Skitouringová oblast Wipptal se skládá z pěti údolí, z nichž každé je unikátním výchozím bodem pro několik túr - celkem jich je v oblasti popsáno 88, kvalitně zpracovaný průvodce s mapami je k dispozici v infocentru v Sankt Jodoku, kde se všech pět údolí stéká přímo u dálnice mezi Innsbruckem a Brennerem.

Z Innsbrucku cesta trvá slabou půlhodinu, takže není divu, že o víkendech údolí praskají ve švech pod návaly místních. O to překvapivější je, že ve všední dny se zde potkáte jen s pár trénujícími místními, a to jen za opravdu dobrých sněhových podmínek.

V každém údolí je několik ubytovacích zařízení a v oblasti působí značné množství lokálních guidů, na jaře je v provozu i několik skialpinistických chat OEAV, ale i během zimy mají všechny otevřené zimní nouzové místnosti. Pokud chcete strávit den horšího počasí lavinovým výcvikem, je k dispozici cvičné vyhledávací středisko AvalanchePark ve vesničce Schmirn.

Charakter túr

Jednodenní túry zpravidla začínají přímo na parkovišti, patnáct východišť poznáte podle automatické kontroly lavinových vyhledávačů. Oblast je poměrně nízko položená, výchozí body leží okolo 1 700 m. n. m. a tak je nutné na začátku vyjít nad hranici lesa, zpravidla po mírně stoupající lesní cestě. Po výstupu na plateau se otevírají horská panoramata a rozhodně tu nebudete mít dojem, že se nacházíte v podstatě kousek od dálnice. Pak už si stačí vybrat, na který z viditelných vrcholů chcete vystoupat - na desítky z nich lze dojít až na vrchol na lyžích, u většiny je však třeba posledních pár metrů dojít na botách či mačkách. Sjezdy jsou často vedeny centrálním žlabem přímo do údolí, což poskytuje velkou variabilitu sklonů a expozic svahu, takže výstup po firnu neznamená, že pro sjezd nelze najít prašan.

Olperer: dominanta Wipptalu

Nejvyšší hora oblasti se dá zdolat z několika směrů - nejhodnotnější jsou varianty ze Schmirntalu (6,5 hodin, 1 976 výškových metrů) a Valsertalu (7 hodin, 2 131 výškových metrů, možný nocleh na Geraer Hütte). Jde o dlouhé výstupy plně alpského charakteru včetně vrcholového úseku, kde je třeba asi 200 metrů překonat na mačkách s pomocí jištění lanovými technikami. Olperer je však frekventovaný také díky své jednoduché dostupnosti z opačné strany, ať už od Olperer Hütte, nebo přímo z lyžařského areálu Hintertux - pokud se necháte vyvézt lanovkami co nejvýše, ušetříte si přes kilometr a půl výšky a výstup na vrchol zabere jen pár hodin.

Vrchol v pozadí je Olperer, trasa vede údolím a zleva po hřebeni

Častým cílem skialpinistů je také Klainer Kaserer, který je podstatně dostupnější a bývá jakýmsi únikovým vrcholem, když kvůli počasí nebo silám nestačíte na Olperer

Na protilehlé straně údolí Schmirntal se tyčí Hohe Warte, výstup i sjezd je skvěle vyvážený, 1 500 výškových metrů kontinuálního stoupání a sjezdu bez placatých úseků a dobrá orientace svahu slibuje dobré sněhové podmínky i když na druhé straně údolí už je třeba vysoké lavinové nebezpečí nebo příliš těžký sníh

Zimní varianta Habeler runde

V Zillertalu, na jehož konci se nachází Hintertux, se narodil a celý život působil slavný horolezec Peter Habeler z Messnerovy generace. Po něm je pojmenována letní okružní stezka Habeler Runde, kterou však podle místních horských vůdců lze s menšími úpravami absolvovat i v zimě. Trasa je pohodlně absolvovatelná během šesti dní, je 56 km dlouhá s převýšením téměř 5 km. Po cestě je několik příležitostí k výstupu na přilehlé vrcholy. Nejčastějším výchozím bodem je horolezecká vesnička Vals, resp. z ní dostupná Geraer Hütte. Standardně se pak chodí přes Tuxerjochaus, Friesenberghaus (v zimě je třeba trasu upravit a stoupat do jiného sedla než v létě!) a Olperer Hütte, z druhé strany Olpereru pak vede zpáteční trasa (Pfitscherjochhaus, Europa Hütte) zpět na Geraer Hütte, která je jediná s jistotou otevřená na jaře skialpinistům, u ostatních chat jsou celoročně otevřené winterraumy.

Dálkových tras je v oblasti více, mimo jiné třeba Inntalská stezka, která vede údolím Zirbental, plným borovic se smolnatými šiškami, které rostou jen v alpách a vyrábí z nich místní výborný likér zirbenschnaps.

Foto © Jan Pala

Více informací a inspirací na túry i služby najdete na oficiálním českém webu oblasti www.wipptal.cz.