Již téměř dva roky se v Evropě výrazně neprosadilo „normální“ západní proudění, které s oceánským vzduchem přináší (v zimě) teplejší a vlhčí proměnlivé počasí. Nakonec se mu to však na prahu nového roku 2022 podařilo. Do Evropy se začnou z oceánu řítit jedna cyklóna za druhou, které zajistí zvýšený přísun srážek. Na horách tak přibude sníh, ovšem hlavně ve vyšších polohách, naopak do nižších a středních poloh se zima zatím nevrátí, bude však kolem nuly. Slunečnější počasí s minimem srážek se dá očekávat na jižní straně Alp, které budou častěji pod vlivem tlakové výše.


Aktuální stav sněhové pokrývky v Evropě

Sněhové podmínky se zlepší ve vyšších polohách

Sněhové podmínky v Česku i v Alpách až do vyšších poloh poznamenala vánoční a ještě více pak silvestrovská obleva. Po ochlazení v prvním novoročním týdnu sníh zmrzne, nový připadne především v pásu od severních francouzských Alp přes Švýcarsko až po Vysoké Taury v Rakousku, ve Slovinsku a v Česku pak nejvíce ve vyšších polohách Krkonoš a Šumavy.


Jižní strana Alp bude v prvním lednovém týdnu více chráněná před oblačností i srážkami


Předpověď nového sněhu do 8. 1. 2022


Sněhová pokrývka by se mohla ve středních polohách začít tvořit okolo poloviny ledna

Zima na rozcestí

Výšková teplota (v cca 1 500 m n. m.) se v příštích dvou týdnech nejspíš usadí mezi 0 a -5 °C, jak ukazuje přehled jednotlivých předpovědních variant (tzv. ansámbly).

Polární vír, vyjádřený indexem arktické oscilace (AO), se začíná stabilizovat – ze záporných hodnot stoupá k nule. Jestliže se mu podaří „rozběhnout“ (kladné hodnoty AO), velmi to podpoří západní proudění, což sice znemožní návrat zimy do nížin, zato horám to může – za příznivé konstelace – přinést bohaté nášupy sněhu. Naopak pokles indexu AO by zvýšil šance na „blokaci“ Atlantského oceánu tlakovou výší a propad mrazivého vzduchu z Arktidy do Evropy.

Po bezmála dvou letech tzv. narušené cirkulace není úplným překvapením, že se opět prosazuje běžné západní proudění. Nemělo by se mu to ovšem podařit příliš hladce. Lze tedy věřit, že vliv oceánu by měl být přerušován i jiným, zimnějším rázem počasí.

Dlouhodobý předpovědní model CFS v důsledku probuzeného západního proudění „otočil“ – zatímco ještě okolo Vánoc Evropě předvídal spíše podprůměrné teploty, nyní modeluje výrazně teplejší hodnoty. Neznamená to však nic víc, než že předpovědní modely se budou snažit v nové situaci zorientovat, a budou tedy poněkud „rozhozené“. Zima se nachází svým způsobem na rozcestí, které určí její ráz pro mnoho dalších týdnů.


Dlouhodobý výhled teplot pro leden z 24. 12. 2021


Dlouhodobý výhled teplot pro leden z 31. 12. 2021