Po oblevě ještě mráz

V posledních dnech hory zasáhla silná obleva. Některá střediska již proto ukončila či omezila provoz, každopádně déšť a vysoké teploty připravily sjezdovky o do té doby kvalitní sníh. Snad jen přechodně.


Podíl otevřených sjezdovek a vleků v Česku k 14. 3.

Nyní se rtuť v teploměrech na horách vydá opět dolů a o víkendu sleze až pod bod mrazu. Kde ještě sníh neroztál, bude šance na slušné zimní lyžování na zmrzlém sněhu - velmi však bude záležet na úpravě sjezdovek. Kromě nízkých teplot bude oblačno, v sobotu a neděli však i větrno.


V sobotu teploty na horách klesnou i hluboko pod nulu

Alpy: po jaru opět zima

Obleva se nevyhnula ani alpám, v provozu ale zůstávají prakticky všechny sjezdovky a tak tomu bude až do Velikonoc. Příští týden bude mrazivý a připadne i něco nového sněhu. V Rakousku je aktuálně otevřeno 92 % , sjezdovek, v Itálii 94 %, ve Švýcarsku 91 % a ve Francii 93 %.


Výborné sněhové podmínky jsou jak na Pitzalském ledovci (reportérka Lucy8891), tak v Alta Badii v Dolomitech (reportérka plamice)

Tipy reportérů

Krkonoše

V resortu Černá hora - Pec je kvalita sněhu značně poznamenána oteplením. Kde není technický sníh, se již nelyžuje, kde je, lyžuje se na měkkém, téměř tekutém podkladu. V neděli se bude konat karneval. Až do nastávajícího ochlazení je lyžování obstojné jen brzy po ránu, stejně jako třeba ve Špindlerově Mlýně. Výhodou lyžování v těchto dnech je však jarní atmosféra a sjezdovky téměř bez lidí.


Zamračené počasí ve Špindlu (reportér Sejk68)

Orlické hory

Měkký a těžký sníh je i v horách Orlických. Ve Zdobnici jsou otevřeny dvě sjezdovky a i na nich prosvítají hnědá místa. O víkendu zde proběhne zakončení sezóny v podobě karnevalu. V Čenkovicích se sníh drží, i když ubývá.


O víkendu v Čenkovicích (reportér Bohouš)


Měkký sníh mají i ve Zdobnici (reportér jenda0007)


Centrální červená sjezdovka v Olešnici (reportér garry)

Králický Sněžník

Na Dolní Moravě jsou zrána tratě dobře upraveny, v průběhu dne rychle měknou a vyhrnují se boule. Výhodou je levné lyžování díky akci skipas 1+1 zdarma.


Vyhlídková sjezdovka na Dolní Moravě (reportér LBS)

Příměstské areály

Mnohá níže položená střediska ukončila nebo brzy ukončí provoz, naopak bez omezení se lyžuje třeba na Monínci a dokonce i v Chotouni jižně od Prahy, kde plánují provoz až do Velikonoc. Výborné podmínky měla donedávna sjezdovka v Nové Pace, Máchovka. Sníh ovšem během oblevy roztál prakticky před očima.

Stejná sjezdovka, jen dva dny po sobě. Na Máchovce v Nové Pace se už bohužel letos dojezdilo (reportéři Sparťan a skart)

Tip: skipas 1+1 zdarma

Kupón z časopisu SNOW na 1+1 skipas zdarma můžete během března využít v následujících areálech:

Dolní Morava

Ružomberok

Karolinka

Ještěd

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Herlíkovice - Bubákov

Hlubočky

Hlinsko

Jablonec nad Jizerou - Kamenec