Co je to ISO

Zkratka, která v následujících řádkách hraje velkou roli, znamená "International Organization for Standardization", což je organizace akreditovaná německým TÜV, která vydává normy ve všech oblastech výroby, tedy i v lyžování. Označení ISO 123 tedy znamená, že daný produkt splňuje požadavky normy 123. Jde o takový zákoník, podle kterého výrobci postupují, aby uživatel mohl kombinovat různé produkty, v našem případě lyžařské boty a vázání.

Pokud bota a vázání není kompatibilní, neznamená to nutně, že ji do vázání nezapnete. Pak jsou ale všechny normy k ničemu, protože na dané boty není vázání testováno a bezpečnostní funkce pravděpodobně nebude fungovat správně, může snáz dojít k úrazu a s rozvíjejícím se právnickým průmyslem v oblasti pojišťovnictví je pravděpodobné, že pokud tento fakt pojišťovna zjistí, odmítne plnit pojistné, protože jste nepoužívali daný produkt v souladu s pokyny výrobce.

Sjezdové boty a vázání

V tomto smyslu slovo sjezdové zastupuje anglické "alpine", a zahrnuje všechna vázání, která splňují normu ISO 9462. Jsou to běžná sjezdová vázání s bezpečnostní normou DIN, která vídáme nejčastěji na sjezdových lyžích. K nim pasují boty, normované dle ISO 5355, opět nejčastěji k vidění na sjezdovkách. Tady by to ještě bylo jednoduché, jedny boty jsou kompatibilní s jedním vázáním.

Sjezdové boty
Sjezdové boty s normou ISO 5355

Aby to nebylo tak jednoduché, norma ISO 5355 rozděluje boty do kategorií A a C, tedy bot dospělých a dětských. To se projevuje třeba u kompatibility s GW vázáním, o kterém bude řeč níž.

WTR a WTR+

Pro vázání existuje také norma ISO 13992, tedy norma pro stoupací vázání (skialpinistická). WTR (walk to ride) jsou vázání, která spojují obě tyto normy a primárně byla vytvořena pro lyžaře, kteří se příležitostně věnují i skialpinismu a chtějí mít univerzální vázání pro jedny boty - tato vázání mají často také funkci stoupání, ač to není pravidlem.


Vázání Atomic STH WTR 16

WTR bývají označovány i boty, které podléhají skialpinistické normě ISO 9523. S vázáním WTR jsou tedy kompatibilní všechny sjezdové boty (ISO 5355) a boty normy 9523, které ale nesou označení WTR nebo GripWalk kompatibilní s WTR.

GripWalk

Vázání, zpravidla označená zkratkou GW, jsou kompatibilní s botami sjezdovými, a pak s botami GW. GW znamená měkkou podrážku zpravidla z Vibramu, která je výrazně pohodlnější při chůzi. Usnadňuje tedy pěší přesuny mezi vleky, ocení ji freerideři, původně vychází ze skialpinismu. Problém s kompatibilitou boty GW a obyčejného sjezdového vázání je v jiném tření materiálu podrážky, a tedy snížení bezpečnostní funkce vázání.

Mnoho výrobců také rozlišuje GW "A" a "C", vzhledem k různým silám, působícím při sjezdování, jsou totiž použity jiné technologie pro dospělé (A) a děti a juniory (C).


Grip Walk podrážky bývají u výměnné

MNC vázání

MultiNorm Certificate je asi nejjistější volba, pokud používáte více bot a chcete mít možnost obout je do jednoho vázání. Splňuje normy pro sjezdová i skialpinistická vázání a je tedy kompatibilní se všemi botami, která splňují aspoň jednu z norem 5355 nebo 9523. Nevhodné jsou zde pouze specifické skialpinistické boty se zvláštními způsoby upínání, které ale nesplňují žádnou normu ISO.


Příkladem vázání MNC je hybridní Salomon Shift

Pinová stoupací vázání

Skialpinistická vázání, u kterých je primární hmotnost a bezpečnost jde trochu stranou. Používají se pro maximální výkon při výstupu, například při závodech, a nesplňují žádnou normu TÜV. Jsou specificky kompatibilní s botami, opatřenými pinovými inserty, kompatibilitu konkrétní boty a vázání je tak potřeba ověřit přímo u výrobce.

Boty a vázání s pinovým systémem, hlavní je zde nízká hmotnost, normy a bezpečnost jdou stranou

Kompatibilita lyžařských bot a vázání

kompatibilita lyžařských bot a vázání

kompatibilita lyžařských bot a vázání
Kompatibilita lyžařských bot a vázání značky Atomic