Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.Bike tour 2019 - Špindlerův Mlýn from SNOW.cz on Vimeo.


Začínáme výjezdem sedačkovou lanovkou na vrchol Medvědína, odkud se vydáváme na letošní novinku – Špindlmanovu misi. Jde o skoro desetikilometrový pěší okruh pro rodiny s dětmi, který vás protáhne přes Horní Mísečky zpátky k nástupu lanovky na Medvědíně. Děti po cestě odpovídají na nejrůznější otázky a dostávají zábavné úkoly, které můžou zkoušet s celou rodinou – například kdo dokáže udělat nejvíc poskoků na jedné noze za sebou.
Pokud byste na Medvědíně chtěli zažít spíš nějaký ten adrenalin, půjčte si u výstupu lanovky terénní koloběžku s odpruženou vidlicí a vydejte na jeden ze značených sjezdů. Kratší červený vede přes Horní Mísečky po sjezdovce zpátky k nástupní stanici na Medvědín (5,5 km a 45 minut), delší modrá vás protáhne kolem Harrachovo skály a zpět do Medvědína kolem Labské přehrady (9,5 km, 90 min). Na koloběžky můžete využít zvýhodněného balíčku tzv. Fun Ticketu, se kterým vás kombinace jízdy lanovkou a zapůjčení koloběžky vyjde na 450 Kč.
My jsme si vyzkoušeli kratší variantu, která na začátku zahrnuje sjezd po šotolině a následně vás po hladké asfaltce dovede na Horní Mísečky. Z Míseček dolu k nástupu lanovky už nabral sjezd trochu toho terénního charakteru, takže odpružená vidlice přišla vhod. Finální úsek prudkým terénním sešupem pak potěší milovníky rychlé jízdy, rodince s menšími dětmi bych tu doporučila zvýšenou opatrnost. Méně terénu a i nějaké to odrážení se pak nabídne modrá varianta.
Ve Svatém Petru jsme si zkusili další letošní novinku, kterou je zábavně naučná cyklostezka Jízda za zvířátky. Startuje u výstupu lanovky na Pláni, je dlouhá přes 7 km a končí opět u nástupu na lanovku ve Svatém Petru. Trasa vede po zpevněné cestě převážně z kopce, pouze za Krásnou Plání je potřeba trochu šlápnout do pedálů po vrstevnici. Po cestě se dozvídáte zajímavosti o zvířátkách žijících v Krkonoších a také tady můžete plnit zábavné úkoly – například si zaběháte jako jezevci nebo si protáhnete záda jako lišky. Průvodní mapku k cyklostezce získáte na pokladně ve Svatém Petru. I v rámci „Jízdy za zvířátky“ můžete využít Fun Ticket, který zahrnuje 1 jízdu lanovkou a zapůjčení e-biku na 3 hodiny za 590 Kč.
Ve Svatém Petru zabavíte nejmenší děti na dětském hřišti na Pláni, na Medvědíně pak na Meďánkovo dětském hřišti u výstupu lanovky. Kromě nejrůznějších prolézaček a houpaček se tu děti vyřádí i na vzduchové trampolíně. Vstupy na obě hřiště jsou zdarma.
Špindl je známý i díky svému bikeparku, který tu pravidelně brousí sjezdaři, trať Freeride si ale můžou střihnout klidně i pohodáři na celopéru. Trať Freeride vás na začátku protáhne křížem krážem po sjezdovce ve dlouhých i kratších zatáčkách a poté houpavou pěšinkou na kraji lesa, což je můj nejoblíbenější úsek z celého bikeparku – je jednoduchý a kdo chce, může si poskočit, kdo nechce, tak všechno přejíždí.
V druhé polovině trati se přidají dřevěné lávky a dřevěné zatáčky, vše se dá ale v pohodě přejíždět nebo klidně míjet. Konec trati Freeride se nese opět ve stylu křížení sjezdovky po terénní pěšině.
Podobně méně náročná je prostřední část trati Deep Forest, která začíná přejezdem po široké lávce, nabídne nějaký menší skok, který se dá ale i objet a pak už se hravě klikatí po jednoduchém lesním trailu lesem (dříve tato část byla díky kořenům poměrně technicky náročná, dnes je do velké míry vyhlazená a vyskládaná placatými kameny).
Novinkou je prodloužení tratě Deep Forest, která je momentálně opravdu „raw“, tedy „syrová“ a tudíž tu „kouká“ hodně kořenů. Pro začátečníka nedoporučuji, pro milovníky endura je tento trail jak dělaný. Špidnlerův Mlýn nabídne i černou sjezdovou trať, ta je určená hlavně profíkům, kteří se nebojí velkých skoků. Osobně mně ale tato trať příliš neoslovuje, takže tu dávám přednost zmíněné trati Freeride a Deep Forest.
Umělé překážky v bikeparku představují především lávkové variace a dřevěné wallridy, v době naší návštěvy akorát docházelo k jejich rekonstrukci, takže se můžete těšit na překážky nové.
Jak ve Svatém Petru, tak na Medvědíně najdete půjčovnu kol či elektrokol a velmi moderní sportovní obchody, kde můžete zakoupit veškeré oblečení na sport a turistiku a také řadu originálních suvenýrů.
Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 hod
Celodenní jízdné bikepark dospělí     490 Kč
1 jízda lanovkou nahoru (na pokladně)     300 Kč
1 jízda lanovkou nahoru (3 a více dní dopředu přes e-shop)     250 Kč
Provozní doba lanovky     Každý den 8:00–12:00,
13:00–18:00 každou půlhodinu
Zapůjčení elektrokola (1 den)     750 Kč (i s helmou)
Zapůjčení horského kola (1 den)     350 Kč (i s helmou)
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     850 Kč
Webové stránky     www.skiareal.cz


Ve Špindlerově Mlýně jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.