Nenechte si hlavu poplést řečmi o tom, že allmountain lyže perfektně zvládnou dynamický řezaný oblouku a stejně dobře si vedou v načechrané peřině přes noc napadaného prašanu. Každému, kdo už v životě vyzkoušel alespoň troje lyže a umí malou násobilku, musí být jasné, že je to blbost. Jsou-li vám obě zmíněné disciplíny, anebo řekněme prostředí, stejně vlastní, budete pro každou z nich i nadále potřebovat dva diametrálně rozdílné páry lyží. A vám, co se i v off-pistech nejlépe cítíte na obřačce, neprozradím nic nového, když řeknu, že allmountain není širší obřačka.

Jste normální?

S velkou pravděpodobností ano. To znamená, že na mírnějších, dobře upravených svazích, tedy na modrých a červených sjezdovkách, se v delších obloucích rádi povozíte na hranách. Máte už něco nalyžováno a na dnešních lyžích je to přece docela jednoduché. Nohy víc od sebe, obě kolena ke svahu a zadek dopředu… Jo, zatáčí to. A baví to. Na černé ale oblouk zkrátíte, takže přijde na řadu sekání patkami. Marná sláva, tohle se nezapomíná. A taky pořád něco vydržíte, určitě to tedy nemusíte balit v poledne! Oběd, pivko, pak odpolední výlet na druhou stranu areálu. Tam kávička a hurá dolů na pension! No, je to tedy už pěkně rozryté… Tak pokud nějak takhle vypadá váš lyžařský den, jste úplně normální. A taky jste ideálním adeptem na koupi lyží kategorie allmountain. Jako většina z nás.

Zase o kousek širší

Tloustnou, jako my. Ale nebojte se toho! Široké lyže už konečně přestaly být divné, už na ně nekoukáme jako imigrant na lopatu a spíš se začínáme ptát, jaké mají výhody. Než se vám tedy dostane odpovědi, pojďme si pro jistotu ujasnit, čemu kdo říká široké lyže. 10 cm pod vázáním je hodně. Tam už vám, normálnímu lyžaři (viz výše), mnoho výhod necinkne. Jestli jste ale do dneška jezdili na lyžích se středem 65 – 68 mm, můžou vám jako hodně široké připadat i modely, co mají pod vázáním 80, nedej bože 85 milimetrů. A až se proberete z šoku, zjistíte, že jsou to parádní univerzálky, které vám nejpozději po jednom dni lyžování přirostou k srdci tak, jako doposud žádné lyže. Z lyžařských testů dostávají většinou dobrozdání jako velice všestranné, točivé a pro dobré lyžaře snadno ovladatelné lyže vhodné do rozmanitých podmínek. A tím pádem na celodenní lyžování.

Rocker, ten rozhoduje

Nejen šířka, ale také, anebo možná hlavně rocker dává širším lyžím charakter, jízdní vlastnosti a celkově vhodnost pro sjezdovku či terén a také styl jízdy. Tip Rocker, Tip & Tail Rocker, camber pod vázáním… To všechno je u allmountain lyží ve hře. A všechno v nejrůznějších délkách i výškách! Věnujte proto informacím o podélném profilu lyží náležitou pozornost, abyste potom na své nové almountainy nekoukali jako rocker, když vypnou elektřinu.

Otestováno

Allmountainy na sjezdovku

Salomon XDR 80 Ti doporučená MOC setu 20 390

Salomon XDR 80 Ti doporučená MOC setu 20 390


World Skitest, na jehož výsledky si budete muset počkat do prosincového vydání SNOW magazínu, letos testoval spíš užší modely se středem do 85 mm. Úplně nejlépe testéři včetně zástupců redakce SNOW ohodnotili relativně úzký allmountain od Salomonu, konkrétně model XDR 80 Ti. Salomon si dal záležet jak na vývoji a produkci, tak následně na propagaci celé řady XDR, takže určitě ještě dostanete možnost dozvědět se něco víc o konstrukci, anebo možná přímo zázracích, které z těchto lyží dělají vítěze testů. Za mě tedy jen tolik: Jedná se o moc povedenou univerzálku, která díky krásně plynulému a nikterak tuhému průhybu bezvadně vede oblouk na sjezdovce, není-li zrovna ledovatá, ale díky široké špičce a schopnosti hezky kopírovat terén nezklame ani v hlubším nebo rozježděném sněhu. Překvapením je, že i přes svoji šířku má tato lyže ráda spíš oblouky menších poloměrů. Na mírnějším svahu s vodivým sněhem (to máme nejradši !) budete s těmito Salomony v kratším řezaném oblouku moc spokojeni. A určitě to na vás bude i vidět.

