Tisková zpráva Svazu lyžařů ČR

Stejně jako všechny ostatní sportovní akce bylo kvůli pandemii koronaviru zrušeno také mistrovství ČR v alpských disciplínách, které mělo proběhnout tradičně na konci března. Samotní reprezentanti a spolu s nimi i všichni příznivci lyžování však přeci jen dostanou příležitost o mistrovský titul zabojovat. Díky spolupráci Svazu lyžařů ČR a vývojářské společnosti PowerPlay Studio vzniká exkluzivní projekt Mistrovství ČR v e-sports sjezdovém lyžování, které se pojede prostřednictvím mobilní sportovní simulace Ski Legends.

„Myslím si, že je to skvělý nápad, obzvlášť pro mě, kvůli zraněnému koleni jsem byla nucena letošní sezonu vynechat, a tak mám jedinečnou příležitost si zazávodit alespoň takhle virtuálně. Přiznám se, že hry na telefonu moc nehraju, ale tohle si nenechám ujít a doufám, že se do projektu zapojí co nejvíce lidí,“ říká reprezentantka v alpském lyžování Kateřina Pauláthová.

Na start se stejně jako většina reprezentačního týmu chystá i jeho nejzkušenější člen Kryštof Krýzl. „Účast na mistrovství ČR a boj o titul s těmi nejlepšími tuzemskými závodníky pro mě byla vždycky velká výzva. Tohle sice není úplně formát, na který jsme běžně zvyklí, ale i tak to je motivace. Je fajn, že něco podobného vzniká, když jsme letos neměli možnost se utkat v reálném závodě. Jsem zvědavý, jak si na mobilu budu vést v porovnání s reprezentačními kolegy i lyžařskými fanoušky,“ vyhlíží Krýzl. „Také je výhoda, že jediné, co tentokrát před startem mohu zapomenout, je pouze mobilní telefon. Myslím, že uhlídat jen jednu věc by mohlo být v mých silách," dodává s odkazem na svou pověst věčně zapomnětlivého.

Kromě alpských lyžařů si to o titul v jejich disciplíně společně s fanoušky rozdají také závodníci z jiných úseků Svazu lyžařů ČR. Například olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková. „Myslím, že je to ideální projekt právě v téhle době, která sportu moc nepřeje. Člověk si sice může zacvičit doma, ale chybí tomu soutěživost. Adrenalin toho, že se můžu s někým porovnat. A tohle může být dobrá náhrada. Zajímá mě, jak bych si vedla v konkurenci závodníků z ostatních disciplín,“ říká Samková. „Ne že bych chtěla lézt do zelí Ester, ale mít vedle snowboardového titulu ten lyžařský, by bylo docela fajn,” směje se.

Podobnou výzvou je e-Mistrovství ČR v alpském lyžování také pro skokana na lyžích Romana Koudelku. „Ve skoku už se mi pár mistrovských titulů vybojovat podařilo. Teď se o něj můžu pokusit i ve sjezdovém lyžování, což by mě nikdy nenapadlo,“ říká s úsměvem. „Na sjezdových lyžích jezdím docela obstojně, i když na reálné mistrovství ČR by to asi nebylo. O to větší motivace a šance je to pro mě v tomto projektu,“ dodává dlouhodobá reprezentační jednička.

Svůj podpis na virtuální startovní listinu navíc začínají přidávat i další velké sportovní osobnosti, které vynikali nebo vynikají v naprosto odlišných disciplínách, než je lyžování. „Jsem strašně soutěživý, a atletika i golf jsou letní sporty, proto si rád poprvé v životě zkusím mistrovství republiky v zimním sportu. A už se nemůžu dočkat, zkoušel jsem si to a docela cítím formu, snad vydrží tvrdá trať," hlásí před začátkem mistrovství olympijský šampion v desetiboji Roman Šebrle.

Od úterý 14. dubna se bude závodit celkem ve čtyřech disciplínách – slalomu, obřím slalomu, Super G a sjezdu. Účastníci budou mít týden na to, aby v eventech nazvaných Mistrovství ČR nasbírali co nejvíce bodů. Celkový vítěz převezme od Svazu lyžařů ČR reálnou trofej v podobě křišťálového glóbu, která je tradičně předávána republikovým šampionům v alpských disciplínách. Odměněni budou také vítězové jednotlivých disciplín, připraveny jsou ceny v celkové hodnotě přesahující 20 000 korun. Ti nejlepší se můžou těšit například na vůz Toyota zapůjčený na víkend, permanentky do lyžařských areálů na příští sezonu, které zajistí a dodá Asociace horských středisek ČR, nebo vouchery na nákup produktů svazového fanshopu.

„Je to unikátní projekt, který ve sportovním prostředí nemá obdoby, jde o první e-Mistrovství ČR, které organizuje přímo svaz. Naším záměrem je zábavnou formou poskytnout závodníkům i široké lyžařské veřejnosti alespoň symbolickou náhradu za mistrovství ČR v alpských disciplínách i všechny ostatní závody, které musely být vlivem aktuální situace zrušeny. Během sedmi dnů, kdy se republikový šampionát pojede, budou moci fanoušci virtuálně porovnat síly se skutečnými českými reprezentanty a budou bojovat o reálné ceny. To je, myslím, velká výzva. Jak pro veřejnost, tak samozřejmě i vrcholové závodníky,“ říká prezident SLČR Lukáš Heřmanský. „Sám už jsem hru otestoval, byla to zábava a chytlo mě to. Takže doporučuji každou vyhranou jízdu oslavit deseti dřepy, abychom hru spojili i s klasickým fyzickým pohybem,“ dodává s úsměvem.