Malinko obavy způsobovalo počasí. Denní déšť, který zasáhl snad celou republiku, sjezdovku nasytil vodou, ovšem už v podvečer se začalo prudce ochlazovat: akorát tak na to, aby čerstvě vyhlazená sjezdovka ztuhla přesně před prvními předjezdci. Povrch se nakonec ukázal být pevný až nerozbitný, ale hlavně možná vůbec nejrychlejší v historii závodu vůbec. Nejednoho amatérského závodníka to vystrašilo, takže na startu se dalo pociťovat trochu víc nervozity, než je obvyklé. Samotná trať, kterou letos postavili zkušení harcovníci Áda Lebeda s Milanem Karlem (Aleš Krýzl kvůli pracovním povinnostem nedorazil, ale všechny alespoň nechal pozdravovat), byla ale harmonická a hladká, snad s výjimkou poslední ostřejší šikany. Takže až na několik málo výjimek všichni dojeli zdárně do cíle. A tak to má být, protože podobná konstelace – strach nahoře a radost v cíli – dokáže vypustit do těla závodníků nejvíce endorfinu.

Na start se i letos postavilo slavné duo Jan Lesák a Martin Bauer

Letošní ročník, snad jako první v historii, se díky včasné stavbě trati dokonce dokázal držet plánovaného časového harmonogramu, takže i přes enormní počet opravných jízd se povedlo finále odjet tak, že se stihlo vyhlášení vítězů přesně ve 23:00. Ale nepředbíhejme.

Jiří Čech ve finálové jízdě, na úvodním obrázku je celkový vítěz Radek Čermák

Těžká kvalifikace

Už ve kvalifikačních jízdách proběhl velký boj. Pod symbolickou minutu zajelo trať sedm žen a 42 mužů, což značilo jak kvalitu závodníků, tak rychlost tratě. Nejrychlejší dívka po kvalifikaci, Lenka Vančurová (51.13), by mezi muži těsně nepostoupila z pátého místa. Do finále se o 0,48 s neprobil vícenásobný vítěz Petr Mudra (51.55), mimořádně smolný den měl loni druhý Michal Kvašnovský, který v prvním kole nedojel a při druhém si přivodil bolestný pád. Ten jeho závod a bohužel patrně i tuto lyžařskou sezonu ukončil – s poraněným ramenem a kolenem skončil v nemocnici (Michale, držíme palce!).

Závod absolvoval i Petr Kutal, ještě nedávno aktivní člen reprezentace českých sdruženářů, dnes pracovník managementu společnosti Sporten, resp. Kästle. „Bál jsem se víc než nahoře na můstku“, glosoval s nadsázkou po dojetí svoje pocity. Z Nového Města na Moravě přijel i hlavní konstruktér lyží Sporten, Ondřej Musiol, který se jen těsně nevešel do minuty. Tedy důkaz, že šéfkonstruktér Sportenů je zároveň výborný lyžař.

Do finále tedy nakonec postoupily:

A postoupili:

Kompletní výsledky kvalifikace ke stažení

Velké finále

Finále se startovalo podle kvalifikačních časů, kdy nejrychlejší jeli jako poslední. A ukázala se vyspělost jezdců, protože přes těsné rozdíly se jak ženy, tak muži seřadili přesně tak, jak postoupili z kvalifikace. Navíc oba vítězové potvrdili loňské vítězství, Lenka Vančurová i Radek Čermák, který jako jediný prolomil hranici 50 sekund (ve finále 49.99, v kvalifikaci 49.90). Ostatně je to s 243+ km/h na lyžích nejrychlejší Čech (rozhovor s ním si můžete přečíst ve SNOW 115, leden 2019). Oba vítězové si odvezli hlavní cenu, lyže Sporten, tentokrát ale běžecké! Šíře dovedností a tréninkových aktivit je přeci čím dál důležitější! Všichni nejlepší získali i další hodnotné ceny od našich partnerů, například voucher na pobyty v hotelu Monínec nebo odběr zboží z e-shopu Levnelyze.cz.

Tři nejrychlejší dámy zleva: třetí Dagmar Tůmová, druhá Kateřina Neumanová a vítězka Lenka Vančurová

Nejrychlejší muži zleva: druhý Tomáš Weber, Radek Čermák a třetí Jiří Čech

Kompletní výsledky finále ke stažení zde

Nejlepší tým

Do týmové soutěže se letos přihlásilo 18 trojic, vítězi stal tým Sporten 1, který využil mimořádnosti obou hlavních vítězů, třetím do party byl celkově osmý Michal Urban (s pěkným časem 00:52,44). Celkový součet nejlepších časů týmu Sporten 1 byl 02:33,47, což znamená průměrný čas na jezdce 00:51,20. Na druhém místě měl tým Dance with Somebody / Kästle ztrátu něco málo třes vteřiny, třetí Sporten 2 měl na druhého už výraznějších 7 vteřin.

Tři nejrychlejší týmy Kompletní výsledky týmů ke stažení

Nejen nejrychlejší vítězí

Sporten Dark SNOW Monínec chce ale nabídnout zážitek ze světa závodění i radost z vítězství nejen těm nejlepším trénovaným borcům. Podle nás organizátorů je vítěz každý, kdo se do tratě spustí a prožije si tu úžasnou minutu rychlosti ve sjezdovém postoji. To je cena, kterou nikdy nikdo nikomu nevezme. Abychom nabídli všem šanci užít si radost i z hlavní věcné výhry, rozhodli jsme se losovat věc nejcennější mezi všechny zúčastněné. Byly to exkluzivní lyže Sporten Glider 7, „trofejní“ lyže s teakovou dýhou, měděnou intarzií a akátovými bočnicemi.

Vítězka Lenka losuje hlavní výhru...

Ze všech startovních čísel losovala vítězka dámské soutěže, která z hromady vytáhla číslo 60. To znamenalo, že se štěstí usmálo na Michaelu Štemberkovou (1:03.90, resp. 1:03.91).

... a hlavní cenu vyhrává Míša Štemberková (na fotce společně s Petrem Kutalem, zástupcem zn. Sporten)

Speciální uznání pak patří nejstaršímu účastníkovi závodu, kterým byl Jiří Stöhr z týmu Želvy Příbram s rokem narození 1947 a výborným časem 1:05.98! Moc gratulujeme Jirkovi, Míše a vůbec všem, kdo si to užili!

Příští Dark SNOW Monínec se odehraje 6. března 2020! Už nyní se těšíme na setkání s vámi!

Sportu zdar a skol!


Všechny fotografie ze závodu ke stažení