Bike tour 2019 - Kouty from SNOW.cz on Vimeo.Začínáme v kouteckém bikeparku, jehož tratě dříve patřily k ryze sjezdovým, zatímco dnes už jsou z nich zábavné flow traily, které zvládnou i méně zkušení jezdci. Jednou z nejhravějších flow pasáží je dolní úsek modré Uhlířské stopy, kde je trail vyšejpovaný zcela do hladka, že se nemusíte bát žádných nerovností a jen se houpete na terénních vlnách a plynule kroutíte v klopených zatáčkách.
Povedenou a středně náročnou tratí je i Hřebenovka, která v horní pasáži pod lanovkou představuje docela utažený slalom, po přejezdu po sjezdovce se ale zanoří do lesa a stopou prakticky bez zatáček doslova proletíte lesem – méně zkušenému se tu bude líbit nenáročné technické zpracování, ze zkušeného tu díky solidní rychlosti bude stříkat adrenalin! Po té, co se projede po šotolině, můžete dokončit trasu na hravém lesním trailu nebo po zmíněné fow pasáži Uhlířské stopy.
Mojí oblíbenou tratí v Koutech je Medvědice, která je rovněž z velké části vyhlazená, nabídne nespočet klopených zatáček a plynulých traverzů skrz les. V době naší návštěvy byla vidět práce s údržbou zejména v horní části, kde trať připomínala širokou vyhlazenou dálnici. Na trati si můžete i poskočit na malých až středně velkých skocích, všechny se ale dají objíždět.
Znatelně odlišný charakter má černá trať Koutíkův sen, na které se jezdí sjezdový pohár, takže je nejtechničtější a nejnáročnější. Začíná skoky přes lavice, pak se klikatí kořenovitým lesním korytem, dále nabídne rockgarden a také sekci zvanou „mordor“, kde se střemhlav noříte do přírodního tobogánu plného přírodních schodů a kořenů. Zbytek trati jste dost „na brzdách“, takže Koutíka doporučuji opravdu jen velmi zdatným bikerům.
V Koutech je lákadlem také nejdelší sjezd na koloběžkách, který startuje u vodní nádrže Dlouhé Stráně a protáhne vás kolem spodní nádrže zpět do Areálu Kouty. Sjezd má 17 km, trvá zhruba hodinu, odehrává se po asfaltové cestě a nabídne výhled na nejvyšší horu Jeseníků Praděd. Koloběžky si můžete půjčit u pokladen na kouteckém náměstíčku nebo přímo na Dlouhých Stráních, v obou případech za 350 Kč na 1,5 hod.
Pro pěší turisty se v Koutech nabízí výlet na Rysí skálu, ke které se váže naučná stezka s příběhem o rysici. Začíná se u dolní stanice lanovky v pohádkovém lese, pokračuje se kolem rozhledny na Medvědí hoře a následně vás turistická trasa zavede lesní pěšinou ke zmíněné Rysí skále. Děti mohou po cestě vyzkoušet například hru na lesní triangl nebo dalekohled a na rysí skále a jako odměnu si užít výhled na jesenická panoramata.
Jedním z největších lákadel v okolí je bezesporu vodní dílo Dlouhé Stráně, které patří mezi 7 divů České republiky. Dostat se sem můžete hned několika způsoby. Buď se necháte vyvézt lanovkou na Medvědí horu a odtud se vydáte procházkou pěšky, kouteckým minibusem, na kole či koloběžce nebo si vyšlápnete na kole 17 km po asfaltové cestě po svých. Pokud vyrazíte v podvečerních hodinách, může se vám poštěstit vidět romantický jesenický západ slunce, tak jako nám. :-)
Areál Kouty disponuje moderním zázemím s pokladnami, půjčovnou kol, koloběžek a in-line bruslí, sportovním obchodem a také restaurací s posezením, kde doporučuji netradiční jablečný štrúdl, který překvapí velikostí, takže já ho měla namísto oběda. :-)
Přímo v areálu je možné se i ubytovat v penzionu Kouty nebo v apartmánech Kouty a v ceně každého pobytu je zahrnutá i snídaně. Penzion nabízí zázemí i pro větší skupinky nebo školní kurzy, apartmány s kuchyňkou pak uvítají především rodinky s dětmi.BIKE tour TIP 2019 - Ubytování - Penzion Kouty from SNOW.cz on Vimeo.

Kouty nad Desnou v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 8 min (přes Mohelnici a Šumperk)
1 jízda lanovkou     280 Kč
Celodenní jízdné do bikeparku     500 Kč
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     od 990 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     500 Kč
Zapůjčení elektrokola (1 den)     650 Kč
Koloběžka + přilba/1,5 hod     350 Kč
Ubytování     https://kouty.cz/ubytovani/
Webové stránky     www.kouty.cz


V Koutech jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.