Švýcarsko je bezpochyby zemí zimních sportů, k tomu ji předurčují především geografické podmínky, jimž dominují alpské hřebeny rozložené na značné části švýcarského území, dlouhá a silná tradice, ale bezpochyby i vyspělá ekonomika.

Švýcarští lyžaři si na významných světových podnicích oprávněně dělávají ty největší ambice, v posledních letech se k nim přidali také hokejisté, a tak je sledování olympijských klání pro Švýcary jistě značně atraktivní podívanou. Leč ani tyto ryze sportovní souvislosti nepřeváží již tradiční zdrženlivost Švýcarů ve věci pořádání olympijských her. Souvislosti ekonomické velí zvednout ruku pro "non", tedy ne. Šetřivému Švýcarovi se za olympiádu zkrátka nechce platit odhadovaných 100 miliónů švýcarských franků, což se na druhou stranu dá docela dobře pochopit. Olympiáda pro pořadatelskou zemi není dobrý byznys…

Švýcarsko, mimochodem domov Mezinárodního olympijského výboru, uspořádalo zimní olympiádu naposledy v roce 1948. Od té doby ji v referendu pětkrát odmítlo (bylo to v letech 1968, 1976, 2002, 2006 a letos). I přes značnou ekonomickou náročnost se o pořádání Winter Olympics 2026 budou ucházet třeba Stockholm, Calgary či rakouský Graz. Kdo bude nakonec olympiádu hostit, se dozvíme v září 2019.