Tisková zpráva SLČR

Několik měsíců před Konferencí mimo Heřmanského oficiálně oznámil kandidaturu Petr Graclík, jenž působí v pozici generálního sekretáře v Českém olympijském výboru a předsedy dozorčí rady svazu lyžařů. Během zasedání však svou kandidaturu stáhl. „Šel jsem do kandidatury s jasnou vizí profesionalizovat vedení svazu, zajistit více angažovanosti v zajištění finančních prostředků na činnost z veřejných zdrojů i marketingu, posílit interní i externí komunikaci tohoto významného sportovního spolku a vytvořit systémové prostředí pro rozvoj ve všech oblastech,“ uvedl Graclík. „Chtěli jsme spojovat a ne rozdělovat, budovat a ne bořit. Bohužel ne všechny úseky tuto vizi sdílely, proto jsem se rozhodl svoji kandidaturu stáhnout a svoji energii nadále věnovat řízení a rozvoji Českého olympijského výboru,“ dodal.

V následné volbě poté Heřmanský jako jediný kandidát dostal od 71 delegátů 43 hlasů. Proti jeho jmenování bylo 25 delegátů, tři se hlasování zdrželi. „Chtěl bych vybudovat silný svaz s významnými partnery v zádech. Myslím, že je potřeba zlepšit komunikaci na úrovni velkého svazu se svazy krajskými, dalším mým primárním cílem je ve spolupráci se všemi jednotlivými úseky svazu vypracovat koncepci rozvoje lyžování. Děkuji delegátům za projevení důvěry, udělám vše pro to, abych je nezklamal,“ uvedl nový prezident.

Heřmanský je bývalý závodník v severské kombinaci a účastník zimních olympijských her v Salt Lake City. Poté, co v roce 2002 ukončil aktivní kariéru, se věnoval trénování. Následně se dal na podnikatelskou dráhu v textilním průmyslu. Konference SLČR poté zvolila také nový Výkonný výbor. I. viceprezidentem svazu se stal Martin Štěpán nominovaný za alpské disciplíny a travní lyžování, II. viceprezidentem je sportovní ředitel běžců na lyžích Lukáš Sacher, za severskou kombinaci a skoky na lyžích bude ve Výkonném výboru zasedat bývalý závodník Petr Kutal a jediným zástupcem bývalého složení VV bude v novém vedení předseda úseku snowboardingu Miroslav Schimmer. Předsedou Dozorčí rady se stal Roman Kumpošt, I. viceprezidentem Petr Mach a II. viceprezidentem Robert Varga.

Odstupující Sobotka působil na Svazu lyžařů ČR na různých pozicích od roku 2002, o čtyři roky později byl poprvé zvolen prezidentem. V nejvyšší funkci strávil tři čtyřletá volební období, minulý rok mu Konference SLČR stejně jako kompletnímu Výkonnému výboru o rok prodloužila mandát. Po sedmnácti letech dobrovolně odchází a do další volby už se rozhodl nekandidovat.

„Funkce prezidenta svazu, byť je neplacená, zabere velkou spoustu času. Se svým civilním zaměstnáním jsem ji dokázal kombinovat hodně dlouho, nyní ale cítím, že přišel čas se rozloučit. Chci se naplno věnovat své profesi a především rodině,“ uvedl Sobotka. „Na svazu jsem strávil opravdu pěkný kus života. Potkal jsem se za tu dobu spoustou osobností, které pro lyžování dýchají a snaží se mu maximálně pomoci. Chtěl bych poděkovat všem kolegům, se kterými jsem mohl spolupracovat, myslím, že jsme společně odvedli velký kus práce. Něco se povedlo, něco se dotáhnout nepodařilo, tak už to v životě bývá. Ze srdce přeji novému vedení, aby české lyžování a snowboarding posunulo zase o kousek dále,“ dodal.