A za vším je jedno jméno. Mikaela Shiffrin. V předsilvestrovském závodě v magickém Semmeringu vyhrála svůj 36. slalom a stala se tak nejúspěšnější slalomářkou historie. Předčila i svůj velký vzor Marlies Schild s 35 vítězstvími. Zároveň dosáhla dalšího zajímavého prvenství. Je vůbec první, kdo dokázal vyhrát 15 závodů v kalendářním roce. Na přetřes možná brzy přijde i Stenmarkových 86 vítězství, které se v letošní a ve své poslední sezoně pokusí zlomit legenda alpského lyžování, Lindsey Vonn.

Mikaela pokračovala dalším pódiovým umístěním v novoročním paralelním slalomu v norském Oslo. Tentokrát brala druhé místo za Slovenkou Petrou Vlhovou, která jí tak oplatila porážku ze začátku prosince v paralelním slalomu v St. Moritz. Její 37. vítězství na sebe však nedalo dlouho čekat. 5. ledna 2019 vítězí v tradičním slalomu v Záhřebu a nechává za sebou s více jak vteřinovým odstupem právě Petru Vlhovou a Wendy Holdener a stává se již po čtvrté v kariéře držitelkou Snow Queen Trophy, pojmenované po legendární chorvatské lyžařce Janice Kostelič.

Marcel nezahálí

Marcel Hirscher rozhodně v rozběhnuté sezoně Světového poháru nezahálí. Ale není ani stroj. Po svém „double“ v Alta Badia, kde bral vítězství v obřím slalomu i v paralelním obřím slalomu, skončil před Vánoci v Saalbachu „až“ šestý v obřím slalomu. Pro naprostou většinu závodníků skvělé umístění, ale Hirschera už jsme si zvykli měřit jiným metrem. O 24 hodin později ale předvedl Marcel slalomové rodeo a získal své 63. vítězství v kariéře. Vánoce pak strávil v rodinném kruhu a trénoval s dalšími členy týmu Atomic Redster Marco Schwarzem a Manuelem Fellerem. Vítězství č. 64 pak přidal o uplynulém víkendu přidal v tradičním slalomu v Záhřebu, který vyhrál již popáté v kariéře.

Manuel Feller má formu

Manuel je letos ve velké formě, což prokázal i svým 4. místem ve slalomu v Saalbachu, pro které si ale dojel po zkaženém prvním kole ze 17. místa. Slušný výkon. Ve víkendovém slalomu v Zagrebu pak bral zasloužené třetí místo. Kdo by chtěl trochu nahlédnout do života tohoto zajímavého chlapíka, doporučuji nedávno uveřejněný film.


Marco Schwarz?

Tréninkový partner Marcela Hirschera do pořadí Světové poháru až do letošního roku nijak výrazně nepromlouval. Poprvé se postavil na stupně vítězů v roce 2015 za třetí místo ve slalomu v Madonně di Campiglio, podruhé za stejné umístění v japonském Yuzawa Naeba. V letošní sezoně se mu ale zatím neobvykle daří. Po druhém místě z večerního slalomu v Madonně di Campiglio oslavil Nový rok 2019 vítězstvím v paralelním slalomu v Oslu. V Záhřebu po prvním kole vedl následován kolegy z Atomic Redster Teamu Marcelem Hirscherem a Manuelem Fellerem. Bohužel druhé kolo nedokončil a zůstal tentokrát v poli poražených. Jednoznačně o něm ale letos ještě uslyšíme.

Atomicu se daří

I když není Atomic jediná úspěšná značka ve Světovém poháru a statistiky o vítězství v jednotlivých disciplínách či počtu aktivních závodníků na jednotlivých značkách hovoří ve prospěch mnoha dalších značek, Atomic je jednoznačně nejúspěšnější ve sběru rekordů, velkých medailí i křišťálových globů. Můžeme se teď s odstupem podívat na loňskou sezonu. Na olympiádě v Pchjongčchangu bral Atomic 5 zlatých medailí z deseti možných. Sedm z dvanácti křišťálových globů za prvenství v jednotlivých disciplínách Světového poháru. A opět i dva velké křišťálové globy za celková vítězství ve Světovém poháru. Zároveň je Atomic v hodnocení loňské sezony nejúspěšnější značkou v počtu vítězství. Jejich součet je 28. Asi na tom Atomiku něco bude, ne?