Dolní Morava - lyžování - SNOW.cz
Foto

Dolní Morava se v posledních letech proměnila z málo známého sportovního areálu v moderní a celoroční pobytový resort, lákající kromě sjezdovek i na mnoho atrakcí. Sjezdovky s 500m převýšením stékají po svazích Slamníku ve všech obtížnostech a doplňují je hravé překážkové tratě a velký dětský výukový park. Novou dominantou je obří vyhlídková Stezka v oblacích.

Dolní Morava - sjezdovky

60%35%5%
11.9 celkem sjezdovek (km)
11.9 zasněžování (km)

Dolní Morava - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka expres
1
8600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

666-1232 m n.m.566 m

Mapa sjezdovek

Dolní Morava - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Dolní Morava - lyžování

Malá vesnička v údolí obklopeném hřebeny Králického Sněžníku se stala jedním z nejatraktivnějších turistických letovisek na Moravě – v nedotčené přírodě vyrostl celoroční resort s mimořádnou koncentrací turistických atrakcí a sportovních, relaxačních i adrenalinových aktivit. Lyžařský areál byl modernizován od r. 2010, kdy byly postaveny dvě 4sedačkové lanovky namísto původních vleků a sjezdovky rozšířeny. Poté přibyly horské chaty a restaurace, nové ubytování včetně wellness hotelu, další sjezdovky a zábavné tratě a hlavně atrakce, z nichž tou nejvýraznější je obří vyhlídková konstrukce Stezka v oblacích.

Lyžařský areál je složen ze dvou propojených svahů – sportovnějšího na svazích Slamníku a rodinnějšího U Slona. Podél 4sedačky U Slona (666–969 m) přímo dolů roluje 80 m široká carvingová dálnice s poctivě červenou horní polovinou a ještě širším a pohodově mírným dojezdem. Horní pasáž doplňuje mírnější klikatá trať lesem, v dolní je postavena ještě zábavná trať funline se snowparkem.
Svah Slamník (1 232 m), obsloužený expresní 4sedačkou, má sportovnější ráz. Pohledově mu dominuje ostrá černá sjezdovka (Sněžník A), připomínající letmý kilometr, s horní slalomovou a příjemnou carvingovou spodní pasáží s vlastním vlekem. Po opačné straně lanovky lesem pak ubíhá neposedná, hravá a točivá červená (Sněžník B). Od sezóny 2014/15 je zpřístupněn vlekem i vrchol Slamníku s kratší, ale velmi příjemně červenou sjezdovkou s dalekým výhledem. V sezóně 2018/19 přibyla ještě modrá Vyhlídková sjezdovka, která spojuje Slamník s lokalitou U Slona.
Obě části areálu jsou obousměrně propojeny přejezdovými cestami. Spojovací cesta od Slona pod Slamník má místy strmější sklon, v opačném směru je cesta velmi mírná – mezi oběma lokalitami také celodenně pendluje skibus.

Hlavní asfaltové parkoviště se nachází U Slona, kde je i obslužná budova s půjčovnou, lyžařskou školou, pokladnami, toaletami a samoobslužnou restaurací. Na úpatí Slamníku se parkuje pod hotelem Vista, zázemí poskytuje chata Marcelka.

Na horní stanici 4sedačky Sněžník pod vrcholem Slamníku stojí moderní horská chata Slaměnka, kombinující kámen se dřevem, se samoobslužnou restaurací a vyhlídkovou terasou. Kousek pod ní na Vyhlídkové sjezdovce stojí nová samoobslužná restaurace Skalka s panoramatickou střechou, další restaurace se nacházejí u nástupních stanic lanovek (U Slona, Marcelka).

Hned vedle chaty Slaměnka se tyčí do výšky 55 m velkolepá konstrukce Stezky v oblacích, nabízející jedinečný rozhled na pohoří Králického Sněžníku, Jeseníky i do nížin. Vyhlídková stezka meří 710 m, přičemž dolů se lze sklouznout po 100 m dlouhém tobogánu. Kdo netrpí závratěmi, může se pohoupat v zavěšené síti, tzv. kapce, nebo projít drátěným tunelem, tzv. rukávem.

Oblíbenou večerní atrakcí je osvětlená sáňkařská dráha v délce 2,5 km, vedoucí po přejezdových cestách mezi oběma sjezdařskými lokalitami. Vzhledem k tomu, že sklon dráhy je hlavně zpočátku poměrně sportovní, je nutné zapůjčit si saně s brzdou. Na úpatí Slamníku je dále adrenalinová věž s lezeckou stěnou, obří houpačka nebo „opičí“ lanová dráha. Zábavní aktivity doplňuje členitá kolejová bobová dráha, jedna z nejzdařilejších u nás – s terénními vlnami a 360° zatáčkami.

Největším hotelem v Dolní Moravě je Vista***, stojící přímo pod sjezdovkami Slamníku. Moderní stavba s jednoduchými liniemi a prostorným a světlým interiérem upoutá především svou velikostí, přesto do okolní krajiny i díky umístění ve svahu dobře zapadá. Ve wellness zóně se kromě plavání v bazénu či saunování můžete odávat i exotickým procedurám, jímž je společné působení tepla, vlhkosti, vůně a ticha či tlumené hudby.

Jméno lanovky a sjezdovky U Slona má souvislost s kamennou soškou slona, která stojí kousek pod vrcholem Králického Sněžníku v místě bývalé chaty, již vedl zakladatel zdejšího lyžařského spolku. Tomu ji darovali mladí umělci, s nimiž se přátelil a ve 20. a 30. letech 20. století setkával právě pod Sněžníkem – původně mělo prý jít o šeřík (něm. Jescher) podle jejich oblíbené písně, ale kvůli drsnému klimatu se umělci rozhodli pro slona, který při kýchnutí vydává podobný zvuk („ješ“).
Mamut, který je dnešním maskotem resortu, zase souvisí s nálezy mamutích pozůstatků, pochazejících z doby před 20 až 30 000 lety. Zajímavostí je také řeka Morava, která pramení na svazích Králického Sněžníku a poté protéká podzemním jeskynním systémem, z něhož se čerpá čistá pitná voda (Velký a Malý mamutí pramen).

Dolní Morava - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

720

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • sjezdovky všech obtížností s téměř 400m převýšením
  • kompletně moderní zázemí
  • mimořádné nelyžařské atrakce (vyhlídky, sáňky)

Minus:

  • místy strmější přejezdová cesta z lokality U Slona ke Slamníku
  • lanovky bez krytu
  • o víkendech a prázdninách rušno

Dolní Morava - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

Chotouň u Prahy

SNOW tipy

Výška sněhu 30 cm
Otevřené lanovky a vleky 2 z 3
Otevřené sjezdovky 1 z 2