Atomic

Na první pohled nás žádné velké změny u předního rakouského výrobce nečekají. Při podrobném ohledání „místa činu“ však najdeme hned několik menších novinek. Závodní a sportovní lyže G a S si drží své jasně červené barvy stejně jako odpovídajíc modely bot. Právě mezi nimi najdeme ale jednu z novinek. Do prodeje se letos dostává model Team Issue, který bude prémiově dostupný hned ve dvou šířkách 93 a 95 mm a doplní stávající závodní řadu Club Sport v šířce 96 mm. Zatímco Club Sport a další navazující modely si drží moderní matný povrch, závodní modely Team Issue dávají své jasně červené vyniknout nablýskaným lesklým povrchem s designovými detaily, které znalce odkazují na první generaci legendárních bílých bot RT FIS starých více než deset let.

Mezi novinky, které rozhodně nepostřehnete na první pohled, patří i nová vnitřní botička MIMIC. Tu najdeme v modelech Hawx Ultra a Prime s vyššími sportovními flexemi. MIMIC je bezešvá botička, která umožňuje unikátní tepelné tvarování. Kromě běžného zvětšení v problémových partiích ji lze údajně i zmenšit. Postup je sice trochu obtížnější než u předešlých botiček Memory Fit, ale běžný zákazník to ani nepostřehne a výsledek stojí rozhodně za to.

K drobným změnám došlo i v oblíbené dámské kolekci Cloud. Loňský nejvyšší model Cloud 12 byl letos přeskočen zbrusu novou „čtrnáctkou“, která patří mezi to nejlepší, co Atomic pro sportovně naladěné lyžařky nabízí. Dámy, pokud toužíte po výkonu závodních Redsterů, rádi byste technologii Servotec, dřevěné jádro a lyže ryze sportovní konstrukce, jen vám nevoní ta agresivní červená, Cloud 14 je na příští rok určen přesně pro vás.

Kdo rád lyžuje mimo sjezdovky, trochu šlape na pásech, ale pořád víc jezdí, ocení fakt, že oblíbený koncept allmountainových touringových bot XTD se letos dostal i mezi oblíbené Hawx Prime.

Po solidním zahraničním úspěchu pokračuje i loni uvedený koncept vybavení pro starší, pokročilé a začátečníky, pojmenovaný Savor. Kolekce bot se zadním nástupem a méně vykrojených užších lyží prošla spíše drobnými změnami designu a funkčních detailů, jakou jsou třeba větší přezky pro snadnější ovládání.

Salomon

Mnohem více novinek nás čeká příští rok u Salomonu. Změnami prošla osvědčená technologie Edge Amplifier, která bude příští rok k dispozici ve dvou variantách. Současná jednodílná konstrukce, do které je ukotvena deska s vázáním zůstává na sportovních lyžích s delšími poloměry, pro kratší poloměry a délky, stejně jako pro univerzálky řady S/MAX je určena nová dvoudílná konstrukce, díky které by měly být lyže v ohybu měkčí a tedy i více točivé. To nakonec potvrdilo i naše následné testování materiálu na sněhu. Kromě vydařeného designu ale dochází i ke změnám v kolekci sportovně závodních lyží. Beze změny zůstává řada PRO a RUSH, letošní SHOT ale bude nahrazen novými lyžemi GT.

Pro dámy bude připraveno hned několik novinek. Dámská řada S/MAX W obsahuje nejvýkonnější model BLAST a dále standardní číselnou řadu 10, 8 a 6. Úplnou novinkou jsou i dámské verze letos uvedených allmountainů FORCE v podobě modelů FEVER, SEVEN a FIVE.

K zásadní změně pak dochází v podobě nových širokých allmountainů s přesahem do freeridu. Nová řada lyží STANCE nahrazuje dosavadní XDR. Jedná se o velmi jednoduché sendvičové lyže s dvěma vrstvami titanalu, mírným rockerem ve špičce a patě, které v kolekci na příští rok najdeme v pánských verzích s šířkami 90, 96 a 102, v dámských pak 88 a 94 mm.


Jak se jezdí na Stance 90

Stance jsme stihli už i otestovat. K dispozici jsme měli variantu s 90 mm pod botou v délce 176 cm. Podmínky byly navíc ideální. V čerstvém sněhu a na rozbité sjezdovce jsou tyto typy lyží jako doma a nejinak je tomu i s modelem Stance. Lyže s 90 mm pod botou byly překvapivě hravé a i s poloměrem 18 metrů snadno ovladatelné a velmi točivé. Delší rocker ve špičce značně usnadňuje průchodnost terénem, menší rocker v patě naopak výrazně zklidní výjezd z oblouku. Stance jsou navíc velmi sympatické svým provedením. Nenápadné, tradiční jednoduchá konstrukce s absencí všech vzpěr, tlumičů, kolejnic a desek. Na první pohled vypadají jako široké závodní obřačky, na kterých se prostě chcete hned svézt. Vyvolávají dojem nekompromisního tanku, o to víc vás však překvapí jejich hravost a velmi solidní podélná flexe, která napomáhá celkové ovladatelnosti. Kdo to rád širší, měl by mít už teď rozhodně brouka v hlavě.


Novinky najdeme i mezi botami. Dosavadní řadu S/PRO s šířkou 100 mm doplní hned několik modelů označených S/PRO HV (high volume), které disponují šířkou 102 mm. Společně se sportovními S/MAX (šířka 98 mm) už si tak příští rok vybere mezi sportovními botami opravdu každý. Všechny modely samozřejmě disponují technologií tepelného tvarování Custom Shell a mohou být v kritických partiích nejširší části chodidla rozšířeny až o dalších 6 mm.

Zcela nové jsou však freeridové a allmountainové boty SHIFT. Nahrazují dosavadní modely QST, jsou mnohem lehčí než jejich předchůdci a v nabídce je najdeme v dámské i pánské variantě ve flexích 80 – 110, respektive 90 – 130.