Skupina turistů vyrazila na túru poměrně pozdě a plánovala dojít k observatoři na sklonku dne. První skupinka turistů požádala o pomoc záchranáře na služebně až okolo 20. hodiny, kdy venku panovalo velmi nepříznivé počasí. Tři sloužící horskoslužebníci a dva dobrovolníci (v té době náhodně pobývající na observatoři) se vydali hledat členy výpravy, z nichž ne všichni byli vybaveni čelovkami a leželi vyčerpáni v závětří terénních nerovností, takže jejich hledání byla doslova loterie. Tři z nich byli nalezeni v blízkosti výstupové trasy v kritickém stavu a pro úplné vyčerpání a podchlazení nemohli zdolat posledních 300 metrů k observatoři. Nejstarší účastník, 60letý vedoucí výpravy, byl nalezen již bez známek života zcela na konci roztroušené skupinky turistů. Nejmladší 24letý účastník byl nalezen nedaleko výstupové cesty v podchlazeném stavu a zcela vyčerpán, zemřel následně při transportu k observatoři. Po hodinovém boji záchranářů s vichřicí a metrovými závějemi nového sněhu jeho smrt záchranáři zjistili, až když se doplazili se saněmi akija k observatoři. S nasazením vlastních životů zachránili třetího účastníka, kterého zcela vysílení dopravili na akiji člunu na služebnu. Dva záchranáři po skončení akce zůstali pro rozsáhlé omrzliny hospitalizováni v nemocnici.

Plánovaný transport turisty v kritickém stavu do cca 12 km vzdálené vesnice Šibene, kde čekala sanitka, nemohl být uskutečněn ani následující den ráno, kdy teplota poklesla na minus 22 stupňů. V průběhu dne dorazili k observatoři další záchranáři, kteří kvůli velmi špatným povětrnostním podmínkám realizovali svoz turisty ve vážném stavu až v odpoledních hodinách. Po čtyřhodinovém transportu na saních akija, které vloni darovali kolegové z Pece pod Sněžkou, předali záchranáři turistu ve vážném stavu a hypotermií lékařům záchranné služby v obci Pohorilec po 16. hodině. Zbylých pět turistů bylo přepraveno do údolí až následující den 24. února, kdy se počasí postupně zlepšovalo.Díky podpoře evropských projektů byla v rozsáhlé budově bývalé observatoře (původně polské observatoře Maršála Pilsudského) vybudována před dvěma lety služebna Černohorské záchranné služby, část vybavení zajistila horská služba GOPR Polsko. Záchranáři byli díky grantu Visegradského mezinárodního fondu opakovaně proškoleni a vybaveni záchrannými svozovými prostředky ve spolupráci s Horskou službou ČR Krkonoše. Díky podpoře Mezinárodního Visegradského fondu pokračuje školení záchranářů ze služeben Verchovina, Rachov a Javirnik (služebna Pop Ivan) i tuto sezonu a společně s ukrajinskými záchranáři je v rámci grantu vydáván lavinový bulletin.


Tento rok se jedná již o třetí a čtvrtou oběť v ukrajinských Karpatech, na vrub podcenění svých sil a nerespektování předpovědi a vývoje počasí. První obětí této zimy byl 31letý turista, který za nepříznivého počasí zabloudil v pohoří Boržava na úbočí hory Poraška a byl nalezen mrtvý až následující den 20. ledna.
Druhou obětí byl též turista, 28letý, který uvolnil lavinu při sestupu z vrcholu Stoh (1 704 m n. m.) do skiareálu Dragobrat. Jeho dvěma kamarádům se podařilo z laviny vyprostit a nad ránem zavolali o pomoc.
Ve všech případech se jednalo o ukrajinské turisty, kteří nerespektovali předpověď počasí, přecenili své síly a zcela podcenili vybavení do hor. Díky opakovaným školením a lavinové prevenci v ukrajinských Karpatech je úroveň bezpečného pohybu v horách, znalosti lavinového nebezpečí u lyžařů (především freeriderů a skialpinistů) na velmi dobré úrovni a různé neformální skupiny díky Visegradskému fondu s ukrajinskými záchranáři aktivně spolupracují.Více informací na:
http://www.dsns.gov.ua
https://www.bbc.com/ukrainian