Areál Bachledka se rozprostírá na hřebeni Spišskej Magury na východě Tater a jde o sportovně rodinné středisko, jehož sjezdovky se z vrcholu spouští téměř do všech světových stran. Na kopec se můžete nechat vyvézt kabinkou, sedačkou nebo kotvou, dolů se pak můžete projet po červené, modré nebo i černé sjezdovce.


Páteřní dopravu areálu významně usnadnila letos nová desetimístná kabinková lanovka, která vede z Bachledové doliny až na vrchol Spišské Magury a nahradila tak starou třísedačkovou lanovku. Cesta na vrchol nyní zabere 7 minut namísto 20.


Nejdelší a zároveň nejmírnější sjezdovkou je trať Bachledka I, která vede z vrcholu Spišské Magury až do Bachledové doliny a „nalyžujete“ na ní až přes 1 800 metrů. Úvodní nadprůměrně mírná část vyhovuje především dětem a začátečníkům, v polovině sjezdovky je ale třeba počítat s o něco prudším úsekem.


Příjemné sportovní svezení nabídne červená sjezdovka Majstrák, která je ve středisku nejčlenitější a je i poměrně dlouhá.


Rodinnou modrou sjezdovku v Bachledce vyvažuje černý Slalomák, který je bez zatáček, takže máte klid soustředit se na poctivé oblouky po hranách. Ač je Slalomák černě značen, sjede ho i méně zkušený lyžař, protože sjezdovka není nijak nebezpečná ani extrémní.


Mou oblíbenou tratí na Bachledce je sjezdovka Furmanec, která je krásně široká, přehledná a její sklon je konstantní, takže vyzývá k rytmickým obloukům v kuse odshora až dolů a dá se na ní i zapotit. :-)


S dětmi můžete zamířit do dětského parku u výstupu kabinkové lanovky, kde se malí lyžníci můžou projet v dětském slalomu zcela zdarma. Objednat se tu dá samozřejmě i lyžařská školička, která má zázemí hned vedle dětského parku.


Bachledka nabízí i pestrý doprovodný program pro nelyžaře. Letos je díky příznivým sněhovým podmínkám novinkou sáňkařská dráha, která vede z vrcholu Spiššské Magury až do Bachledové doliny, což dá dohromady 2,5 km sjezdu na saních. Pokud nemáte vlastní sáňky, můžete si je zapůjčit u nástupu nebo výstupu kabinkové lanovky.


Pokud by vám byl málo adrenalin na sáňkách, můžete vyzkoušet tzv. snowrafting kousek pod výstupem z kabinkové lanovky, kdy se ve sněhovém korytu s několika mírnými zatáčkami projedete v opravdovém raftu. Zpáteční cesta nahoru je možná větší zážitek než jízda dolů, protože jedete zapřaženi za skútrem, a to v docela svižné rychlosti! Pro dvě osoby vyjde snowrafting na 5 eur.


Bachledka se může chlubit i jedinečnou stavbou Stezkou korunami stromů, která vás nejprve pozvolně dostane do výšky 24 metrů a dlouhým dřevěným mostem dovede až k dominantní dřevěné věži, z jehož vrcholu ve 32 metrech máte výhled na Belianské Tatry, Pieniny a Zamagurie. Dospělí za vstup zaplatí 9 eur, děti 7 eur.


Na svačinu si na Bachledce můžete zajít do několika bufetů, teplý oběd pak dostanete například v restauraci La Gamba, která je zároveň spojená s apres-ski stanem u nástupní stanice kabinky. Objednat si můžete tradiční slovenské halušky (6,90 eur), pečená žebra (10,90 eur), hamburger (6,50 eur) nebo pizzu (7,50 eur).


Bachledka v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 17 min
Celodenní skipas dospělý (16-60 let)     25,20 eur
Celodenní skipas junior (10-15 let)     22,80 eur
Celodenní skipas dítě (do 9 let)     21, 60 eur
Celodenní skipas senior (od 61 let)     22,40 eur
Webové stránky střediska     www.bachledka.sk
Parkování:     Bachledová dolina – velké centrální parkoviště
přímo v zázemí střediska, zdarmaPartneři SNOW tour:


Na Medvědíně jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.