Bike tour 2019 - ST Anton from SNOW.cz on Vimeo.Ve většině ubytování v St. Antonu obdržíte Sommer Karte nebo Premium Karte, tedy návštěvnické karty, se kterými máte zdarma lanovky a také další služby jako například golf nebo lukostřelbu. My jsme využili kartu k výjezdu lanovkou na Galzig a následně na Vallugu, nejvyšší horu v okolí měřící 2 811 m.
Z Vallugy se můžete vydat po ryze horských kamenitých pěšinách buď na delší cca 5hodinový okruh na Stuttgarthütte a dále sejdete dolů do Zürsu, nebo na kratší túru na Ulmerhütte a odtud na Galzig (cca 2,5 hod). Z mezistanice Vallugabahn (Valluga Restaurant 2 650 m) pak startuje slavná hřebenovka Arlberg Klettersteig, která je ovšem kvůli sněhu od zimy uzavřená.
Méně náročným turistickým okruhem po příjemné zpevněné pěšince je trasa kolem jezera Maiensee, která vede ze St. Antonu po značce č. 13 směrem na St. Chrstoph a později se napojí na trasu č. 16. Následná klikatá pěšinka vás dovede až k jezírku Maiensee, které na vás v poklidném skalistém údolíčku dýchne romantickou atmosférou.
Z Mainesee můžete pokračovat do vedlejšího městečka St. Christoph a odtud zpět autobusem zdarma do St. Antonu, nebo dále následovat trasu č. 24, která vás dovede na Galzig, odkud můžete dolů do St. Antonu sjet už bez námahy lanovkou. Trasa č. 24 je sice celou dobu už jen do kopce, na druhou stranu jde o jednu z nejkrásnějších sekcí túry, protože vám postupně odhaluje bezlesé majestátné pohoří Arlbergu.
St. Anton samozřejmě nabízí i rozsáhlou síť cyklostezek, povětšinou se jedná o zpevněné cesty a pro trochu terénu je potřeba hledat. Loni jsme si tu vyzkoušeli novinku Galzigtrail, tedy technický trail z Galzigu do St. Antonu, který však doporučujeme jen bikerům se zkušenostmi v prudkém kořenovitém či skalistém terénu. Letos jsme si projeli okruh Rendltour, který má okolo tří hodin a měří 23 km.
My jsme zvolili opačný směr Rendltour, než se doporučuje a začali jsme rovnou nekompromisním výšlapem na Rendl (2 030 m), které bylo proložené mírným stoupáním v malebném horském údolíčku Moostal, z jehož panoramatičnosti až přechází zrak.
Z Rendlu jsme se pak vydali po jednom z mála trailů v okolí St. Antonu Alpenrosenweg, což je jen lehce terénní široká houpavá pěšina lemující vrstevnici, která vám naservíruje pohled na Vallugu a její jen o málo nižší kolegyně. Zhruba po 2 km se pěšina změní v šotolinovou cestu, která už vás více méně z kopce dovede až do St. Antonu.
Naším druhým výletním cílem z povedené brožurky St. Antonu Mountainbike Guide, kterou dostanete na infocentru v centru města, bylo údolí Maroi. Vydali jsme se ze St. Antonu směrem na St. Christoph a na křižovatce na konci města odbočili na údolí Verwall. Odtud už jsme následovali šipku s nápisem Maroi, která nás po stoupající šotolinové cestě dovedla do údolí Maroi s cílovým bodem Jagdhütte. Posezení u průzračného horského potoka je tu takřka povinností a společnost vám budou dělat místní „holky“.
Zpátky do St. Antonu to vemte okruhem přes Verwallsee, protože toto až skoro neuvěřitelně tyrysově modré jezero nemůžete při vaší dovolené vynechat. U jezera je vytvořené i posezení z originálních laviček a dětských atrakcí v lesním parčíku a zíráním to tyrkysu se tu dají strávit dlouhé minuty.
Kvůli táhlým kopcům v okolí St. Antonu jsou často vidět elektrokola a na nich jezdci takřka jakéhokoli věku. Většina cyklostezek vede po zpevněných šotolinových nebo asfaltových cestách, takže se nemusíte bát náročného terénu a na e-biky do Antonu můžete vyrazit klidně s rodiči či prarodiči. Nemáte-li elektrokolo, dá se v centru St. Antonu zapůjčit skoro na kterémkoli rohu. S kartou Premium máte navíc zapůjčení e-biku na 2 hodiny zdarma.
Netradiční zábavou v St. Antonu je jízda na elektrických motorkách v Eldorado areně v údolí Verwall, kde je připravený jednoduchý terénní okruh a díky úvodnímu proškolení si tento adrenalin může vyzkoušet opravdu každý, i holky ;-) Na místě vám zapůjčí i veškerou potřebnou výzbroj jako je chránič páteře, integrální přilba s brýlemi a boty.
S dětmi můžete v St. Antonu vyrazit na dětská hřišťátka plná atrakcí na Rendl nebo k výstupu stanice Galzigbahn. Chcete-li spojit pěší výlet se zážitkem pro děti, vezměte je od výstupu stanice Galzigbahn nenáročnou procházkou na Wasserspiele Arlensattel, kde najdou zábavný vodní svět s atrakcemi přímo na jezírku. S dětmi se také můžete zapojit do tzv. Wochenprogrammu, tedy týdenního programu zahrnujícího aktivity jako je lukostřelba, minigolf, bazén, jógu nebo e-bike výlety s průvodcem.

Tip na ubytování: Hotel Der Waldhof
Ubytovaní jsme byli v hotelu Waldhof, který disponuje velmi prostornými pokojíčky s balkony s výhledem na hory a neotřelým wellnessem, zahrnujícím vnitřní sauny a venkovní přírodní jezírko s vodopádem a postelí s nebesy. Hlavním lákadlem hotelu je ale jejich kuchyně, jejímž strůjcem je majitel hotelu a šéfkuchař v jednom - gastronomie je tu opravdový zážitek.


SNOW tour TIP 2019 - St. Anton hotel Der Waldhof from SNOW.cz on Vimeo.
St. Anton v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 10 min
1 jízda na lanovce Galzig/Gampen/Rendl dospělí     15,50 eur
Jízda lanovkou na vrchol Valluga     27 eur
3denní permanentka dospělí     41 eur
Provozní doba lanovky Galzigbahn, Vallugabahn I a Vallugabahn II     denně 8:30–16:30
Provozní doba lanovky Rendlbahn     st, čt
Provozní doba lanovky Kapallbahn/Gam­penbahn     po, út, pá, so, ne
Ubytování     www.waldhof-stanton.com
Webové stránky     www.stantonamarlberg.com


V St. Antonu jsme sedlali kola Ghost FR AMR 8.7 a Ghost Hybride SL AMR X S 7.7, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a Samsung.