Stöckli Stormrider 88 doporučená MOC setu 28 990

Stöckli Stormrider 88 doporučená MOC setu 28 990


Když už chválím lyže, které jsou i přes svoji šíři dobré především na pistě, nejde asi nevzpomenout užší z allmountainů Stormrider od švýcarských Stöckli. Stormrider 88 je ve výstupu německého Supertestu popisován jako „obtloustlá obřačka“. Ano, v úvodu tohoto textu píšu, že takové lyže už mezi allmountainy nanajdete, berme tedy Stöckli jako výjimku potvrzující pravidlo. Však se jí také na Supertestu testéři z řad veřejnosti docela báli! Nešetřili komentáři o tom, že je zařazena do špatné kategorie, že je to lyže jen pro experty, případně poukazovali na skutečnost, že je možná špatně nabroušená (přebroušená). Nebyla. Jedná se ale o dost tuhou lyži, jak v torzi, tak ve flexi, která na sjezdovce jezdí jako po kolejích, menší nerovnosti vůbec nevnímá a ukočírovat ji do kratšího poloměru řezaného oblouku chce pořádně silná stehna. No a mimo sjezdovku asi bude mít nad většinou z nás navrch, pokud nejsme excelentní technici nebo nemáme nohy jako svého času Hermann Maier. Vůbec ale nepochybuju o tom, že přesně tohle někteří hodně dobří a třeba i těžší lyžaři hledají.

Head Monster 88 Ti doporučená MOC setu 18 240

Head Monster 88 Ti doporučená MOC setu 18 240


Podobně vyladěnou, i když přece jen přátelštější, tedy měkčí lyží, je Head Monster 88 Ti. Raději to nebudu skrývat, mám pro ty lyže slabost, asi by se to dalo dohledat, protože dneska se dá dohledat všechno. Head Monster, to je v prostředí lyžařů se sympatiemi k širokým lyžím pojem. Je to už dávno, co Head u fajnšmekrů bodoval s modely Monster, tenkrát ovšem vnímanými jako více méně freeridové lyže. Jak je ta šíře pomíjivá… Tenkrát, snad před 10 lety, měly opravdu charakter tlusté obřačky, disponovaly tedy velmi silným hraněním a vysokou stabilitou, nebyly ale nikterak mrštné. Prostě široké lyže. Aktuální Monster 88 Ti už je měkčí, vlastně docela hbitou lyží, pořád ale udivuje velmi dobrým hraněním i na tvrdém sněhu, ale hlavně – krásným vyladěním s nádherně plynulým průjezdem oblouku. V porovnání s výše popsaným allmountainem od Stöckli je o něco krotší na sjezdovce a lépe využitelný mimo upravené tratě. Supertest příšeru od Headu ohodnotil slovy: „Celkově velmi sportovní, ale přesto relativně točivý a univerzální allmountain-racer, který od jezdce něco vyžaduje a chce být aktivně veden. Pak ale také spoustu vrací.“ A já bych se pod toto hodnocení klidně podepsal.

Allmountainy do terénu

Vidíte allmoutain lyže raději ve volném terénu než na upravené pistě? I to je respektu hodný názor. Potom zkuste modely, které se letos na Supertestu bravurně předvedly hlavně mimo sjezdovku.

Armada Invictus 89 Ti

Dynastar Legend X88

Kompletní výsledky Supertestu německého Ski MAGAZINU najdete ve SNOW market, speciálu věnovaném jen a pouze lyžařskému vybavení.