Český sport, který zaplňuje vodní plochy na celém světě

Nápad na motorový surf vznikl v roce 2003 v Brně, v hlavě výrobce motorů pro světový šampionát Moto GP. Od nápadu k realizaci nebylo daleko, v současné době jetsurfing provozuje aktivně přes 5 000 lidí na celém světě, o čemž svědčí i trh s jetsurfy – prodejny najdete na Miami, Francouzské riviéře, ve Spojených arabských emirátech, Kanadě, Bahamách, Singapuru a ve více než 30 dalších dealerských místech po celém světě.


Jetsurfing - jízda na prkně, která nevyžaduje čekání na vlny

Jetsurfing se stal natolik populárním, že je jedním z oficiálních sportů, zapsaných u Federace vodních sportů v Monaku (UIM). Na jetsurfu jezdí ve volném čase slavní motoristé - Lewis Hamilton & Charles Leclerc (F1), Valentino Rossi & Fabio Quartararo (Moto GP), Martin Šonka (Red Bull pilot), ale také celebrity jako Justin Timberlake, Justin Bieber nebo i slepý Andrea Bocelli, kterého ze břehu vysílačkou asistent naviguje, kam má zatáčet.

Jako v každém sportu i v jetsurfingu se pořádají závody. Světového poháru v Brně se letos zúčastnilo 90 závodníků z 19 zemí světa. Celkem se už světový pohár pod názvem MotoSurf WorldCup podíval víc než do dvaceti zemí po celém světě a jelo se již na pěti kontinentech.

Čeští závodníci na jetsurfu udržují vedoucí pozice

Možná i proto, že jetsurf vznikl v Česku, bývá na startovních polích závodů silné české zastoupení. Tak například mistryně světa v jetsurfingu Martina Bravencová o jetsurfu říká, že mu patří budoucnost, jen co ho lidé pořádně objeví. Spolu s ní se na předních příčkách světového poháru drží český motocyklista Jakub Kornfeil, letos také zabodoval bývalý mistr světa v hokeji Petr Průcha.

Jetsurf pro vyžití v létě přitahuje i hodně snowboardistů a lyžařů. Významnou osobností je mladý snowboardkrosař Matyáš Kulich. Když netrénuje na snowboardu, tráví čas přípravou na reprezentaci v právě v jetsurfingu. Další, koho si jetsurfing získal, je bývalý skikrosař Tomáš Kraus, který je pravidelným účastníkem seriálu MotoSurf WorldCup. Stejně tak si letos v létě vyzkoušela jetsurfing kompletní česká mužská lyžařská reprezentace.

Princip závodů je jednoduchý, podobá se lyžařskému skikrosu, protože se startuje v několikačlenné skupině. Jedna rozjížďka trvá cca 10 až 15 minut.

Spíš motorka, nebo prkno?

Surf, který se používá pro motosurfing, je podobný kitesurfovému, tedy surfovému prknu s kapsami na nohy, díky kterým prkno drží volně na nohách (podobně jako vázání na snowboardu). Prkno se dá lehce přepravovat, váží méně než dvacet kilo.


Jetsurf se dá jednoduše přenášet v obalu, je jen o něco větší a těžší než snowboard s kompletní výbavou

Druhou významnou částí je jednoválcový dvoutaktní spalovací motor, vyvinutý čistě pro JetSurf. Ten roztáčí karbonovou turbínu, díky které je JetSurf schopný jet rychlostí až 64 km/h. Na jednu nádrž (2,8 litrů benzínu) vydrží jetsurf jezdit zhruba hodinu.

Poslední, ale nepostradatelnou součástí jetsurfu je ovládací rukojeť, kterou motosurfař v průběhu jízdy reguluje rychlost. Práce s akcelerací vyžaduje trochu cviku, ale během pár desítek minut se na jetsurfu naučí téměř každý.


Šetrný k přírodě: elektrický jetsurf

V automobilovém průmyslu sílí tlak na omezování emisí, a tak reaguje i trh s jetsurfy. Na trh se dostává elektrický jetsurf se všemi výhodami elektromotoru, jako je rychlá akcelerace a šetrnost k okolnímu prostředí. Přitom si ale zachovává jízdní kvality a požitek z jízdy je tedy podobný jako na jetsurfu se spalovacím motorem. Nevýhodou je vyšší hmotnost, delší nabíjecí čas a možné komplikace při cestování.


Jak začít s jetsurfingem?

S jetsurfem se dá začít téměř v každém věku od dětí ve věku 8 až 10 let až po seniory (nejstarší uživatelé mají podle zkušeností Jetsurf Academy a výrobce surfů MSR Engines s.r.o. přes 70 let). Idealní na začátek, pokud si chcete jetsurf jen tak vyzkoušet, je možnost využít půjčoven jetsurfingových prken, takzvaných Jetsurf Academy. Další možností je vyzkoušet si jetsurfing v zahraničí, tato výcviková střediska se nachází například na ostrovech Bora Bora, Sardinií, Bahamách, v Portugalsku, na Ibize nebo v Abu Dhabí a dalších lokalitách, ve kterých lze provozovat jetsurfing a zároveň si užívat exotické dovolené se vším, co k ní patří.