Padaly rekordy. Taky trochu mlhy a občas nějaký ten závodník či novinář, to ale nemohlo zastínit fakt, že se 58. ročník Skiinterkriteria náramně povedl. Zima je zase špatná, sněhu je na horách málo, ale příroda se v poslední chvíli umoudřila a dala tím, že alespoň přituhlo, organizátorům ze Ski klubu Ústí nad Orlicí šanci předvést, co umí. A ti se zase předvedli. „Nakonec se nám podařilo vysněžit černou sjezdovku na přibližně 70 cm. Do toho připadlo víkend před závodem okolo 15 cm přírodního sněhu a díky tomu byla závodní sjezdovka v perfektní kondici. Pomohly také silnější mrazy, díky kterým trať držela, což uvítali hlavně závodníci s vyššími startovními čísly,“ uvedl technický ředitel závodu Jaroslav Křístek.

Skvělou pistu v Říčkách umí

Černá sjezdovka z vrchu Zakletý, tradiční místo konání lyžařských závodů, byla pro Skiinterkriterium tedy opět perfektně připravená. Tvrdá, ale nikterak přehnaně ledovatá pista vydržela dvoudenní nápor více než dvou set závodníků, kteří ji v pátek a v sobotu náležitě trápili hranami svých obřaček a slalomek. Se sjezdovkou museli být spokojení, což rádi potvrdili i trenéři zahraničních výprav. Ski klub Ústí nad Orlicí disponuje obrovským know-how a vedle toho i potřebným nadšením všech, kdo se na organizaci Skiinterkriteria podílejí. Tohle se už léta ví, ovšem se špatnými zimami tak nějak přichází doba, kdy je práce lidí z Říček a okolí konečně po zásluze oceňována. Třebaže jde „jen“ o slova uznání, předsedu organizačního výboru Luboše Bäuchela tohle určitě musí těšit.


Na 58. Skiinterkriterium letos přijelo 214 závodníků z těchto zemí:

Velká Británie, Rusko, Holandsko, Nový Zéland, Taiwan, Austrálie, Kazachstán, Makedonie, Lotyšsko, Ukrajina, Belgie, Srbsko, Maďarsko, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Slovensko, Česká republika, Bělorusko, Rumunsko, Polsko


Slováci jedou, gratulujeme!

Nejúspěšnější výpravou v hodnocení zemí se také letos stalo Slovensko. Slováci většinou berou Skiinterkriterium vážně, což nás určitě těší. V prostředí mládežnického lyžování teď musí na Slovensku panovat neobvyklá atmosféra plná pozitivní motivace a třeba i velkých odhodlání. Sledovat, jak Petra Vlhová bojuje o ty absolutně nejvyšší mety světového lyžování, to prostě děcka musí nabíjet a motivovat k trénování. Snad to svádí k myšlenkám, že když se bojuje a maká, možné je všechno. A co víc si trenér lyžařského dorostu může přát? Róbert Ruffíni s Elou Hrbáňovou možná na Skiinterkriteriu odstartovali cestu za úspěchy v dospělém lyžování, podobně jako kdysi Petra Vlhová. Musíme jim pogratulovat a držíme jim palce!

Hned na druhém místě skončili v pořadí národů Češi, když nejlépe se z nich dařilo Vojtěchu Kučerovi. Vojta vyhrál ve své kategorii do 16 let obřák, to se cení, navíc třetí skončil ve slalomu. Mezi mladšími závodníky se na stupně vítězů dvakrát podíval třináctiletý Standa Kovář, který bral stříbro ve slalomu a bronz v obřáku. Věřme, že klukům vydrží bojovnost a taky tolik potřebné zdraví a možná je jednou uvidíme na startu Světového poháru nebo mistrovství světa. České lyžování už by zase po čase mezi muži potřebovalo osobnost, která by mohla výrazněji promlouvat do umístění na bodovaných příčkách vrcholných sjezdařských soutěží.

Jak to viděl Ladislav Forejtek, předseda Úseku alpských disciplín SLČR

Pane Forejtku, jak se Vám líbilo letošní Skiinterkriterium? Dalo by se vůbec něco vytknout?

Letošní ročník byl podle mého názoru velmi dobře, profesionálně připraven a účast zahraničních závodníků byla také velmi vysoká. Pořadatelé jsou velice zkušení a pokud mohu srovnávat ostatní mezinárodní žákovské závody, tak Skiinterkriterium patří určitě do top 3. Ojedinělý je například opravdu skvěle provedený TV streamový přenos, který zajišťují tři kamery rozmístěné po trati.

Tratě byly i letos perfektně připraveny, a to byla ještě týden před závodem černá sjezdovka kvůli nedostatku sněhu mimo provoz! Pomohl ale Rampušák, podařilo se včas dosněžit a tvrdá pista nakonec vytvořila srovnatelné podmínky pro všechny závodníky. Sobotní slunečný den byl pak odměnou pro všechny účastníky i pro pořadatele.

