Kdo testuje?

Rychlí, zkušení i nadšení

Přítomnost lyžařských i dalších hvězd na World Skitestu má hned dvojí smysl. Jednak takto Gerhard Brüggler, šéf testu, akci dodává náležitého lesku a v očích novinářů super atraktivitu, zároveň ale tímto způsobem sestavuje velmi různorodý tým testérů. A tuto svoji strategii si vždy bez potíží obhájí: „Jistě, můžete říci, že profesionálové, tedy bývalí či současní závodníci, se kvalitami komerčních lyží nikdy nezabývali. To je určitě pravda. Ale na World Skitestu se těmito lyžemi zabývají a jejich postřehy jsou pro nás všechny ohromně zajímavé.“ Něco na tom bude. Nadarmo se neříká, že kdo cokoliv hodnotí, měl by umět zůstat nad věcí. A to závodníkům jejich lyžařské dovednosti v každém případě umožňují.

Do testu jsou ale z důvodu „vyváženosti kvalit“ přizváni také lyžaři z druhé strany výkonnostního spektra. Občas lze na testovacím, veřejnosti uzavřeném svahu spatřit i „borce“, kteří se o jízdu po hranách teprve pokoušejí. Více či méně úspěšně. Jak by jejich přítomnost na World Skitestu obhajoval Brüggler, mimochodem velký sympaťák a diplomat, asi není třeba popisovat. Ale nemyslete si, pouhý nedostatek lyžařských dovedností vás ještě do testérského týmu WST nenominuje. Chce to řídit některou z významných turistických centrál, být známý z televizní obrazovky anebo vlastnit hodně prosperující, v lyžování zaháčkovaný podnik. Potom už jste pro World Skitest jednoznačně přínosem.

Úplně nejpočetnější skupinou, a to je dobře, jsou ale zkušení i výteční lyžaři z řad lyžařských instruktorů, sportovců proslavených v nelyžařských disciplínách anebo z novinářů lyžařských i jiných médií. Testovací tým World Skitestu je početný a záměrně velmi různorodý, což je významná součást metodiky WST.


Hvězdy na World Skitestu 2019

Olympijský vítěz Fritz Strobl, mistr světa ve slalomu Manfred Pranger, mistryně světa v super G Nicole Schmidhofer, světový šampion tělesně handicapovaných lyžařů Matthias Lanzinger, olympionik a expert ORF Hans Knauss, stále usměvavý a všemi oblíbený Pepi Strobl, ale také trenér ženské reprezentace Roland Assinger. Slovinci Jure Kosir, Urska Hrovat a mladá Tina Robnik. Ti všichni přijeli testovat lyže na World Skitest 2019.

V nedávné minulosti okořenily WST svým půvabem i lyžařským uměním Bernadette Schild nebo Michaela Kirchgasser, zkušenosti rozdávali Petra Kronberger, Michael Walchhofer či Stefan Eberharter a respekt, jen na oko, budila těžká váha, eso současného downhillu Dominik Paris. World Skitest je v lyžařském světě oblíbený.


Co testuješ?

Lepší nevědět

K další, možná ještě důležitější charakteristice World Skitestu, patří fakt, že se jedná o tzv. blind test, tedy test slepý. Slepý nikoliv k jízdním kvalitám, ale k designu. Všechny lyže na World Skitestu jsou přelepeny černou fólií, takže na první pohled nevíte, na jakých lyžích zrovna pojedete. Na druhý pohled už to víte, někdy možná až na třetí, ale svůj účel toto maskování určitě má. „Já vím, že zkušení testéři a lidé, co lyže dobře znají, asi poznají, o jakou značku se jedná. Jde mi ale spíš o to, aby nás při posuzování charakteristik lyže nerozptyloval její design.Ten totiž nemá s jízdními kvalitami nic společného,“ vysvětluje Gerhard Brüggler. Všichni testéři jsou v tomto ohledu poučeni a v podstatě také požádáni, aby po tom, jaké lyže právě testují, nikterak nepátrali. Točí? Drží na hraně? Unavují? Víc prostě neřeš.

Co nás zajímá?

