Dvojnásobná olympijská medailistka z Pchjongčchangu se na úvod rychlostních disciplín bílého karuselu setkala jak se skvělou lyžařskou formou, tak i optimální psychickou pohodou. Na závody v Lake Louise se připravovala v nedalekém (alespoň na kanadské poměry) středisku Nakiska, a už tam se jí dařilo výtečně. „V Nakisce ji nedokázaly porazit Švýcarky, Lichtenštejnka Tina Weirather ani Norka Kaisa Vickhoff Lie, která vyhrála oba sjezdové tréninky v Lake Louise, na trati jim Ester dávala vteřinu,“ informoval telefonicky ČT Sport po prvním sjezdu v Lake Louise trenér Tomáš Bank.

Právě do prvního letošního sjezdu si Ester přinesla nejen skvělou techniku, velký klid, ale i šťastné číslo 26, se kterým si připsala triumf v Koreji. A povědomý byl i obrázek z cíle, kde tentokrát nikoliv Rakušanka Anna Veith, ale Švýcarka Corinne Suter, přenechávala trůn nejlepší slečně, která si rozumí stejně dobře s jedním prknem jako se dvěma. Den na to dělily skvěle jedoucí Češku od bronzu pouhé dvě setiny.

První Češka mezi sjezdařkami

Výsledek? Pro Českou republiku neskutečný. Tuzemská sjezdařka po prvních dvou sjezdech vévodí pořadí disciplíny, v top trojce ji doplňují se ztrátou 14 a 25 bodů loňská vítězka Nicole Schmidhofer z Rakouska a Švýcarka Corinne Suter. Nikterak horší pohled skýtá celkové bodování, kde Ester náleží 7. místo. Za ní zůstaly lyžařky jako Petra Vlhová, Wendy Holdener, Stephanie Venier, Tessa Worley, Sofia Goggia, Ilka Stuhec a dalo by se pokračovat ještě dlouho.

Sjezd je právem považován za královskou disciplínu, a statistika posledních let potvrzuje, že velkou úlohu v dobrých výsledcích hrají zkušenosti, viz závěrečný soupis. V něm je výjimečný výsledek famózní Lindsey Vonn, která dokázala pořadí sjezdu ovládnout už ve třiadvaceti. Drtivá většina sjezdařek a sjezdařů si na okamžik triumfu musela počkat ke zlomové třicítce nebo i po ní. V případě Ester je navíc nutné si připomenout, že se v rámci získaných zkušeností stále dělí o lyže se snowboardem. A v jejích 24 letech je předpoklad, že půjde výkonnostně ještě nahoru, zcela oprávněný.

Pokud by se české sjezdařce podařilo dosáhnout na příčku nejvyšší, byla by ve svém věku po americké hvězdě nejmladší závodnicí, jež by to dokázala, za posledních 15 let. Do finálových klání v Cortině d’Ampezzo je ovšem pochopitelně ještě daleko, ale nebylo by to krásné? Ačkoliv totiž závěrečné super-G v Lake Louise znamenalo pro Ester 30. a tedy poslední bodované místo, opět jde o dobrý výsledek. Kdo totiž Světový pohár pravidelně sleduje, dobře ví, že i ti největší zavedení borci občas skončí na nebodovaných pozicích nebo vypadnou.

Naděje českého lyžování

Alpský sjezd je celosvětově nesmírně prestižní záležitost, něco jako taková zimní F1, a díky Ester Ledecké se do budoucna s jistotou můžeme těšit na řadu skvělých momentů. Klid v přípravě a její pověstná bublina jí očividně nadmíru vyhovují, zatímco stres jí zrovna nesvědčí. Tím spíš mrzí, že se sjezdařka v tuzemsku setkávala s kritikou jak v loňské sezóně kvůli výsledkům, tak koneckonců už před olympiádou v Koreji, když nekomunikovala s médii.

Odvrátit se při prvním náznaku neúspěchu – nebo v tomto případě lépe řečeno ne až tak velkého úspěchu, jak jsme si představovali – je tak trochu náš národní kolorit. Mít totiž závodnici, která jezdí rychlostní disciplíny v elitní třicítce a je stabilním rizikem pro ty nejlepší, to prostě úspěch je. Vždyť před rokem stačilo zajet na některý ze závodů Světového poháru a rázem mě coby Češku fanoušci ostatních týmů plácali uznale po zádech, jakou to máme kliku, že máme takovou speciální dvojnásobnou olympijskou vítězku...

Tak co prostě nechat Ester v klidu jezdit? Ono jí to totiž sakra jde.Vítězky a vítězové celkového bodování sjezdu v posledních 15 letech:

2019 Nicole Schmidhofer (30 let), Beat Feuz (32 let)

2018 Sofia Goggia (25), Beat Feuz (31)

2017 Ilka Štuhec (26), Peter Fill (34)

2016 Lindsey Vonn (31), Peter Fill (33)

2015 Lindsey Vonn (30), Kjetil Jansrud (29)

2014 Maria Höfl-Riesch (30), Aksel Lund Svindal (31)

2013 Lindsey Vonn (28), Aksel Lund Svindal (30)

2012 Lindsey Vonn (27), Klaus Kröll (31)

2011 Lindsey Vonn (26), Didier Cuche (36)

2010 Lindsey Vonn (25), Didier Cuche (35)

2009 Lindsey Vonn (24), Michael Walchhofer (33)

2008 Lindsey Vonn (23), Didier Cuche (33)

2007 Renate Götschl (31), Didier Cuche (32)

2006 Michaela Dorfmeister (32), Michael Walchhofer (30)

2005 Renate Götschl (29), Michael Walchhofer (29)