Tisková zpráva SLČR

Ester Ledecká si potřetí v řadě nasadila na hlavu korunu pro nejlepšího závodníka sezony. Alpská lyžařka a snowboardistka, která na letošních zimních olympijských hrách vybojovala dvě zlata, suverénně ovládla tradiční anketu Král bílé stopy 2018.

Senzační dvě zlaté medaile ve dvou různých sportech na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu, díky kterým přepsala sportovní historii, pasovaly Ester Ledeckou do role jednoznačné favoritky letošního ročníku tradiční ankety. A žádné překvapení se nekonalo. Porota složená ze zástupců Svazu lyžařů ČR a odborné novinářské veřejnosti zvolila třiadvacetiletou závodnici Královnou bílé stopy. Ledecká korunu pro nejlepšího lyžaře či snowboardistu sezony získala potřetí v řadě. To se od založení ankety v roce 1973 povedlo pouze dvěma závodnicím. Květě Jeriové-Peckové, která slavila tři za sebou jdoucí triumfy v letech 1980 až 1982, a Kateřině Neumannové, jež v letech 2004 až 2007 zvítězila dokonce čtyřikrát za sebou.

Letos si česká lyžařka a snowboardistka připsala zatím své nejsuverénnější vítězství. Z celkového počtu 61 hlasujících Ledeckou volilo hned 58. Druhá skončila další medailistka z Pchjongčchangu bronzová snowboardcrossařka Eva Samková a třetí místo obsadil loučící se běžec na lyžích Martin Jakš.

Ledecká podle očekávání ovládla také jednotlivé disciplíny, vyhrála jak v kategorii alpského lyžování, tak v kategorii snowboardingu. Nejlepší akrobatickou lyžařkou se stala skikrosařka Nikol Kučerová, běžcům na lyžích kraloval Martin Jakš, mezi skokany vyhrál Čestmír Kožíšek, sdruženářům znovu vládl Tomáš Portyk a travním lyžařům Martin Barták.

Svou svěřenkyni na jevišti v pražském divadelním prostoru Jatka 78 vystřídal také lyžařský kouč Ledecké Tomáš Bank, který si došel pro titul Trenér roku. Nejlepším juniorem se stal úřadující mistr světa v této kategorii sdruženář Ondřej Pažout, který vyhrál o čtyři hlasy nad běžkyní na lyžích Barborou Havlíčkovou. Do síně slávy byli uvedeni Horst a Wolfgang Slavíkovi – dvojčata narozená roku 1939 v Harrachově, která celý svůj život zasvětila skoku na lyžích a severské kombinaci. Oba byli nejprve závodníky, později trenéry a nakonec funkcionáři.


Výsledky ankety Král bílé stopy 2018

Celkové pořadí:

  1. Ester Ledecká , 58 hlasů
  2. Eva Samková, 2 hlasy
  3. Martin Jakš, 1 hlas

Trenér roku: Tomáš Bank

Junior roku: Ondřej Pažout

Síň slávy: Horst a Wolfgang Slavíkovi


Jednotlivé disciplíny:

Akrobatické lyžování – Nikol Kučerová

Alpské disciplíny – Ester Ledecká

Běh na lyžích – Martin Jakš

Severská kombinace – Tomáš Portyk

Skok na lyžích – Čestmír Kožíšek

Snowboarding – Ester Ledecká

Travní lyžování – Martin Barták