Do údolí se dostanete po dálnici z Innsbrucku do Itálie - stačí projet mýtem na Brenneru (lze i objet) a sjet na prvním sjezdu na Steinach am Brenner. První, co zaujme oko lyžařovo, je sjezdovka, která vede podél dálnice. Můžete se tak pokusit třeba předjet na lyžích náklaďák...

Když se nezaseknete na sjezdovce a pojedete dál do údolí, které se následně větví na 11 menších údolí, v každém z nich najdete okolo deseti lyžařských túr. Oblast je tak ideální pro hvězdicovitý způsob výstupů - ubytovat se v údolí a každý den vyrážet na nové startovní místo, do jiného údolí.

Většina tras začíná výše než v 1 500 výškových metrech, což je zárukou dlouhé sezóny a spolu s převážně severní orientací svahů také kvalitního sněhu. Podmínky zde jsou opravdu horské a blízkost dálnice v horách poznáte snad jen o víkendu návalem Innsbručanů.

Mnoho možností pro začátečníky, Olperer pro experty

Skitouringově významná, ale Čechy málo prozkoumaná oblast Wipptal, poskytuje vyžití (nejen skitouringové) jak začátečníkům, tak pokročilým skialpinistům. Ty na první pohled jistě zaujme v oblasti nejvýraznější masiv Olpereru (3 476 m), během jehož výstupu je nutno překonat více než 2 100 výškových metrů, což je výzvou i pro velmi zdatné sportovce. Pro jistotu si však lze výstup rozdělit na dva dny s přespáním na chatě Geraerhütte.

Oblast však cílí především na začátečníky a rekreační lyžaře. Ti si vyberou z mnoha túr s převýšením menším než jeden výškový kilometr, a postupně mohou navyšovat skóre v průběhu 88 popsaných tras (průvodce Skitouren im Wipptal je k dostání v místním turistickém informačním centru hned u dálnice, ve vesnici Steinach a v téměř všech hotelích), které vrcholí výše zmíněným Olpererem.

Skitouring, a co dál?

Nejvíce lyžařů zde potkáte o víkendu, kdy se sjíždí celý Innsbruck k výstupům na blízké vrcholy. I proto je dobré si na víkend najít záložní program - využít třeba orientačních karet, které jsou k vyzvednutí v informačním centru a provedou vás několika trasami formou orientačního běhu (či chůze, dle vaší volby). V létě láká Wipptal na okružní trasy, třeba ve stopách horolezecké legendy Petera Habelera, při které nastoupáte přes čtyři výškové kilometry.

Když se nabažíte skitouringu, můžete na stejném místě vyrazit také na běžky. V Matrei am Brenner je upravováno 22 km běžeckých tras, nejlepší možnosti jsou pak v nedalekém Gschnitztalu. Ve Steinachu zase můžete vyrazit na sjezdovku Bergeralm s nočním lyžováním. Už jste jeli lanovkou, která projíždí pod dálničním mostem? Po výjezdu na vrchol si však určitě nepřipadáte jako u dálnice, jelikož vás plně pohltí horská atmosféra.

Pro relax nechybí ani možnosti sáňkování a bruslení, stejně jako bazén a řada horolezeckých a lyžařských tréninkových oblastí nebo muzeí. Z přírodních zajímavostí navštivte chráněné jezero Obernberger See, z kulturních zase "obec mlýnů" Mühlendorf a salaše v obci Vals.

Tip: Čtyři túry různých obtížností

Vennspitze (2 390 m)

Východiskem této příjemné, asi tříhodinové túry je vesnička Padaun, do které lze většinou dojet autem, ovšem po sněžení cesta nemusí být sjízdná - pak se výstup řádně prodlouží. Na upravenosti cesty je však závislých i několik hotelů, takže bývá zprovozněna brzy.

