Nechci se tady pouštět do rozboru demografických průzkumů, i když bychom se v souvislosti s lyžováním možná dozvěděli dost zajímavé věci. Dál už se zase budu věnovat hlavně lyžím, takže polemiku o tom, kdo vlastně živí lyžování, pro tuto chvíli smeťme ze stolu. (Ale stejně, rozhlédněte se v Alpách okolo sebe, v restauraci nebo večer na baru dobrého hotelu.)

Pojďme se tedy bavit o lyžích. O věk potom vlastně zase tak moc nejde. Spíš o dobu, ve které jste se učili lyžovat. :-) A ještě lépe o dobu, ve které jste toho nalyžovali nejvíc. Pokud jste své nejšťastnější a také nejvydatnější lyžařské roky strávili na lyžích dlouhých okolo dvou metrů a rádi na to vzpomínáte, poslechněte si tohle: Atomic už vás má zase rád. Na trh nyní posílá lyže, které jsou možná tak trochu old school a možná… Hodně in. Protiklad?

Tak čtěte dál, pochopíte.

Postaru? Ne, napřed!

Atomic Savor jsou relativně málo, na dnešní poměry fakt málo vykrojené lyže. Jen malinko rozšířené, takže asi stabilnější a o něco všestrannější než vaše atomiky z 80. let. Mají poměrně úzkou špičku a rozhodně netáhnou do oblouků jako… Jako všechny dnešní lyže. Netáhnou, když nechcete, a točí, když trochu zamakáte. Ale co je nejdůležitější, bezvadně smýkají. Štíhlé tělo, úzká špička a patka a také pohodové naladění sesouvané oblouky přímo podporují! Přiznejte se, že vás to baví?

Herbert Buchsteiner, v Atomicu ředitel obchodu divize Alpine, nadšeně říká: „Nikdo z konkurentů ještě neudělal začátečníkům a středně pokročilým lyžařům takové pomyšlení, jako my s řadou Savor. Klidně řeknu, že jsme všechny nejméně o rok předběhli!“ I já věřím, že podobně designovaných lyží přibude. Na letošním SNOWtestu se v tak trochu podobném duchu ukazovaly Kästle PX 71, na první pohled vypadají zajímavě třeba i Völkl Deacon. Ale to berte s rezervou, Atomic je s řadou Savor ve věci „anticarvingu“ s přehledem nejdál.


Lyžáky Atomic Savor

Současně s lyžemi Savor představil Atomic také nové lyžáky Savor. A teď se podržte – boty s jednou přezkou a tak zvaným zadním nástupem. Totální old school! Určitě se jim brzy budeme věnovat a přineseme podrobné informace, nejlépe i pocity z testování.


Šetří sílu, ale také naučí

Herbert Buchsteiner říká, že ohlasy na první Savory jsou skvělé, že typický rekreační lyžař se na nich cítí jistě, že je mnohem snadněji ovládá a že je tím pádem méně unavený. Ano, i to odpovídá pocitům, které jsme z těchto nových lyží měli, když jsme je letos na jaře testovali. Vyzkoušeli jsme top model Savor 7 a musím říct, že ty lyže určitě mají něco do sebe. Ovšem nejen pro začátečníky! Co se týče sesouvaných oblouků, všechno jde jako po másle, opravdu bez námahy. Ty lyže ale umí i carvovat, samozřejmě. Jen musíte vědět, jak na to. Připomenout si začátky, základy techniky řezaného oblouku. Osobně na Savorech přesně tohle velmi oceňuju.

Martin Traninger
Martin Traninger

Na to moje lyžování...

Méně už z mé strany zůstaly pochopeny ceny, které Atomic na Savory nasadil. Doporučená MOC top modelu Savor 7 se podle našich informací bude pohybovat okolo 18 tisíc korun, takže pěkně drahé lyže. Nemyslím si, že kdo o lyžích přemýšlí tak, že se na nich nohodlá kdo ví jak honit, že za každou cenu nemusí mít ty nejlepší sportovní carvery a jsou mu ukradené aktuální trendy, protože už dlouho ví, na čem se mu lyžuje nejlépe, že bude chtít sahat tak hluboko do peněženky. Myslím si, že cílovka nových lyžích Savor bude chtít při koupi určitě zohledňovat i cenu. „Osmnáct tisíc, na to moje lyžování?“ No nevím, nevím…

Mimochodem, jak říká product manager Atomicu Martin Traninger, Atomic počítá s tím, že hodně lyží Savor najde své uplatnění v půjčovnách. „Dneska už jde do půjčoven víc než polovina naší celkové produkce. Ten segement je pro nás nesmírně důležitý a myslíme si, že koncept lyží Savor může mít právě u zákazníků, kteří si lyže raději půjčují, velký úspěch.“

Tohle samozřejmě ukáže čas. Nechodí lidé do půjčoven spíš proto, aby si vyzkoušeli moderní carvingové lyže a nemuseli si je kupovat? Nechce mít „stará škola“, bez urážky, tedy typický cílový zákazník lyží Savor, raději svoje lyže hezky doma? Měl je přece doma vždycky, má je totiž rád.

Podrobnější recenze lyží Atomic Savor 7 zde. https://snow.cz/…omic-savor-7