanější sjezdovku Javoru.


Nejkratší sedačková lanovka obsluhuje sjezdovku Sonnenhang, tedy sportovní slalomáček, na kterém každou středu a pátek od 18 do 21 hod probíhá i večerní lyžování.


Sjezdovka Familienstrecke vás z centrálních sjezdovek Arberu zavede do části Thurnhof, tedy na modrou cvičnou pláň obsluhovanou dvěma kotvovými vleky a určenou především dětem a začátečníkům. Děti, ale i dospělí si tu mohou vyzkoušet i paralelní měřený slalom, který je postavený velmi plynule.


Nejmenší děti se na Javoru učí v trpasličím světě, bezpečně ohrazené zóně na klidném kraji střediska, kde jim jsou k dispozici „ťapací“ koberce, pojízdný pás, zvířátkové slalomy a další množství různých metodických prvků, na které si místní lyžařské školy opravdu potrpí.


Jakmile se děti v trpasličím světě naučí bezpečně plužit, systematicky postupují „o patro“ výše, tedy do Arbärlandu, což je další oplocená část až se čtyřmi pojízdnými pásy a dětskými slalomy. Za propracovanou metodiku a množství výukových prvků byl dětský park na Javoru oceněn stránkami skiresort.de za nejlepší park Německa. Učí tu navíc i česky mluvící instruktoři.


I gastronomie si je podobná s tou alpskou – v dřevěných horských chatách si můžete dát Leberknödlsuppe, Currywurst nebo tradiční Germknödl. Ceny jídel jsou také trochu alpské, takže se pohybují mezi 7 až 10 eury. Objednáte-li si horkou čokoládu, dost možná vám k ní bude nabídnuta i roztomilá flaštička rumu. ;-)


A nezapomeňte zavítat na vyhlídkovou skalku na samém vrcholu, kam vám pomůže kotvový vlek, posledních několik desítek metrů už musíte ovšem po svých. Za hezkého počasí odsud můžete zahlédnout i Alpy.
Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 30 min
Celodenní skipas dospělí (17-59 let)     33 eur
Celodenní skipas student     31 eur
Celodenní skipas dítě (6-16 let)     25eur
Celodenní skipas senior (od 60 let)     31 eur
Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě)     81 eur
Webové stránky     www.arber.de
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti přímo u lanovkyPartneři SNOW tour:


Na Javoru jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.