SNOW tour 2020 - Samnaun from SNOW.cz on Vimeo.
V Samnaun se lyžuje od konce listopadu až do začátku května. Mezi zalidněností o víkendu a přes týden nebývá velký rozdíl, ovšem rušno tu je skoro vždy, takže nejvíc místa si na sjezdovkách užijete zhruba do 10 hod., pak je potřeba vybírat „odstrčené“ a málo frekventované sjezdovky.


Na samnaunské sjezdovky nás přímo z městečka Samnaun vyvezla dvoupatrová kabinková lanovka, která patří vůbec k největším na světě. Na první jízdu se vydává už v 8:10, takže kdo chce být na svahu první, musí si přivstat.


Na kopci tedy budete před půl devátou, kdy v provozu je jen lanovka N6, ostatní lanovky jsou v provozu až od 9 hodin. Není tu ale touto dobou moc lyžařů, takže si do devíti můžete užít prázdnou manšestrovou sjezdovku č. 69, a to její modrou i červenou variantu. V podstatě jde o takový fresh track v rámci celodenního skipasu. :-)


Oproti Ischglu je Samnaun sice menším střediskem, zato působí klidněji a přehledněji, sjezdovky nejsou spletité a neustále se nekřižují, takže nemusíte být tolik v pozoru, kdy a odkud vám někdo zkříží cestu. Sjezdovky v Samnaun mají typický dálniční charakter, takže jsou vesměs široké a přehledné.


Najdou se tu ale samozřejmě i příjemné členitější profily s padáčky a následně mírnějšími úseky s nějakou tou zatáčkou, jako je tomu například u sjezdovky č. 76, nebo i větší terénní vlny, které ale jízdu spíš zpříjemní, než aby ji jakkoli ztížily.


Samnaun nemá ani jednu černou sjezdovku a spíše tu převládají jezdivé červené tratě, pro méně zkušené se tu pak nabízí i pozvolné modré sjezdovky z vrcholu Viderjoch, které patří i k nejdelším v areálu.


Našimi oblíbenými sjezdovkami se staly tratě č. 65 a 67, které mají příjemný sportovní profil, který si říká o stavění lyží na hrany od shora až dolů. Tyto sjezdovky nejsou nikterak náročné a budou vyhovovat širšímu spektru lyžařů. Na tyto tratě vyváží od letoška nová 8sedačková lanovka Visnitzbahn N2, která je vyhřívaná, a díky jejím speciálním sedačkám si budete cestou nahoru připadat jak ve sportovním voze.


Mou favoritkou se ovšem stala trať č. 68b, která je sice z hlavního náměstíčka Alp Trida dobře vidět, dobrou chvíli nám ale trvalo, než jsme se na ni dostali. Je totiž potřeba vyjet nejprve zmíněnou lanovkou Visnitzbahn, dále po trati 66 přejet na lanovku Mullerbahn M2 a odtud se teprve můžete spustit na sjezdovku 68b, která je velmi sportovní, prudká, rychlá, ale po celé délce krásně přehledná, takže se nemusíte bát to tady pěkně pustit. Díky komplikovanějšímu přístupu není tak frekventovná, takže si tady prázdnou sjezdovku a nějaké ty manšestrové vroubky můžete užít i v 11 hodin.


Pokud už jste dostatečně sportovně vylyžovaní a chcete si užít pohodu, udělejte si švýcarsko-rakouské safari po okruhu „Duty-free-run“. Zabrousíte tak jednou nohou i do rakouského Ischglu a projedete se po hraničním hřebeni, který vám bude postupně odkrývat všechny tvary Alp. Od výstupu ischglské lanovky D2 už jen pozvolně sjíždíte dlouhým okruhem do Samnaun a zastavit můžete prakticky před parfumerií, takže kdo nemá odpoledne čas na nákupy, může učinit přímo na svahu. Po velmi mírné sjezdovce (cestě) se v pohodě na lyžích dostanete až k nástupu na kabinkovou lanovku.


Na oběd můžete v Samnuan volit mezi typickými horskými dřevěnými chalupami, nebo naopak moderními designovými stavbami, jako je například Skybar Saalas u nástupu lanovky Viderjochbahn. Můžete si tu vybrat asi tak z 50 druhů šampaňského, a tak i Aperol Spritz tu má trochu jinou chuť, než jak ho znáte – za mě tedy lepší! :-)


Pořádný „švýcarský“ oběd jsme si pak dopřáli v Sattel Panorama Resturantu v sedle Alp Trida Sattel u výstupu panoramatické kabinky – výhodou je, že si můžete dát o hruškovici navíc, protože dolů už odtud pojedete jen lanovkou. K jídlu doporučujeme tradiční švýcarské Rösti (zapečené brambory na malé pánvičce, můžete si je tu dát s vajíčkem, slaninou nebo šunkou a sýrem) a sladkou tečku tu za nás vyhrál tvarohový dort s ovocem. Panoramatická terasa orientovaná na jih nás tu díky dlouho trvajícímu sluníčku a výhledu zdržela o trochu déle, než jsme plánovali. :-)


Pro zpestření odpoledního programu se v Samnaun nabízí večerní sáňkování, které se koná každé úterý ve 20:30 z parkoviště Votlas, nebo Ski-Show Samnaun, tedy večerní show na sněhu, kterou můžete shlédnout každé pondělí od 21:15 do 21:45 na sjezdovce Musellahang, která se svažuje přímo do městečka Samnaun. Vstup na show je zcela zdarma, platit budete akorát svařák, jehož vůni se tu dalo těžko odolat.


Samnaun je známé i díky bezcelní zóně, takže tu výhodně nakoupíte benzín (benzin Natural 95 – 1,06 eur, nafta – 1,08 eur), alkohol nebo i parfémy a další kosmetiku. Romantické povahy ať se tu večer projdou v načančaných uličkách Samnaun, „pařmeni“ zas uvítají aprés-ski party v podniku El Rico, který zároveň představuje i restauraci v americkém stylu.
Samnaun v kostce:

Vzdálenost z Prahy 6 h 50 min
Celodenní skipas dospělý 60 eur
Celodenní skipas dítě (10-16 let) 37,50 eur
Celodenní skipas dítě do 10 let zdarma (v doprovodu s rodičem)
Celodenní skipas senior (61 – 80 let) 60 eur
Celodenní skipas senior 81 a více 37, 50 eur
Webové stránky www.samnaun.ch
Parkování parkoviště zdarma přímo u kabiny

Partneři SNOW tour:

V Samnaun jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.