Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Samková dosáhla v uplynulé sezoně všeho, co si před ní předsevzala. Hlavním cílem šestadvacetileté závodnice bylo mistrovství světa v americkém Solitude. V její bohaté sbírce, která pojímá zlatou a bronzovou medaili ze zimních olympijských her, tituly z juniorských šampionátů, stříbro z X-Games nebo křišťálové glóby, stále chyběl cenný kov z mistrovství světa. A rovnou ten nejcennější dokázala Samková doplnit, když v únoru na šampionátu vybojovala zlato. K tomu ještě v dramatickém závěru sezony přidala další křišťálový glóbus za celkové vítězství v seriálu Světového poháru. Korunku pro Královnu bílé stopy nasadila Samková na hlavu podruhé v kariéře. Pro tu premiérovou si došla v roce 2014, když předtím senzačně vyhrála zlatou medaili na zimních olympijských hrách v Soči. Poté jí na trůnu nahradila slalomářka Šárka Strachová a od roku 2016 přišlo období Ester Ledecké, která prestižní anketu ovládla třikrát v řadě.

Právě Ledecká, která by v případě dalšího triumfu vyrovnala historický rekord Kateřiny Neumannové, jež si prvenství v anketě připsala v letech 2004 až 2007 dokonce čtyřikrát za sebou, skončila v letošním ročníku druhá. Za suverénní Samkovou, která získala 42 hlasů odborné poroty, zaostala výrazně se čtyřmi hlasy. Třetí místo v hlavní kategorii obsadila alpská lyžařka Gabriela Capová s jedním hlasem.

Samková kromě vítězství v hlavní kategorii vládla také v disciplíně snowboarding, Ledecká zvítězila mezi alpskými lyžaři, nejlepší akrobatickou lyžařkou se stala sedmá žena z mistrovství světa skicrossařek Nikol Kučerová, kategorii běžců na lyžích ovládl stříbrný závodník z mistrovství světa do 23 let Michal Novák, návrat mezi světovou elitu katapultoval do role skokana roku Romana Koudelku, pro další triumf mezi sdruženáři si došel Tomáš Portyk a nejlepším travním lyžařem byl Martin Barták. Svou svěřenkyni na podiu vystřídal Marek Jelínek, jenž byl vyhlášen trenérem roku. Velmi vyrovnané bylo hlasování v kategorii junior roku, kterou nakonec vyhrál alpský lyžař Jan Zabystřan těsně před travním lyžařem Martinem Bartákem, na třetí pozici se se shodným počtem hlasů umístily běžkyně na lyžích Barbora Havlíčková a skicrossařka Klára Kašparová.

Také letos se Síň slávy rozrostla o další výraznou osobnost z historie českého lyžování. In memoriam byl do ní uveden Václav Vrbata, jenž v roce 1913 na Zlatém návrší v Krkonoších položil život při snaze zachránit svého přítele Bohumila Hanče, který během závodu na 50 kilometrů zůstal uprostřed vichřice na trati sám. Hanč i Vrbata se tak alespoň symbolicky znovu setkají v Síni slávy českého lyžování.


Výsledky ankety Král bílé stopy 2019

Celkové pořadí:

  1. Eva Samková 42
  2. Ester Ledecká 4
  3. Gabriela Capová 1

Trenér roku: Marek Jelínek

Junior roku: Jan Zabystřan

Síň slávy: Václav Vrbata – in memoriam


Jednotlivé disciplíny:

Akrobatické lyžování – Nikol Kučerová

Alpské disciplíny – Ester Ledecká

Běh na lyžích – Michal Novák

Severská kombinace – Tomáš Portyk

Skok na lyžích – Roman Koudelka

Snowboarding – Eva Samková

Travní lyžování – Martin Barták