Ve svých 35 letech už si může dovolit závodit jen pro radost a přestat se honit za tituly a trénovat několik disciplín. Může se věnovat rodině a svému synovi Jaxovi, který letos začíná pomalu lyžovat. To ovšem neznamená, že by Ligety balil „fidlátka“ a nenápadně se vytrácel ze scény. Naopak. Na konferenci Sportel Television v Monaku 22. října oznámil, že se připojí k věhlasné sérii paralelních slalomů World Pro Ski Tour, který částečně konkuruje Světovému poháru, byť její kořeny jsou hluboce zapuštěny zejména v Americe.

Historie World Pro Ski Tour sahá do roku 1969, kdy si legendární americký trenér Bob Beattie vzal do hlavy, že vytvoří nový formát soutěže v paralelním slalomu a myšlenku později proměnil v celou sérii závodů po celých Spojených státech. Závody postupně přitahovaly nesčetné množství talentů, např. Billy Kidd, Jean Claude Killy, nebo Phil a Steve Mahre. Právě díky těmto jménům získávala World Pro Ski Tour pozornost médií, fanoušků, ale také si udržovala vysokou sportovní úroveň. Hlavními sponzory se staly firmy Coors a Chrysler a závodníky v konkurenci se Světovým pohárem přitahovaly i solidní „prize money“.

Vše vypadalo nadějně až do počátku 90. let, kdy se finanční odměny začaly poprvé objevovat i v rámci Světového poháru a World Pro Ski Tour tak začala ztrácet na přitažlivosti. Začátkem roku 2000 začala Tour definitivně upadat v zapomnění a s nezájmem závodníků i veřejnosti se potýkala až do roku 2017, kdy se jeden z jejích pořadatelů a majitelů, americký restauratér Ed Rogers, poprvé pokusil o oživení dávné a slavné historie. V roce 2017 tak měla Tour čtyři závody, v sezoně 2018/19 už šest.

Nyní by měla World Pro Ski Tour pod vedením nového ředitele Jon Franklina a za podpory dlouholetého stoupence a organizátora lyžařských závodů Dana Leevera povstat z popela. Velkou roli by v tom měla hrát i známá jména, která zvýší zájem sponzorů, fanoušků, médií, ale i prestiž celé série závodů. Stejně jako se podařilo v 80. letech přitáhnout k paralelním slalomům několikanásobné vítěze Světového poháru bratry Mahreovi, měl by nyní svojí účastí podpořit rozkvět celé Pro Tour i Ted Ligety. Ne, že by Pro Tour žádnými známými jmény nedisponovala. Mark Engel, Michael Ankeny, Ryan Cochran-Siegle, Brian McLaughlin, Kanaďan Phil Brown, ale také třeba Nolan Casper, který od roku 2009 pravidelně bodoval ve slalomech Světového poháru, ze kterého se stáhl v roce 2018 a přešel právě do World Pro Ski Tour.

"Mou motivací k závodění v Pro Tour je udržet se v závodním tempu mezi závody Světové poháru a pokusit se být součástí této příští vlny lyžařských závodů, která je alternativou pro začínající americké závodníky. Všechno, co může tradiční závody jakkoliv oživit a přinést novou krev, je dobré," říká Ligety.


Ted Ligety absolvoval svůj první závod World Pro Ski Tour druhého ledna v americkém Steamboat a prošel až do semifinále. Souboj o třetí místo prohrál a při svém debutu tak skončil čtvrtý.