Pro někoho je to běžná rutina, pro jiného úplná zbytečnost, ale někomu snad přijde pár tipů, jak uložit lyže k letnímu odpočinku, vhod. Vytáhnout po létě ze sklepa orezlé, nedej bože ještě jinak zubožené, nesmíte dopustit! To byste urazili lyžařského boha a možná také museli kupovat nové vybavení. Takže co s lyžemi v létě?

Lyže hlavně do sucha

Očistěte je a náležitě vysušte. Může být, že se při posledním jarním lyžování na skluznici uchytily nečisoty, stejně tak k tomu může dojít při přepravě lyží. Vlhký hadr to svede, v případě, že jsou na skluznici patrné zbytky starého vosku, použijte speciální smývač vosků, klidně ten, co používají běžkaři a lze jej zakoupit v běžeckých speciálkách. Nečistěte skluznici benzinem, ten ji vysušuje! A suchá skluznice, to je nečastější zlo.

Skluznici je potom dobré napustit voskem. To jí prospěje kdykoliv, ale obzvláště během léta – období dlouhé nečinnosti a možná také vysokých teplot – tak bude porézní materiál náležitě ošetřen. Použít můžete úplně obyčejný vosk, klidně základní parafín, který po nanesení nechte na skluznici, neodstraňujte ho z povrchu, jako to děláme při běžném mazání v zimě. Skluznici bude pod nánosem měkkého vosku v létě dobře.

Hrany ať jsou v první řadě suché a hlavně ať suché zůstanou po celou dobu skladování lyží! Bude-li ve vašem sklepě, nebo kam lyže na léto ukládáte, kondenzovat vlhkost, hrany začnou rezivět! A to je hrůza. Zkontrolujte také, zda už hrany náhodou trochu té “lišky” nechytily. To se klidně mohlo stát, jestliže jste odpoledne odjeli z ledovce, druhý den slavili jaro a třetí den to vyspávali. Mrkněte tedy s čistou hlavou znovu na lyže, jakákoliv rez musí pryč! Pokud už na to sami nestačíte, odneste tedy lyže do servisu a nechte na nich zapracovat odborníky. Určitě lyže na léto neukládejte s jakýmkoliv náznakem koroze hran.


V místnosti letního odpočinku vašeho lyžařského vybavení by mělo být sucho, pokud možno konstantní teplota a nejlépe tma, určitě ne přímé slunce.


Vázání povolit

Vázání, aby mohlo plnit bezpečnostní funkci, v sobě ukrývá kovové pružiny. Jejich napružení je odpovědné za DIN – hodnotu vypínací síly. A jako každý materiál, obzvláště takto namáhaný, stárnou. Tak jim trochu ulevte a na léto povolte jejich napětí. Prostě hodnotu vyznačenou na stupnici vázání nastavte na významně nižší čísla.

Je dobré si třeba lihovou fixou na lyže nebo přímo na vázání poznamenat, na jakou hodnotu jste měli vázání původně nastavené. Na podzim byste v ideálním případě měli vázání nechat znovu seřídit v lyžařském servisu (možná jste přes léto zhubli, anebo přibrali). Ať už to uděláte, nebo ne, tato viditelná poznámka vám v každém případě připomene, že je vázání nutné znovu nastavit.

Vázání by také prospělo občasné promazání hybných částí a učinit tak před letním odpočinkem, to je ta správná doba. Na druhou stranu, většina lyžařských vázání je dnes tak dokonale oplastovaná, že více méně není co mazat. Maximálně tak u patek některých modelů to připadá v úvahu. Pokud se tedy do promazávání pustíte (plastové krytky vázání se dají sundat), sáhněte třeba po částečně syntetickém mazivu Molykote PG 75, to má vysokou odolnost proti vodě, snáší se s většinou plastů a elastomerů a hlavně funguje i v tuhých mrazech. Nicméně, znovu opakuji, tuto péči je lépe přenechat lyžařským servisům.

No a lyže uložíme k odpočinku! Nejlépe každou zvlášť, tedy ne skluznicemi k sobě, spojené pásky. Nechme je opravdu zcela volně, “nepřetlačujme” v létě žádné jejich předpětí, neperme se s camberem, nechme vydechnout rocker… Lyže klidně nechme stát na patkách, to by jim nemělo vadit (na rozdíl od zapíchávání do sněhu!) a je to asi méně náročné na prostor. Jen prosím, v suchu! Pokud je chcete uložit do lyžařského vaku, znovu se ujistěte, že je naprosto suchý.


Pokud používáte lavinový vyhledávač, vyjměte z něj baterky. Kdyby přes léto vytekly, mohly by drahý pípák zcela zničit!


Lyžáky vysušit a zapnout

Přesvědčte se, že jsou lyžáky naprosto suché. Za tím účelem vyjměte vnitřní botičku ze skeletu, z botičky také vytáhněte stélku. Botičku vlhkým hadrem očistěte, stejně tak můžete očistit skelety a vše nechte přirozeně vyschnout. Vnitřní botičky v žádném případě neperte v pračce! Ani na botičky ani na skelety nepoužívejte žádné chemikálie. Nejlepší je nechat vše vyschnout třeba dva dny za pokojové teploty. Když je vše čisté a suché, vraťte vnitřní botičky zpět do skeletů, zapněte přezky (zlehka, neutahovat) a lyžáky uskladněte na suchém místě, nejlépe v lyžařské tašce.

Pozor na garáže a sklepy, které obývají drobná zvířátka! A nemyslete si, pavouk a dokonce i myška se občas objeví i tam, kde je vůbec nečekáte. Pavouček v lyžákách může jenom bydlet, moc škody neudělá, ale to setkání na podzim může být takové... S myškou je to podstatně složitější. Pěna vnitřní botičky lyžařských bot jí neodolá, snad jí dokonce chutná. Takže boty do tašky!