Jak se na nich jezdí, nic víc

Na letošním World Skitestu byly lyže testovány v šesti základních kategoriích, a to Race SL, Men High Performance (nikoliv GS), Men Allround, Allmountain, Lady Allround a Lady High Performance. K tomu byly ještě na jiném místě testovány lyže pro volný terén, ty však nyní ponechme stranou.

Pro všechny hlavní kategorie byla, jak každý rok, používána stejná testovací karta, na níž byly v destistupňové škále popisovány tyto kvality: Vhodnost pro dlouhý oblouk, vhodnost pro krátký oblouk, hranění, stabilita a celková silová náročnost. Testovat slalomku na dlouhý oblouk? Tohle může určitě celé řadě dobrých lyžařů přijít nesmyslné, ale zkušenosti beroucí na zřetel v první řadě „lyžařskou masu“, a té je World Skitest určen, hovoří jinak. Slalomky jsou stále jedny z nejoblíbenějších a tím pádem nejkupovanějších lyží. Hodně lyžařů je má jako jediné lyže a tím pádem od nich očekává také značnou všestrannost. Že slalomka všestranná není, je věc druhá. A v testu by to mělo vyjít na jevo. Stejně jako vhodnost obřačky pro krátký oblouk nebo pravda o stabilitě dámských allroundových lyží.

Pravdou je, že desetistupňová škála hodnocení, kdy 1 je nejhorší a 10 nejlepší, je asi zbytečná. Naprostá většina testérů hodnotí v rozmezí 5 a 10. Osobně jsem jednou „nadělil“ čtyřku, chca být tak trochu za zlého muže. I mně by ale 5 až 10 stačilo.

Které jsou ale nejhezčí?

Vítězky Snow Style Testu

Design je jistě velice důležitou součástí každého výrobku, u lyží to tedy rozhodně platí. A proto se na World Skitestu hodnotí. Ale zvlášť, v rámci Snow Style Testu. Ten je koncipován úplně odlišně než hodnocení jizdních kvalit lyží, při kterém se jednotlivé modely mezi sebou vlastně přímo neporovnávají, ale určuje se zejména jejich vhodnost pro danou skupinu uživatelů. Při hodnocení designu jde naopak o přímé porovnání. Nejprve se vybírají tři nejhezčí lyže z kategorie a následně se „vyřazovacím způsobem„ mezi sebou porovnávají. Která je hezčí? Na takou otázku už se nedá odpovědět vyhýbavě.

Je World Skitest nejlepší?

Je rychlý a jednoduchý

Není na světě skitest ten, co by se bez výhrad líbil lidem všem. Někomu se nemusí líbit, že rekreační lyže testují i závodníci, někdo nesouhlasí s tím, že se slalomky testují i na dlouhý oblouk a a někomu je možná jediná jízda na každém testovnaém páru málo (i to je poměrně zásadní součástí metodiky testování WST). Těm, kdo lyže rádi zkoumají do detailů, může způsob hodnocení na World Skitestu přijít poněkud banální, příliš jednoduchý, snad až neodborný. Je to ale záměr. Gerhard Brüggler je velmi dobrý lyžař, mimochodem lyžařský instruktor s nejvyšším rakouským vzděláním, a má také hodně zkušeností s obchodem. O lyžařském trhu toho ví hodně a je toho názoru, že detailní rozbory kvalit lyží a složitě prezentované výsledky nejsou typickému zákazníkovi lyžařských obchodů takovou pomocí, jakou při nákupu očekává. Běžný Němec, Rakušan nebo Čech to prostě chce rychle a jednoduše. A od World Skitestu to přesně takto dostane. Že je za tím hromada seriózní práce, je prima, ale zákazníkům je to asi jedno.

Výsledky letošního World Skitestu budeme postupně přinášet na portálu SNOW.cz, tak se nezapomeňte podívat, které lyže doporučují rakouské lyžařské hvězdy v čele s Franzem Klammerem. A pokud podezřívavě čekáte, že si Franz jistě ohlídal výsledky svého letitého chlebodárce, budete asi hodně překvapení.


Výsledky hledejte ve vydání SNOW 121 prosinec a na www.snow.cz/testy


Testované kategorie WST 2019

  • Race SL
  • Men High Performance
  • Men Allround
  • Allmountain
  • Lady High Performance
  • Lady Allround