Pro představu o atmosféře závodu si projdeme celý závod jako štafetu očima závodníka. Večer před závodem panuje dobrá nálada, na riders meetingu dostáváte důležité informace o startu i každé disciplníně. Popis trasy, orientačně podstatné body, počasí, lavinová situace, bezpečnostní pokyny, stanovení pravidel, povinná výbava závodníků... Za jeden večer je toho na vstřebání hodně.

Startovní stres v areálu vodního slalomu

Stojíte na startu v pelotonu téměř stovky běžců. S výstřelem se snažíte najít nějakého vodiče s podobným tempem, jaké máte vy - následuje běh po lesních pěšinách podél horské bystřiny. Třináct kilometrů souvislého stoupání (400 výškových metrů) mají nejrychlejší běžci splněno za padesát minut.

Po předávce štafety od běžce vyráží skialpinista na Chopok

Předávka čipu, který funguje jako štafetový kolík, probíhá už na sněhu. Vám, nyní jako skialpinistovi, stačí běžec říct jen rychlé "běž!" a odpadává do odpočinkového depa. A vy stoupáte. Krajina se mění velmi rychle - ze zelenohnědých slunných lesů se zpívajícím ptactvem se přelévá v mlhavé, drsné podnebí vysokých hor. Výškové metry (více než 1000 m na pěti kilometrech) se na GPSce mění podstatně pomaleji. Závěrečnou pasáž z Chopku k chatě Kamence sjíždíte na pásech a můžete jít na čaj.

Startujete bruslením dokopce, dřív než se stačíte zorientovat, jste v Meteorolgickém žlabu, kterým vede trasa závodu pro kategorii freeriderů. Sjezd cca 40° žlabu komplikuje špatná viditelnost i jarní kvalita sněhu, ale při výjezdu ze žlabu již na trase stojí podporující organizátoři. Sjezd pokračuje do lesního porostu po úzkém, do vlnek vyježděném trailu, kde je třeba točit precizně, jelikož zatáčku vidíte na poslední chvíli. Pak na chvíli lyže na záda, výběh na sjezdovku a dojezd na předávku. Nesrazit svého cyklistu!

Freerider předává štafetu cyklistovi, sníh se mění v letní lesy

Jestli před deseti minutami (nejrychlejší časy freeriderů i lehce dřív) byl váš kolega na vrcholu Chopku ve větru, mrazu a mlze, vy už se proháníte na horském kole po úzkých trailech a kolem kvetou podběly. Největší stoupání je následováno technickým sjezdem, dohromady přes výškový kilometr na 24 km dlouhé trati.

Poslední předávka v areálu vodního slalomu. Kajakář bere loď na záda a běží k vodě, pádluje na "voleji" a pak vjíždí na vodu divokou. Je na vás, jestli pojedete brány, nebo kanál splujete co nejrychleji a počítáte s penalizací. Ostatně, Liptov Ride je pořád hobby závod pro širokou veřejnost.

Předávka kolo -> kajak

Náročný závod, unikátní spojením letních a zimních sportů, je opravdovou výzvou pro každou skupinku sportovců, a ještě větším hecem pro jednotlivce, který za jeden den zažije opravdu výrazné změny atmosféry, pokud tedy dokáže za několik hodin uběhnout a vyšlapat více než 2,5 výšových kilometrů.

V cíli se celá štafeta setkává. Silné emoce, někteří už jsou pár hodin odpočatí, jiní výkon ještě vydýchávají. Vyhlášení výsledků je kamarádské, protože o nějaké časy ostatně tolik nejde. Každý, kdo závod absolvoval, je borec. Nemluvě o těch, kteří jej absolvovali sólově.

S kajakem do cíle

Dovi dopo na Liptov Ride 2019!