Hlavními atributy, na které Fjällräven u svých produktů klade důraz, jsou praktičnost, maximální funkčnost a udržitelnost. Týmy návrhářů vytváří oblečení i další vybavení tak, aby vydrželo celý život a aby jeho výroba měla co nejmenší dopad na životní prostředí. Samozřejmostí je používání recyklovaných a bio materiálů, ale také impregnace bez škodlivých fluorokarbonů či vytváření vlastních jedinečných materiálů s unikátními vlastnostmi.

Jedním takovým je například tkanina Eco-Shell z recyklovaného polyesteru, která je nejen udržitelná, ale také voděodolná a zároveň prodyšná, takže zajišťuje komfort při rozličných aktivitách v různém tempu. Je optimálně pružná, díky čemuž oblečení z ní poskytuje dostatečnou svobodu pohybu, a navíc skvěle odvádí vlhkost od těla. Ve Fjällräven tento materiál využili mimo jiné na bundu Bergtagen Eco-Shell Jacket. Detailně propracovaná funkční bunda je vhodná i do těch nejtěžších podmínek, od alpského lyžování po vysokohorské treky. Poskytuje komplexní ochranu před deštěm, kroupami, sněhem i silným větrem. Zpevnění v oblastech, kde hrozí nejvyšší riziko prodření, zvyšuje její odolnost a prodlužuje její životnost.

Vytvářením vlastních tkanin ale snaha o udržitelnost nekončí, ba naopak. Ve Fjällräven totiž chtějí znát původ všeho, i používaných materiálů, a proto také v roce 2009 vznikla iniciativa Down Promise. Tehdy se značka Fjällräven hlouběji ponořila do problematiky zdrojů peří a přistoupila k řadě zlepšení. Společnost vytvořila přísnější pokyny pro to, jak peří získávat a jak s ním zacházet. Výsledkem je Down Promise – příslib nabízet peří ze 100 % vysledovatelných zdrojů. Fjällräven tak nyní může vystopovat peří použité ve svých oděvech přímo až na farmu, kde ptáci žili. Snadno tak zjistí, odkud pochází například peří v bundě Keb Touring Down. Tato lehká a skladná péřovka se skvěle hodí na samostatné nošení, ale také jako izolační vrstva pod shellovou bundu. Odolá větru i vodě, zahřeje a díky několika praktickým kapsám nabídne také dostatek prostoru pro všechny nezbytnosti, které potřebujete mít na zimním výletě po ruce.

Kromě peří věnuje Fjällräven pečlivou pozornost také vlně, kterou na své produkty používá. Vedle vlny s dohledatelným původem začala švédská značka nově využívat také vlnu recyklovanou. Na její výrobu se používají zbytky vlny z výrobního procesu, které se následně zpracovávají za pomoci tradičních řemeslných technik. Vlákna se roztřídí podle barev, rozřežou se a poté smísí s jinými barvami, díky čemuž vznikne příze v unikátních odstínech. Ta se nakonec smíchá s polyesterem nebo polyamidem, které se přidávají pro extra pevnost. Výrobou tohoto materiálu se snižuje nejen množství odpadu, ale zároveň také množství vlněné příze, která je potřeba k výrobě vlněných svetrů a košilí. Jedinečným modelem z recyklované vlny je například svetr Greenland Re-Wool Sweater. Svršek klasického střihu se zipem a hřejivý límcem využijete jak ve městě, tak při víkendových procházkách zasněženou zimní krajinou.

www.fjallraven-shop.cz