1. Otužujte se. S otužováním může začít ještě než na hory vyrazíte. Určitě se vám to vyplatí. Nejen, že vám později na horách nebude taková zima, protože na ni budete navyklí, ale hlavně posílíte svoji imunitu. Když celý den sedíte v přetopené kanceláři nebo autě a pak o víkendu vyrazíte ven, pro vaše tělo to není nic příjemného. Nerozmazlujte se! Vyražte každý den ven alespoň na chvilku za jakéhokoli počasí. Tělo se na zimu připraví, přivykne si a lépe se s ní vyrovná.


2. Prohřívejte tělo zevnitř a pravidelně pijte. Ne, tím vás rozhodně nechci navádět k alkoholismu. I když někteří na hory nevyrazí bez placatice ve vnitřní kapse bundy, tahle metoda je už dávno překonaná. Alkohol opravdu nedodává tělu potřebné tekutiny. A pokud je nemáte, je vám větší zima. Krev bez dostatku tekutin totiž řádně necirkuluje a to je příčinou vašich promrzlých končetin. Když vám tedy radím prohřát tělo zevnitř, chci vlastně jen rozproudit váš krevní oběh. Bez práce a pohybu toho dosáhnete například konzumací ostrého koření. S sebou na sjezdovku nebo do běžkařské stopy si zabalte termosku s čerstvým zázvorovým čajem (jednoduše nastrouhejte kousek zázvoru, vhoďte do termosky a zalijte horkou vodou).


3. Oblékejte se jako cibule. Toto je naprosto základní rada. Poučte se z přírody a stejně jako je cibule zabalená do mnoha tenkých vrstev suknic, neberte si ani vy pouze jednu tlustou vrstvu oblečení, ale raději víc tenkých. Mezi jednotlivými vrstvami vznikne prostor pro vzuch a právě vzduch v tomto případě slouží jako dokonalaá izolace proti mrazu, takže čím víc vrstev na sobě budete mít, tím je vaše izolace silnější. Doporučuji obléci se následujícícm způsobem: prádlo – funkční tričko – fleecová mikina – lehká, tenká péřová bunda nebo vesta – nepromokavá „tuhá“ bunda odolná proti větru. To co budete mít na sobě v konkrétním okamžiku a při konkrétní venkovní aktivitě pak jednoduše uzpůsobíte, zbytek schováte do batohu. Důležitý je také materiál, ze kterého je vaše oblečení vyrobeno. Do studeného počasí si vybírejte přírodní materiály. Ty totiž tzv. dýchají a odvádí z těla vlhkost, ale ne teplo. V umělých materiálech se člověk spotí, kůže zvlhne a pak je mu rychleji zima. Do hor doporučuji zejména vlnu nebo peří.


4. Čepice, rukavice a ponožky jsou základ. Až 40 % naší tělesné teploty nám uniká přes hlavu. Takže zapomeňte na estetiku („tá čépicé mi néslušíí“/zničí účes) a zabalte hlavu, krk i uši. U rukavic nezapomeňte použít výše uvedený princip cibule. Funguje opravdu skvěle! Jako první vrstu použijte tenké vlněné prstové rukavice a na ně pořádné palčáky. Případně existují i tzv. návleky na rukavice, které jsou nepromokavé a neprofouknou. A nakonec ponožky – ne nadarmo vám babička říkala, že zima je od země. Ponožky v žádném případě nepodceňujte a neváhejte investovat do dražších kousků z přírodních materiálů. Na horách si takové utrácení určitě vyčítat nebudete.


5. Chraňte si obličej. Není to jen o ztrátě tepla skrz nezakrytou část těla. Pleť na našem obličeji v zimě trpí a to nejen, když se po ránu proháníte po zmrzlých svazích. Studený suchý vzuch pleť vysušuje, mráz namáhá, ale nedělají jí dobře ani přetopené místnosti, ve kterých je také velmi suchý vzduch a prospěšné nejsou ani svařáky a bombardina, která na svazích vypijete. Navíc suchá pleť je rájem pro parazity a bakterie a tak se může stát, že po zimní dovolené budete mít pleť jako v pubertě, samý pupínek. Nebojte se, nenutím vás chodit na horách výhradně v kukle. I když na zimní sporty není vůbec od věci. Doporučuji vám spíše použít tzv. zimní krém, který je mastnější než běžný a pomůže vám obličej ochránit. Od věci není ani tyčinka na rty.Když nic nepomáhá: vraťte se do města a udělejte si teploučko! Ohřívací láhev (hlavně do ní nelijte vařící vodu přímo z rychlovarné konvice), nahřívací polštářek s třešňovými pecičkami a jinými semínky, teplá vana nebo „škopková lázeň“ na nohy vás také velmi efektivně prohřejí. Tělo se příjemně rozproudí i na dobré masáži. Anebo prostě přijměte za svou teorii, že zima je pouze stav mysli. Pomáhá to.