S myšlenkou, jak eliminovat počet vázání při zachování stejného počtu párů lyží v garáži přišla dvojice chlapíků z Colorada. Svému patentu říkají Crossover a je zatím nejjednodušší, jaký jsem na trhu našel.

Crossover využívá 5mm plastové podložky, které můžete namontovat na všechny páry lyží, které doma máte. Na vázání pak dojde k výměně standardních šroubů za jiné, na ně se nasadí koncovky s větším průměrem ve tvaru klasických podložek. Vázání s „podložkami“ pak snadno během několika vteřin nasunete do plastové podložky.

Řešení samozřejmě není dokonalé. Dvoudílné podložky jsou vhodné zejména na lyže typu freeride, freestyle a allmountain. Na sportovních a zejména pak komerčních závodních modelech si je dokážu představit jen obtížně. Třeba i z důvodu, že většina lyží z této kategorie je dodávána již předem se svojí vlastní deskou a systémem vázání. Druhá věc je také funkce takových podložek, které nijak nepracují s průhybem lyže a jejich výška nemusí být pro mnoho „závodních“ lyží dostatečná. Pokud hledáte univerzální řešení pro sportovní a závodní modely značek, které jsou schopny dodat požadované lyže bez vázání ve verzi „flat“, je lepší z hlediska funkce určitě uvažovat spíše nad zmiňovaným řešením firmy VIST.

Na druhou stranu má Crossover mnoho výhod. Je lehký a absenci několika vázání využijete i při přepravě několika párů lyží letadlem. Je kompatibilní hned s několika značkami vázání, které svojí roztečí šroubů vyhovují „crossoverovým“ podložkám.

Momentálně se jedná o:

Rossignol FKS & Look Pivot (DIN 12-18) Marker Squire, Griffin, Jester Salomon STH2 WTR 13-16, Warden MNC 13 Salomon Shift MNC 13

a v následující sezoně pak pravděpodobně přibudou

Rossignol SPX Marker Kingpin Salomon Z12 a Warden 11

V jednání už je i podpora „pinových“ vázání Dynafit a dalších podobných.

Údaje o ceně hovoří o 60 USD za dva páry podložek nebo o 75 USD za tři páry podložek. Projekt Crossover je zatím na „startovači“ Indiegogo a pár tisíc dolarů ke spuštění sériové výroby mu stále chybí, ale třeba se dočkáme. Více najdete na www.xoski.com.


Crossover from Crossover XO on Vimeo.