Město Banská Štiavnica se nachází ve Štiavnických vrších (největší sopečné pohoří na Slovensku) a je známé především díky své hornické tradici s dlouhou historií. Dnes jsou některé zdejší technické památky s historickým jádrem města zapsány dokonce na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pro oživení turistického ruchu především v zimní sezóně zde vzniknul projekt zcela nového moderního lyžařského areálu na svahu Horné Rovně. Areál začala firma Ski Centrum Banská Štiavnica za podpory města stavět v roce 2005, kdy se odlesnila především 1 300 metrů dlouhá sjezdovka.


Dolní poháněcí stanice


Po neplánované dvouleté přestávce byla v roce 2007 zahájena výstavba odpojitelné čtyřsedačkové lanovky od firmy Doppelmayr. Po velkém úspěchu první slovenské sedačkové lanovky s bublinou v Jasné (šestisedačka Zahrádky–Rovná hoľa z roku 2003) bylo rozhodnuto vybavit také sedačky lanovky v Banské Štiavnici ochranným krytem. Lanovku se podařilo z velké části postavit ještě koncem roku 2007, avšak kvůli nejrůznějším problémům nebyla lanovka ještě pro sezónu 2007/08 dokončena ani uvedena do provozu. Na podzim 2008 pak byly provedeny dokončovací úpravy, i přesto však lanovka ani v sezóně 2008/09 nebyla v provozu. Své první lyžaře tak nový skiareál ve Štiavnických vrších přivítal se čtyřletým zpožděním až 22. prosince 2009.


Trasa lanovky


V počáteční fázi činí přepravní kapacita lanovky 1 600 osob za hodinu (při počtu sedaček 60), v případě potřeby ji bude možno v budoucnu přidáním sedaček zvýšit o polovinu až na 2 400 osob/hod. Pohon o výkonu 449 kW je umístěn v dolní stanici klasického typu UNI-G, horní vratná stanice je realizována v odlehčené verzi s tunelovitým zakrytím staničních dopravníků. Sedačky jsou garážovány v podzemním depu v dolní stanici. Na trase je rozmístěno celkem 14 podpěr, před horní stanicí se nachází skupina podpěr č. 13A a 13B.


Horní vratná stanice s tunelovým zakrytím staničních dopravníků


Hlavní sjezdovka je technicky zasněžována sněhovými děly York, jako zdroj vody se využila soustava bývalého důlního vodohospodářského systému, kterou tvořilo 60 nádrží. Odbavování lyžařů zajišťuje bezkontaktní turniketový systém Ski Data. Celková délka hlavní sjezdovky činí 1 450 metrů při převýšení 280 m. I přesto, že je Salamandra Resort jedním z nejjižnějších středisek na Slovensku, má díky severozápadní orientaci svahu slušné sněhové podmínky a je atraktivní především pro lyžaře ze západního a jižního Slovenska. Od roku 2013 je čtyřsedačková lanovka v Banské Štiavnici pravidelně v provozu také v letní sezóně a díky místnímu bikeparku je i poměrně slušně využívána.


Nastupování v dolní stanici, vzhledem k přítomnosti bikeparku je samozřejmostí přeprava kol