Společnosti šijící odolné sportovní a horské oblečení se v těchto dnech přeorientovaly na často a snadno pratelné masky a obleky. „Prvních 25 000 masek jsme naložili už v polovině minulého týdne, další zhruba stejný počet na jeho konci,“ říká Heiner Oberrauch. Všechny zamíří do zdravotnických zařízení v Jižním Tyrolsku, nejsevernější části Itálie.

Heiner Oberrauch

Heiner Oberrauch

Licenční partner Salewy z města Xiamen pak přislíbil vyrobit 20 milionů roušek a 600 000 zdravotnických obleků, také čtvrt milionu FFP2 a FFP3 respirátorů. Materiál už byl díky spolupráci s Austrian Airlines přepraven do Vídně dvěma Boeingy 777, běžně využívanými pro komerční lety s pasažéry, spolu s rakouskými občany, vracejícími se z Číny. A mezi nimi „seděla” spousta papírových krabic, který dále zamířily do zdravotnických zařízení v Jižním Tyrolsku i do sídla italské Civilní obrany v Římě. Podobně bude transport materiálu pokračovat i v následujících dnech, dokud bude potřeba. Oberalp Group zajišťuje také kompletní logistický servis včetně povolení k vývozu z Číny,

„Z našich srdcí spadne velký kámen, neboť doteď musíme vydávat ochranný materiál ve velmi omezeném počtu, protože další roušky, respirátory a obleky míří do domovů seniorů a k praktickým lékařům. Ale teď máme naději, že nedostatek překonáme,“ těší se Florian Zerzer, generální ředitel jihotyrolské Záchranné služby. „Není to samozřejmé, že se podnikatelé takto zapojí do pomoci bez byrokratických procedur, proto velké díky,“ ocenil aktivitu Thomas Widmann, zdejší zdravotní rada.

Palec nahoru a díky samozřejmě posílají také všichni horalé z Česka.