Bike tour 2019 - Tanvaldský Špičák from SNOW.cz on Vimeo.


Na Tanvaldském Špičáku se můžete projet celkem na 8 kilometrech flowtrailů, na které vás vyveze sedačková lanovka. Traily jsou z většiny naprosto vyhlazené, nezahrnují nejetelné prudké pasáže ani dřevěné překážky, takže je klidně můžete jet i na pevném kole, nebo sem může vyrazit trailový nadšenec jakékoli úrovně.
Hlavním trailem je tu modrý flowtrail, který je široký, zcela vyhlazený, vlní se pozvolně z kopce dolů, takže tu na vás nečekají žádné prudké nástrahy. Jeho základními stavebními kameny jsou lehké terénní vlny a vysoké klopené zatáčky, které jsou precizně udržované. Okolní prostředí je navíc díky skalistým útvarům Jizerek fotogenické a při jízdě je se na co dívat.
Červený trail je charakterové velmi podobný modrému, jen je oproti němu kratší, respektive se v dolní pasáži znovu na modrý trail napojí, je o něco užší a zahrnuje už sem tam i nějaké ty kameny. Jakmile začátečníci zvládnou sjet modrý trail, můžou směle na červený.
Černý trail představuje úsek na trailu červeném, a jeho vyšší náročnost se projevuje na kamenitých pasážích. Nemusíte se ale bát, že by šlo o nějaký těžký trial nebo prudké sjezdy, pasáže jsou v pohodě jetelné a v klasických bikeparcích by odpovídali spíš červenému značení. Traily na Tanvaldu jsou zkrátka o hravosti a jejich účelem je nabídnout pohodovou jízdu a my jsme z tohoto stylu byli opravdu nadšení!
Lanovka na vrchol Špičáku samozřejmě vyváží i turisty, kteří si mohou buď vyhopsat na rozhlednu se symbolickým vstupným, nebo na vyhlídku na skále s výhledem nejen na Jizerky.
Na vrcholu se rovněž můžete občerstvit a poobědvat třeba svíčkovou, rizoto nebo borůvkové knedlíky. Nás tu nadchla kuličková zmrzlina s příchutí žvýkačky a nakonec jsme nezůstali jen u jedné. :-)
Jizerky si nemusíte užívat jen ze sedla kola, ale klidně i z koloběžky. My si je zapůjčili v půjčovně v nedalekém areálu Severák a vydali se na jeden z doporučených okruhů. Vybrali jsme rodinný okruh č. 1, na kterém nás hned na úvod čekal výjezd na rozhlednu Královku, a tak bylo samozřejmě na místě se za sportovní výkon odměnit.
Na Královce totiž výborně vaří a kromě toho tu nabízí několik různých druhů velmi chutně vyhlížejících dezertů. Já tentokrát neodolala hovězímu na česneku se špenátem a bramborovým knedlíkem (148 Kč).
Po obědě nás čekal sjezd okolo přehrady Josefův Důl a zpáteční výjezd na Severák. Celkově jsme na okruhu nakolobežkovali 10 km. Vybrat si samozřejmě můžete i z dalších doporučovaných okruhů a vydat se třeba na Bramberk (12 km), Novou Louku (18 km), nebo na Tanvaldský Špičák (24 km). Výhodou Jizerek jsou v tomto ohledu zpevněné cestě, takže se nemusíte bát žádných terénních překážek.
Jizerky jsou i rájem cyklistů s tenkými pneumatikami, protože převážné asfaltové cesty jsou vhodné i pro trekkingová kola nebo silničky. Na výlet se můžete vydat například okolo přehrady Černá Nisa nebo na pověstnou malebnou Šámalovu chatu na zvěřinový oběd. Podrobnější popis tras najdete v loňských tipech.

Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 30 min
1 jízda na lanovce nahoru (dospělí)     110 Kč
3 jízdy bikepark     220 Kč
6 jízd bikepark     360 Kč
10 jízd bikepark     500 Kč
Zapůjčení celoodpruženého kola/elektrokola na 1 den     500 Kč
Zapůjčení koloběžky 1 den     250 Kč
Provozní doba červen     pátek-neděle od 10:00 do 16:30
Provozní doba červenec-srpen     středa-neděle od 10:00 do 16:30
Provozní doba září     pátek-neděle od 10:00 do 16:30
Jízdní řád lanovky     10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30


Na Tanvaldském Špičáku jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.