SNOW tour 2019 - Arber - Velký Javor from SNOW.cz on Vimeo.


Zdejší černá Welt Cup Strecke padající přímo pod kabinou, na které se jel světový pohár ve slalomu i obřím slalomu žen, je využívaná pro trénink i českým lyžařským reprezentačním týmem. V první polovině má solidní a dost nekompromisní sklon, který si vychutnáte s pocitem závodníka. V druhé polovině se zmírní a nechá vás vydechnout. Je rovná bez terénních zlomů, a tak nabízí perfektní přehled.


Větší požitek z jízdy jsem osobně měla z červené sjezdovky Böhmerwaldstrecke, která díky svému sklonu a šířce připomíná alpskou dálnici a dovolí vám řezat široké carvingové oblouky od začátku do konce. Na vrchol vás vyveze rychlá velmi komfortní šestisedačková lanovka. Pokud si rádi užíváte volný prostor, doporučujeme zvolit ji pro první jízdu na rozehřátí. Díky jejím kvalitám jde o nejvíce frekventovanou sjezdovkou.


Sjezdovka Sonnenhang má vlastní krátkou sedačkovou lanovku a je celá osvětlená. Každou středu a pátek od 18 do 21 h si na ní můžete užít večerní lyžování.


Trochu stranou od hlavních sjezdovek vás odkloní modrá sjezdovka Familienstrecke. Vine se pravou částí areálu a najdete na ní dva kotvové vleky, mnoho hravých alternací jako dva měřené slalomy, terénní vlny, klopené zatáčky, a hlavně obří dětský park. Můžete zaparkovat i na bližším parkovišti.


Dětský park zde na Thurnhofu patří k nejlepším v Německu. Arbärland je rozdělen na čtyři úrovně, má více pojízdných pásů, a kvanta interaktivních a metodických pomůcek. Zdejší dětské školičky mají velmi propracovaný postupný výukový program. Ale nebojte se jazykové bariéry, více než polovina zdejších instruktorů jsou buď Češi, případně instruktoři ovládající více jazyků. Stranou pod restaurací je ještě oddělen Trpasličí svět pro ty úplně nejmenší se spoustou zvířecích slalomů a koberců na ťapání.


Na oběd si můžete vybrat z pěti kvalitních restauračních zařízení rozmístěných po areálu. Očekávat můžete hlavně typickou bavorskou kuchyni, například Spätzle, typický Germknödel, Snitzel, Currywurst a podobně. Abyste nebyli překvapeni, zdejší ceny jsou také srovnatelné s těmi alpskými, a tak cena za oběd se bude blížit k deseti eurům za osobu.


Po lyžování můžete využít zdejší sáňkařskou dráhu, která se vine po celé délce modré sjezdovky. Pokud se budete chtít rozhlédnout po kraji, využijte kotvový vlek, který vás vytáhne až na vrcholek Velkého Javoru, případně skleněnou vyhlídku u horní stanice kabinové lanovky.


Grosser Arber v Kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 20 min.
Denní skipas dospělí     35 euro
Denní skipas Studenti     31 euro
Denní skipas důchodci od 60 let     31 euro
Denní skipas děti a mladiství 6-16 let     25 euro
Denní rodinná jízdenka (2 dospělí a 2 vlastní děti)     82 euro
Webové stránky     www.arber.de
Parkování     zdarma na velkém parkovišti
přímo u dolní stanice lanovky
Partneři SNOW tour:


Na Velkém Javoru jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.