Já osobně jim nemohu vytknout nic. Naopak chci i touto cestou ještě jednou poděkovat a popřát, aby byl 59. ročník ještě úspěšnější.

Je Skiinterkriterium pro lyžařský svaz důležitým podnikem? Vnímá ho třeba i FIS jako plusové body pro jednání o přidělení pořadatelství významnějších lyžařských podniků ?

Je to jeden z několika mezinárodních dětských závodů pod patronací FIS, jestli se nepletu, dokonce nejstarší. Patříme tedy do skupiny zemí, které dokážou takto významné závody uspořádat. Pro naše závodníky je to především příležitost se porovnat se zahraniční konkurencí, poznat nové kamarády a užít si atmosféru tak trochu podobnou závodům SP dospělých.

Ski klub Říčky je členem subkomise FIS children race, která plánuje kalendář těchto závodů a pomáhá pořadatelům závody uspořádat. Určitě to pomáhá našemu Svazu se zviditelnit a dokázat, že jsme schopni pořádat mezinárodní akce na všech úrovních.

Má tedy svaz v plánu Skiinterkriterium i v budoucnu nějak významněji podporovat?

Svaz Skiinterkritérium podporuje v rámci svých možností pravidelně. Zapůjčujeme materiál, ochranné sítě a pro letošní ročník jsme navýšili také finanční příspěvek pořadatelům. Do budoucna se pokusíme finanční dotaci ještě navýšit a nabídneme tuto akci našim svazovým partnerům. Musím však podotknout, že většinu rozpočtu si zajišťuje pořadatel sám. Takto rozpočtově náročné akce nelze uspořádat bez podpory z veřejných prostředků. Spolupracujeme se Ski klubem Ústí nad Orlicí při zpracování dotačního titulu MŠMT - významné sportovní akce. 

Jak moc vážně lze brát úspěchy ze Skiinterkriteria, zejména ve starší věkové kategori U16? Obstojí tito závodníci v porovnání s kvalitou stejně starých závodníků z alpských zemí?

V listině vítězů najdeme závodníky, kteří v dospělích kategoriích dosáhli absolutního vrcholu, například sourozenci Kosteličovi, ale je zde samozřejmě i mnoho jmen, která už se později neprosadila. Vítězství či pódium na Skiinterkriteriu rozhodně nezaručuje úspěch v dospělích, tak to není. Jde spíše o motivaci do další práce, odměnu za tréninkovou snahu.

V těchto kategoriích je velmi důležité se neustále zaměřovat na správnou techniku jízdy, výsledky nejsou zase tak důležité. Samozřejmě kategorie U16 je už více sledovaná, zejména v alpských zemích, protože z těchto ročníků se už vybírají talentovaní závodníci do juniorských výběrů. A tam už se pak začne, jak se říká, lámat chleba. A pro náš úsek je to vlastně podobné.

Jestli naši závodníci obstojí, budu s napětím sledovat na ostatních letošních závodech. Doufám, že alespoň někteří ano.

Vaši kluci, synové Filip s Jonášem, na Skiinterkriteriu určitě taky závodili. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Filip absolvoval tři ročníky Skiinterkriteria. Byla to doba, kdy jsem s ním a s dalšími vrstevníky hodně trénoval a věnoval jsem se tomu téměř na 100 %.

Jak se Filipovi v současnosti daří a jaké jsou jeho plány do budoucna?

V současnosti studuje a závodí v USA. Univerzita v Boulderu má perfektně nakombinovaný systém studia a sportovní přípravy. Filip dostal stipendium na čtyři roky, nyní je tam druhým rokem. Po dokončení studia a návratu z USA bude záležet na něm, jestli bude dále lyžovat a pokusí se prosadit i ve Světovém poháru, nebo se bude věnovat něčemu jinému.

Medaile na 58. Skiinterkriteriu

SL U16

  1. Róbert Ruffíni SVK, 2. Mees Clausing NED, 3. Vojtěch Kučera CZE
  2. Ela Hrbáňová SVK, 2. Sophia Polak SVK, 3. Charlotte Holmes GBR

GS U16

  1. Vojtěch Kučera CZE, 2. Róbert Ruffíni SVK, 3. Marek Müller CZE
  2. Sophia Polak SVK, 2. Ela Hrbáňová SVK, 3. Barbora Peroutková CZE

SL U14

  1. Patrik Fíla CZE, 2. Stanislav Kovář CZE, 3. Daniel Palič SVK
  2. Jana Atanasovska MKD, 2. Leontýna Kondělková CZE, 3. Elena Drápalová CZE

GS U14

  1. Václav Halakuc CZE, 2. Jan Knobloch CZE, 3. Stanislav Kovář CZE
  2. Ana Marc SLO, 2. Miriam Maculová SVK, 3. Katrin Kudělásková CZE

Kompletní výsledky najdete na Czech-ski.cz!