Česko: skoro poslední lyžování

I přes vysoké teploty je v provozu stále více než třicet českých skiareálů s více než 200 km sjezdovek. Sníh je přimrzlý jen po ránu, během dne je pak mokrý, místy se objevují hnědá místa nebo je sníh špinavější, zato je ale už návštěvnost minimální, a sjezdovky tak mnohde vydrží dobře sjízdné déle, než by se na první pohled zdálo.


Přes den stabilně nad 10 °C, v noci jen slabý přízemní mráz

S koncem března většina areálů ukončí běžný provoz a ty zbývající jej omezí.


V České republice je otevřena ještě více než třetina sjezdovek


V provozu je více než 30 českých areálů

Rokytnice nad Jizerou

V Rokytnici se o víkendu lyžuje za symbolickou cenu. Sněhu je zvláště ve vrcholových partiích Lysé hory ještě dostatek, i když se tvoří muldy a občas se objevují odtátá hnědá místa (reportér skart).

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Ve Špindlu je stále dostatek sněhu, který ve stinných pasážích sjezdovek ještě zůstává poměrně dlouho pevný (reportér Sparťan).

Červenohorské sedlo

Vysoko položené sjezdovky Červenohorského sedla v Jeseníkách mají ještě mocnou vrstvu sněhu a všechny jsou v provozu, a to při minimu návštěvníků, hlásí reportér rradek.

Dolní Morava

Areál již omezil provoz pouze na Sněžník, ovšem poskytuje slevu na skipasy ve výši 20 %. Sněhu je zde ještě dost, a díky nízké zalidněnosti vydrží sjezdovky dopoledne nerozježděné (reportér Kašpi).

Klínovec

Sjezdovky na severní straně krušnohorského Klínovce vydrží díky své nadmořské výšce a orientaci nejdéle v dobrém stavu, slunečnější Neklid je brzy měkký (reportér Vikingmasterki­ller).

V Alpách vládne typické jarní lyžařské eldorádo

Slunečné dny a vyšší teploty sice i ve vyšších polohách proměňují sníh v hrubozrnný "cukr", v nižších polohách pak samozřejmě v tekutější formy, díky malému počtu lyžařů je ale lyžování velmi příjemné. Celý den se dá výborně lyžovat tam, kde jsou různě orientované svahy - zatímco na jižních kopcích tratě povolují hned po ránu, severní nad 2 000 m n. m. bývají pevné až do odpoledne. Díky přechodu na tzv. letní čas se bude lyžovat ráno de facto o hodinu dříve, a tedy na pevnějším sněhu, který přes noc i v teplých jarních dnech zmrzne.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 84 % sjezdovek, v Itálii 80 %, ve Švýcarsku 79 % a ve Francii 84 %.

Arlberg s více než 300 km tratí a nespočtem freeridových možností má i na sklonku sezóny vynikající sněhové podmínky (reportér Radim Polcer).

V italském středisku Sella Nevea drží pevný sníh až do odpoledne (reportér jenda0007).

Na Tonale zajišťuje prašan i na jaře zdejší ledovec Presena (reportérka tereskaska).

Tipy na levné skipasy

Říčky v Orlických horách

V Říčkách je na sjezdovkách dostatek perfektně upraveného sněhu a fronty se netvoří. Skipas 1+1 zdarma do skiareálu Říčky můžete získat po aktivaci kupónu z časopisu SNOW 116 na Skipas-zdarma.cz


Klikněte na obrázek pro zobrazení aktuálního reportu z Říček v Orlických horách (reportér Kašpi)