Po průchodu kolem avalanche checkpointu, který zároveň kontroluje funkčnost lavinového vyhledávače a eviduje počet návštěvníků (tyto checkpointy jsou standardem na začátku každé trasy v oblasti), následuje krátké stoupání širokým lesním průsekem. Ten se po chvíli trychtýřově otevírá na rozlehlé pláně, kde se dobře hledá prašan. Trasa pokračuje po pravém okraji údolí na hřeben, posledních sto metrů k vrcholovému kříži se dochází na botách.

Sjezdovou trasu si lze vybrat podle podmínek v podstatě libovolně, jen je třeba se na hranici lesa strefit do průseku, kde se stékají stopy a jízda zde oproti horním partiím spíše než prašanový freeride bývá jízdou v boulích, ovšem technicky nikterak náročná.

 • Čas výstupu: 2,5 h
 • Orientace: severozápad
 • Převýšení: 820 m

Silleskogel (2 418 m)

Z vrcholu Vennspitze je vidět, že hřeben pokračuje a jeden z vrcholků je o necelých 30 metrů vyšší. Mezi nimi je však lyžařsky neschůdný terén, proto je lepší na Silleskogel vyrazit ze čtvrté serpentiny výše zmíněné cesty do vesničky Padaun. Je zde malé parkoviště pro pět až šest aut.

Trasa vede zpočátku po úzké lesní pěšině, která vyškolí méně zkušené na preciznosti lyžařských otoček. Po průchodu kolem typicky alpských chatiček Sillalm trasa pokračuje řídkými, velmi fotogenickými modřínovými lesy, až na vrcholové pláně a po hřebeni pěšky na vrchol.

Sníh stejně jako u Vennspitze bývá dlouho kvalitní prachový, díky čistě severní orientaci je tato túra vhodná i jako varianta s pozdním nástupem - kotel, kterým trasa vede, je odstíněn od slunce.

 • Čas výstupu: 3 h
 • Orientace: sever
 • Převýšení: 938 m

Gammerspitze (2 537 m)

Pouze vedlejší údolí a kompletní změna terénu. Výstup z parkoviště nad vsí St. Jodok zahajuje dlouhé stoupání úzkými lesními průseky a zasněženými pěšinkami - lesy jsou přiměřeně prudké a nejsou ani příliš husté, takže každý alespoň trochu pokročilý lyžař si už cestou nahoru může představovat, kudy asi povede jeho lajna. A že jsou lesy rozsáhlé, najde si zde i při vyšší koncentraci lyžařů svou čistou trasu.

Po výstupu nad hranici lesa se objevují ojedinělé modřínové houfy, připomínající při dobrých sněhových podmínkách japonské freeridové oblasti, až na vrcholek Ottenspitze (2 179 m), odkud dále trasa pokračuje na Gammerspitze po pocitově nekonečném a velmi exponovaném hřebeni s převějí - ty výhledy!


Pro sjezd v první fázi využijte kotel přímo z Gammerspitze, široká pláň je ideální sestupovou variantou k lesu, kde je pouze třeba dát pozor na orientaci (do jiného údolí ale nesjedete, takže v nejhorším případě dostopujete).

 • Čas výstupu: 3,5 h
 • Orientace: severozápad
 • Převýšení: 1077 m

Olperer (3 476 m)

Na nejvyšší horu v okolí lze vyrazit ze dvou opačných stran. O něco těžší je výstup z Valser Tal (2 131 výškových metrů), ze Schmirntalu si asi 150 metrů ušetříte. Zase ale přijdete o možnost přespat na Geraerhütte.

Proti výše zmíněným lehkým túrám je výstup na Olperer poctivou alpinistickou záležitostí, včetně přechodu přes ledovec a nutnost znalosti jistících technik v takovém terénu. V oblasti se však pohybuje dostatek lokálních horských vůdců, jejichž kontakty získáte v informačním centru ve Steinachu.

 • Čas výstupu: 7 h
 • Orientace: podle trasy jihovýchod nebo severozápad
 • Převýšení: 1 976 / 2 131 m

Mapa lyžařského areálu Bergeralm
Mapa lyžařského areálu Bergeralm