Velmi příjemnou a již trochu tradiční záležitostí SNOW festu je jízda nočním vlakem přímo na svah - v hotelu Montana proběhne jen vyzvednutí lyží a celý den už se jezdí. České dráhy vypravují přímý noční vlak do Švýcarska, po ranním přestupu v Sargans přijedou účastníci přímo před hotel Montana.


Proběhly i cvičné odpaly lavinových batohů značek Pieps, Arva a ABS.

Pieps poháněný elektrickou energií vlevo, Arva využívající tradiční bombičky vpravo

Pow pow, kolik ho vlastně napadlo? Už před příjezdem na místo v neděli 13. ledna napadl zhruba metr čerstvého sněhu a další dva dny hustě sněžilo, dohromady téměř další metr sněhu. To s sebou samozřejmě nese i vyšší riziko lavin, švýcarská lavinová služba SLF vydala v pondělí dokonce nejvyšší, 5. stupeň lavinového nebezpečí.

První den po sněžení byla odstřelena lavina, jejíž rozměr ale překvapil nejen tamní lavinové specialisty

Vzhledem k množství sněhu však v takových podmínkách není třeba vyjíždět mimo sjezdovky, než je totiž rolba upraví, znova zapadají dvaceti čísly prašanu. Lyžování tedy ve stylu "offpiste on piste".

Po epizodě sněžení nemůže přijít nic jiného než slunečné období. A ideální čas užít si všechny vysněžené žlaby, stráně i lesy. K tomu na SNOW festu využilo 46 účastníků více než 70 párů testovacích freeridových lyží značek Line, Movement a G3. Všichni byli vybaveni základním lavinovým vybavením, které zapůjčila firma Pieps, stejně jako lavinové batohy. I díky dobrému vybavení a kvalitní průpravě v lavinové prevenci i záchraně od horských vůdců Karla Křiže a Vojty Dvořáka jsme mohli jezdit při vysokém lavinovém nebezpečí. Rozšířenou přednáškou o lavinovém sympoziu v Innsbrucku 2018 rozšířil obzory účastníků také Jan Pala.

Novinkou letošního ročníku byl sjezdovkový program a také lady freeride. Top freerideři (Pavel Božák, Tom Elias...) šířily také osvětu bezpečnějšího lyžování v prašanu.

Výhodou Davosu, kde se SNOW fest zrodil, je rozmanitost areálů - za celých šest dní většina účastníků nemusela lyžovat dvakrát na stejném kopci! V kombinaci se skvělými sněhovými podmínkami letošní SNOW fest nasadil pořádně vysokou laťku pro příští ročníky. Takže zase za rok pow pow, howgh!

Fotogalerii najdete na SNOW.cz/foto!


Děkujeme partnerům!