Dolní Morava - lyžování - SNOW.CZ

Dolní Morava

Sněžník

Česko - Králický Sněžník

Foto

Dolní Morava se proměnila z málo známého a sportovně laděného střediska v moderní resort, kam stojí za to přijet nejen na sjezdovky. Základem je poctivý svah s tratěmi sportovního i rodinného charakteru, vybavený 4sedačkami, moderním a pohledným zázemím i pravou horskou chatou. Aprés-ski vyžití obstarává bobová dráha, noční sáňkování a údolí přeje i běžeckým výletům.

Dolní Morava - sjezdovky

60%35%5%
11.9 celkem sjezdovek (km)
11.9 zasněžování (km)

Dolní Morava - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka expres
1
8600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

666-1232 m n.m.566 m

Mapa sjezdovek

Dolní Morava - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Dolní Morava - lyžování

Malá vesnička v údolí obklopeném hřebeny Králického Sněžníku se stala ze zapadlého lyžařského centra atraktivním turistickým letoviskem – v klidné, nedotčené přírodě, kde končí cesty, a s celoročním vyžitím včetně adrenalinových aktivit. V r. 2010 byl lyžařský areál kompletně zmodernizován, sjezdovky rozšířeny a rok nato přibyly moderní restaurace, servisní zázemí, stylové apartmánové ubytování a nakonec i wellness hotel.

Lyžařský areál je složen ze dvou propojených svahů – sportovnějšího na svazích Slamníku a rodinnějšího U Slona. Podél 4sedačky U Slona přímo dolů roluje 80 m široká carvingová dálnice s poctivě červenou horní polovinou a ještě širším a pohodově mírným dojezdem. Horní svižnější pasáž nově doplňuje ještě mírnější klikatá trať lesem. Svah Slamníku, obsloužený expresní 4sedačkou, má sportovnější ráz. Pohledově mu dominuje ostrá černá (Áčko), připomínající letmý kilometr, s horní slalomovou pasáží a širokou spodní s příjemně červeným sklonem a vlastním vlekem. Stranou lesem pak ubíhá pak neposedná, hravá a točivá červená (Béčko). Nově je od sezóny 2014/15 zpřístupněn vlekem i vrchol Slamníku, čímž vznikla i nová kratší, zato vyhlídková sjezdovka.

Obě části areálu jsou navzdory kilometrové vzdálenosti obousměrně propojeny přejezdovými cestami. Spojovací cesta od Slona pod Slamník má místy poměrně svižný sklon, který je zcela bezproblémový pro zdatnější jezdce, ale za rušného provozu může činit potíže méně zkušeným – neustále pendlující oranžový skibus mezi oběma lokalitami ovšem tento hendikep zcela eliminuje.

U Slona je parkoviště, které je spolu se 4sedačkou pohodlnou hlavním vstupním terminálem do jednoho z nejmodernějších areálů na Moravě – parkoviště je asfaltové a prostorné, má stylovou obslužnou budovu, v jejímž přízemí je půjčovna a lyžařská škola, o patro výše v úrovni nástupu na sedačku pak pokladny, toalety i samoobslužná restaurace. Obdobné zázemí skýtá pod Slamníkem chata Marcelka.

Nejromantičtějším místem Dolní Moravy je horská chata Slaměnka, situovaná na hranici lesa pod vrcholem Slamník a nedaleko horní stanice sedačkové lanovky Sněžník. Chata je nejen architektonicky mimořádně zdařilá, kombinující kámen se dřevem, ale hlavně má krásnou vyhlídkovou polohu. V přízemí je restaurace s obsluhou a venkovní terasa, v patře je apartmánové ubytování.

Oblíbenou večerní atrakcí je osvětlená sáňkařská dráha v délce 2,5 km, vedoucí po přejezdových cestách mezi oběma sjezdařskými lokalitami. Vzhledem k tomu, že sklon dráhy je hlavně zpočátku poměrně sportovní, je nutné zapůjčit si saně s brzdou – o to atraktivnější večerní zážitek ale slibují. Na úpatí Slamníku je dále adrenalinová věž s lezeckou stěnou či atrakcemi typu obří houpačky nebo „opičí“ lanové dráhy. A zábavné aktivity doplňuje členitá kolejová bobová dráha, jedna z nejzdařilejších u nás – s terénními vlnami a 360° zatáčkami.

Ubytovacím srdcem střediska je čtyřhvězdičkový hotel Vista, umístěný přímo pod sjezdovkami Slamníku. Moderní stavba s jednoduchými liniemi a prostorným a světlým interiérem upoutá především svou velikostí, přesto do okolní krajiny i díky umístění ve svahu dobře zapadá. Ve wellness zóně se kromě plavání v bazénu či saunování můžete odávat i exotickým procedurám, jímž je společné působení tepla, vlhkosti, vůně a ticha či tlumené hudby.

Dolní Morava - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

723

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • tři pestré sportovní tratě s téměř 400m převýšením
  • široká cvičná louka s vlastním vlekem
  • dvě moderní, pohodlné 4sedačky
  • nově vybudované zázemí a kvalitní gastronomie
  • celoroční bobová dráha
  • klidná příroda Králického Sněžníku

Minus:

  • místy strmější přejezdová cesta z lokality U Slona ke Slamníku
  • dětské hřiště umístěné v nejvzdálenějším místě areálu

Odkazy

Sníh Dolní Morava

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 10

Počasí Dolní Morava

pátek (26.04.) weather 13°/ 22°
sobota (27.04.) weather / 11°
neděle (28.04.) weather / 10°