Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Na základě dřívějších příslibů o podpoře státu při rekonstrukci harrachovského areálu Svaz lyžařů ČR na jaře podal přihlášku na pořádání mistrovství světa v letech na lyžích v roce 2024. Na červnové konferenci pak Rada FIS vyhověla žádosti svazu a posunula termín zaplacení registračního poplatku do 1. listopadu.

„Od začátku kandidatury jsme avizovali, že bez záruky státu si nemůžeme dovolit registrační poplatek uhradit. Jsme vděční, že nám FIS vyhověla a udělila nám odklad termínu, nicméně ani do této doby se bohužel nepodařilo vyřešit složité majetkoprávní vztahy v areálu. Z tohoto důvodu jsme byli nuceni kandidaturu odhlásit,“ uvedl prezident Svazu lyžařů ČR Lukáš Heřmanský.

Aktuální odstoupení od kandidatury ovšem nutně neznamená, že šampionát v Harrachově v roce 2024 nakonec skutečně nebude. 23. listopadu, kdy zasedá Rada FIS, pravděpodobně dojde k prodloužení období pro přihlašování nových uchazečů o pořádání šampionátu a ujedná se finální jarní termín, do kterého lze žádost o hostitelství podat.

„Pokud se podaří vyřešit majetkoprávní vztahy, chceme na jaře opět kandidaturu přihlásit,“ řekl Heřmanský. „V minulých měsících proběhla velká řada jednání, například s premiérem Andrejem Babišem, hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou či starostkou Harrachova Evou Zbrojovou. U všech zúčastněných jsem měl pocit, že jsou rekonstrukci skokanských můstků nakloněni a jde nám o společnou věc, bohužel majetkoprávní problematika uvnitř areálu je opravdu složitá a její vyřešení si vyžádá více času. V aktivitě o záchranu Harrachova ale rozhodně budeme pokračovat,“ dodal.

Alespoň v areálu malých můstků by se s největší pravděpodobností mělo skákat už v nadcházející zimě. Díky iniciativě Lyžařského a turistického Bucharova klubu Harrachov, jenž se i s pomocí veřejné sbírky snaží můstky opravit tak, aby se na nich mohla připravovat mládež. „Snahu Bucharova klubu o znovu zprovoznění malých skokanských můstků vítáme. Jsme připraveni podpořit snahu o pronájem areálu malých můstků za symbolickou cenu klubu za předpokladu, že budou splněna veškerá opatření k zajištění bezpečnosti,“ říká generální sekretář svazu Jakub Čeřovský. „Naše zástupce ve správních orgánech o.p.s., jež areál vlastní, jsme vyzvali, aby v jednání správní rady postupovali podle této dohody a žádost o pronájem podpořili,“ dodal.