Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.BIKE tour 2018 - Tanvaldský Špičák from SNOW.cz on Vimeo.
Tanvalský Špičák hostí dva traily, modrý a červený, který je zpestřený černou sekcí. Traily jsou spíše jednoduché, takže lákají k vyzkoušení klidně i trailové začátečníky ať už na pevných nebo celoodpružených kolech. Nejjednodušší trasou vhodnou pro širokou veřejnost je vyhlazený modrý trail, který je plný klopených zatáček, terénních boulí bez jakýchkoli technických zapeklitostí.
Červený trail je oproti modrému rychlejší a kromě klopených zatáček se tu svezete i na několika kamenitých pasážích. Zkušenější bikeři si mohou červený trail osvěžit černou pasáží. Červený trail je celkově o něco kratší, na konci se napojuje modrou stezku.
Nejtechničtějším úsekem Tanvaldského Špičáku je kratší černá sekce, která je velmi hravá, takže mě tu bavila nejvíc. Čekají tu na vás kamenité pasáže v podobě rockgraden, i tento fotogenický průjezd kolem skály.
A zatímco tatínkové budou drandit na trailech, děti zabavíte na dětském hřišti u horní stanice sedačkové lanovky. Na vrchol se mohou dostat pěšky nebo lanovkou a vydovádí se na trampolínách, houpačkách i skluzavkách.
Na Tanvaldském Špičáku byste samozřejmě neměli opomenout blízkou vyhlídku na skále, kam si pěkně po žebříku musíte vylézt po svých. Je to ale zcela zdarma a výhled za to stojí!
Občerstvit se můžete jak v restauraci u spodní stanice lanovky, tak u té horní. My jsme zvolili občerstvení u rozhledny, kde měli na menu například kuřecí roládu s kaší nebo borůvkové knedlíky.
Jizerky poctivě okoukávají moderní trendy, takže tu najdete i několik půjčoven nabízející elektrokola. Jizerky mají totiž co do přírodních i architektonických zajímavostí nabídnout a kilometrově jde občas o dlouhé štace. Půjčovnu elektrokol i běžných horských kol najdete jak v areálu Tanvaldského Špičáku, tak i v areálu Severák.
Cyklovýlet, který zahrnuje řadu jizerských „nej“, začíná na Severáku, odkud se po zpevněné cestě vydáte směrem na přehradu Josefův Důl, následně po žluté značce přes Blatenský rybník na známou Šámalovu chatu, jejíž malebný vzhled je pro Jizerky zcela typický. Ze Šámalky už jen mírně do kopce a kus po rovině a na dosah máte přehradu Černou Nisu, kde se v letních dnech můžete i vykoupat.
Od přehrady vede okruh přes Bedřichov na Královku, kde vás čeká jediné delší stoupání do kopce. Rozhledna Královka stojí za návštěvu nejen díky krásnému výhledu na Jizerky, ale také kvůli poměrně nové restauraci, kde si k chutně vyhlížejícím dezertům můžete dokonce dopřát i Moët!
Z Desné nebo z Josefova Dolu se můžete vydat na kole či pěšky na protrženou přehradu (přehrada Desná), která je vyhlášená za kulturní památku Česka. Nejen, že se projedete hezkou přírodou, ale na protržené přehradě můžete obdivovat unikání zbytky po protržení z roku 1916.
Startovní čárou pro pěší výlet vhodný zejména pro děti je Bedřichov, odkud se po neznačené dobrodružné cestě vydejte k bedřichovskému viklanu. Lesní cestička vás zavede až ke skalnímu útvaru, kdy se velký placatý kámen dotýká skalnatého podloží jen malou částí, takže s ním s trochou síly dokážete i „zaviklat“. Mapičku k viklanu dostanete na infocentru přímo v Bedřichově, a kdo donese zpět na infocentrum mapku s razítkem od viklanu, obdrží dárek.Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 30 min
1 jízda na lanovce nahoru (dospělí)     80 Kč
Jízdné – bikepark (dospělí)     3 jízdy = 220 Kč, 6 jízd = 360 Kč, 10 jízd = 500 Kč
Zapůjčení celoodpruženého kola/elektrokola na 1 den     od 500 Kč
Provozní doba: červen     pátek-neděle od 10:00 do 17:00
Provozní doba: červenec-srpen     středa-neděle od 10:00 do 17:00
Provozní doba: září     pátek-neděle od 10:00 do 17:00
Jízdní řád lanovky     10:00, 10:30, 11:00, 11:30, 12:00, 13:00, 13:30, 14:00, 14:30, 15:00, 15:30, 16:00, 16:30
Webové stránky     http://www.skijizerky.cz/…k-ts-900.htmV Jizerkách jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.