SNOW tour 2020 - St. Anton Jaro from SNOW.cz on Vimeo.
St. Anton ve spojení se sousedními středisky nabízí 305 km sjezdovek a 88 vleků a lanovek, ke kterým letos nově přibyla desetimístná kabinková lanovka Schindlergratbahn, která nahradila starou trojsedačku a vyveze vás nejen na vrchol Schindlergratu, ale i „za něj“ do malého údolíčka.


Na sjezdovkách leží aktuálně až 375 cm sněhu a každým dnem tu nějaká vločka připadne. Díky soustavnému sněžení se tentokrát tvrdý manšestr horko těžko hledal a lyžování mělo spíše „allmountainový“ charakter, takže si vrněli hlavně majitelé lyží širších pod botou. Sníh byl ale lehký, takže se dal snadno rozhrnovat, pochopitelně se ale odpoledne na tratích vytvořily boule.


V každém tipu ze St. Antonu připomínáme, že sjezdovky jsou tu velmi sportovního charakteru s poměrně členitými profily, takže tu nehledejte rozlehlé alpské dálnice. Na sjezdovkách se často střídá mírnější pasáž s prudší a pravá zatáčka s levou. Modré sjezdovky by se tu často nemusely stydět za červené značení, protože nejde o žádné cvičné pláně, ale spíš jezdivé rychlé tratě. Na tyhle sjezdovky by měli slyšet spíš sporťáci než začátečníci.


Na sportovní lyžování se nám nejčastěji osvědčila část Rendl, která jako jediná není se zbytkem střediska napřímo propojená sjezdovkami, a z centrálního dění je potřeba sem přejít cca 3minutovou chůzí pěšky. Díky tomu, že není Rendl součástí „antonského safari“ tu má lyžování na jednotlivých sjezdovkách sportovnější charakter. Nejvíc se nám líbí příjemně členité a akorátně prudké modré tratě Riffel 1 a Riffelkar, které se nachází v nejzazší části Rendlu a bývají tak často zcela prázdné. Dlouhý údolní sjezd do St. Antonu patří díky proměnlivému profilu rovněž mezi naše oblíbené sjezdovky a nejlépe se na něm lyžuje hned po ránu, kdy ostatní lyžaři míří vzhůru do nejvyšších pater areálu.


Zatímco mírných sjezdovek má Anton jen málo, těch prudkých a rychlých má na každém kopci několik a nemusí být zákonitě černě značené. Ortodoxní černé tratě se spouští z vrcholu Kappal a Gampen, kde si na tratích Platti Standard a Fang můžete užít lyžařskou klasiku smýkaným obloukem. Tratě jsou poctivě černé, ale nijak extra široké.


Mezi mírné modré sjezdovky, které by měli zvládnout i méně zkušení lyžaři, patří například sjezdovka St. Christoph, nebo tzv. Hoppelweg (č. 27), tedy mírná modrá „zajíčková“ cesta vhodná zejména pro děti, která se spouští z Gampenu a ve stylu naučné stezky se zábavnými cedulemi dovede děti pohodovou rychlostí až k nástupu sedačkové lanovky Gampenbahn.


St. Anton je vyhlášenou oblastí pro freeridery, protože disponuje oficiálně značenými volnými terény, na které se hravě dostanete lanovkami, takže není potřeba někam šlapat (samozřejmě kdo chce, může). Podmínky na freeride jsou i nyní v březnu poměrně dobré, takže sem můžete vesele vyrazit i s širokými lyžemi, určitě ale doporučujeme volné lyžování nepodcenit a do hor se vydat s profesionálním guidem, který vám zároveň zapůjčí potřebné lavinové vybavení. 5 hodin s guidem včetně zapůjčení v pětičlenné skupině vyjde zhruba na 97 eur na osobu.


Jízdy si můžete v St. Antonu zpestřit návštěvou tzv. Hall of Fame, tedy síně slávy, kterou najdete u výstupu kabinkové lanovky Flexenbahn. V této síni můžete poznat legendární pionýry Arlbergu, dále si můžete udělat fotku jako z filmu Deník Bridget Jonesové nebo si virtuálně zazávodit s místními hvězdami, jako je například olympijský vítěz ve slalomu Mario Matt. Vstup je zdarma a každé pondělí ve 14 hod se tu konají prohlídky s průvodcem rovněž zcela zdarma.


Jen o patro výše, tedy na vrcholu hory Trittkopf se nachází naše oblíbená restaurace BBQ Station, která je samoobslužná a vybírat si můžete z nejrůznějších masových specialit, jako jsou kuřecí křidýlka, pečená žebra nebo vepřové trhané maso (ceny hlavních jídel se tu pohybují mezi 15 až 20 eury). Tak jako si jinde musíte připlácet za omáčky, v této restauraci máte na každém stolu celou lahev barbecue omáčky k dispozici zdarma. Když počasí dá, můžete si užít skvělé arlberské výhledy, které umožňuje prosklená restaurace.


St. Anton je znám také svým divokým apres-ski, které se tu odehrává nejen v barech na dojezdech sjezdovek, ale i v městečku. My jsme tentokrát zakotvili v baru Heustadl na dojezdu sjezdovky Zammermoos-St. Anton, kde tamní DJ roztančil dav nejen typickými rakouskými šlágry, ale i posledními hity – zkrátka tanečnímu parketu nešlo jen tak odolat! Popularní party se údajně také odehrávají v Krazy Kanguruh, baru zmíněného Maria Matta.


V St. Antonu jsme se tentokrát zúčastnili i večerní skishow s názvem „The SNOW must go on“, která se koná každou středu od 21 hod před stadionem Karla Schranze a vstup je zcela zdarma. Skoro hodinové vystoupení na osvětlené sjezdovce zábavně demonstruje historii lyžování v St. Antonu, show ovšem dále zahrnuje i secvičené demo jízdy instruktorů lyžařských škol z celého okolí, akrobatické kousky freestylistů, jízdy rolbařů a také laserovou show.Ubytovaní jsme i tentokrát byli v hotelu Valluga, který nabízí luxusní pokoje ve švédském stylu, wellness se saunami a bazénem, malou tělocvičnu a samozřejmě možnost polopenze s výtečnou gastronomií. Večer můžete posedět v křesílkách u krbu nebo si s přáteli zahrát kulečník.


SNOW tou TIP 2020 - Ubytování - Valluga hotel St Anton from SNOW.cz on Vimeo.
St. Anton v kostce:

Vzdálenost z Prahy 6 h 20 min
Celodenní skipas dospělý 56,50 eur*
Celodenní skipas mládež (ročník 2000-2003) 51,50 eur*
Celodenní skipas dítě (ročník 2004-2011) 34 eur*
Celodenní skipas senior (ročník 1945 a výše) 27 eur*
Webové stránky www.stantonamarlberg.com
Web ubytování www.vallugahotel.at
Parkování parkoviště přímo v St. Antonu placená,
výhodnější je použít skibus,
nebo hotelový minibus zdarma

*Ceny jsou platné v hlavní sezoně od 21. 12. 2019 až 3. 4. 2020.


Partneři SNOW tour:

V St. Antonu jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.