Zermatt leží v kantonu Wallis (Valais) na jihu Švýcarska a je vstupní branou na 360 km sjezdovek. Přímo z centra městečka se vzhůru k horským masivům zvedá pozemní lanovka do střediska Sunnegga, ozubnicová železnice Gornergratbahn do střediska Gornergrat a z okrajové části města pak také nejdelší lanovka v Evropě Matterhorn-Express, která pokračuje až na Klein Matterhorn, kam jsme se na ochutnávku zermattských sjezdovek vydali my. Na Klein Matterhornu ve výšce 3 883 m najdete i ledovcový palác a vyhlídkovou terasu, což jsme z důvodu poměrně dlouhé fronty vynechali a vrhli jsme se vzhůru dolů na ledovcové magistrály.


Z Malého Matterhornu se spouštějí sjezdovky až do Zermattu, což je se zastávkami téměř půldenní záležitost. Než jsme si dali tento čtyřtisícovkový sjezd, pobyli jsme nějakou chvíli v poklidné části na ledovci, kterou obsluhují kotvové vleky.


V této nejzazší části na ledovci Theodulgletscher není žádný sjezdovkový uzel a lyžaři tudy prakticky jen projíždí na svém safari kolem Matterhornu. Přidejte častý vítr a mráz (zatímco dole v Zermattu budete chodit v tričku, tady budete mít regulérně zmrzlé tváře) a máte prázdné přehledné sjezdovky s nulovými frontami na kotvě. Tahle část rozhodně stojí za několik sportovních jízd s dostatkem prostoru.


Z ledovce Theodulgletscher (Zermatt je známý velkým počtem ledovců, celkem přes dvacet) se dá přejet i do italské části areálu do Cervinie. Ta už byla v době naší návštěvy uzavřená, a tak jsme se vydali do rušnější části k mezistanici Trockener Steg, kde se dá na červených tratích č. 71 a 72 rovněž velmi sportovně zajezdit, byť tratě nejsou typicky alpsky široké. V této části se rozléhá i snowpark, který je nadprůměrně dlouhý a zahrnuje množství skoků, beden a dalších snowparkových překážek – vše s výhledem na Matterhorn.


Po pár jízdách jsme se vydali zakusit zmíněné safari kolem Matterhornu, který de facto obkružujete a máte ho po celou dobu z různých úhlů jako na dlani. Při pohledu z této části nemá svůj typický pokřivený tvar (takový výhled nabídne až část Sunegga), na jeho monumentálnosti to ovšem nijak neubírá.


Sjezdovky kolem Matterhornu mají spíš výletnický charakter, a než abyste precizně stavěli lyže na hrany, máte spíš tendenci neustále zastavovat a kochat se až kýčovitě malebnými zermattskými scenériemi.


Jedním z „must-have“ je fotka s dřevěnými písmeny Zermatt přímo pod Matterhornem na mezistanici Schwarzsee. Tento fotospot je trochu schovaný pod stanicí páteřní kabinkové lanovky a při sjíždění do Zermattu na ni natrefíte pouze tehdy, pojedete-li po okružní sjezdovce č. 52.


Od Schwarzsee jsme dolů do Zermattu zvolili červenou č. 52, která nám Matterhorn odhalila zase z jiného úhlu a protáhla nás po bezlesích pláních až k příjemné hospůdce s terasou Stafel. Odtud to ovšem k mezistanici Furi vyžadovalo i nějaké to zabruslení, takže kdo nechce bruslit, může jet do Zermattu napřímo po černé trati č. 62. Ochudí se ovšem o další stranu Matterhornu, který se vám tu za celou dobu ne a ne okoukat.


Překvapily nás zamykací stojany na lyže v mezistanici Furi, stejně jako dole u nástupní stanice kabinkové lanovky Matterhorn Express. Obvykle se vybírá za možnost úschovy poplatek, tady je ovšem zamčení zdarma a jako klíč vám slouží váš skipas. Zpátky k ubytování se tedy nemusíte trmácet s lyžemi.


Stejně osobité jako Matterhorn je i samotné městečko Zermatt, jehož kouzlo coby horské vesničky se tu rozhodli zachovat tím, že zakázali vjezd autům se spalovacími motory. Při cestě do Zermattu je tedy potřeba nechat auto na hlídaném parkovišti v Täschi a dále pokračovat vlakem, který jezdí do Zermattu každých 20 minut. Jakmile ale na nádražíčku v Zermattu vystoupíte, rázem jako byste se ocitli v jiném světě. Nazdobené ulice jsou plné pěších turistů nejrůznějších národností, mezi nimi se proplétají elektrotaxiky, které si můžete představit jako něco mezi golfovým vozíkem a legendární dodávkou Subaru Libero, a moderní hotely a budovy tu střídají původní dřevěné stavby na kamenných podstavcích, které v minulosti bránily vniknutí myšek do obydlí.


Nasvícené výlohy se značkovým oblečením a vybavením střídají mezinárodní restaurace, takže na večeři můžete zamířit třeba do Brown Cow pubu, který nabídne americké speciality, jako jsou hot dogy a burgery na několik způsobů, nebo do protější restaurace Gee´s s japonskou kuchyní. Počítejte s tou nejpestřejší nabídkou jídel, ale i s vysokými cenami, díky kterým je Zermatt také trochu „slavný“.


Při cestě do Zermattu si dejte do navigace městečko Täsch. Hned při příjezdu budete mít po pravé ruce velkou budovu s parkovištěm, které je současně i nádražím pro vlaky do Zermattu. První franky z peněženky vám budou lítat už na parkovišti, protože parkovné tu stojí 16 CHF/den. Abyste měli transport věcí co nejpohodlnější, můžete si za zálohu 5 CHF půjčit přímo v garáži speciální vozík na bagáž. Z garáže se dostanete rovnou k terminálu vlaku, kde si na pokladně nebo v automatu koupíte jízdenku – zpáteční na osobu vyjde na 16,40 CHF. Abyste se dostali z nádražíčka v Zermattu k ubytování, můžete využít služeb elektrotaxi, které tu před nádražím kdykoli odchytnete (nebo i oni si odchytnou vás :-) ), často ale ubytovatel nabídne, že vám transport pomůže vyřešit. Taxi po městě vyjde v průměru na cca 20 CHF.Tip na ubytování:

My jsme byli v Zermattu ubytovaní v apartmánu Heidi od společnosti Mountain Expousure, která nabízí moderní chalety a apartmány po celém Zermattu. Apartmán Heidi (ceník) se nachází cca 10 min pěší chůze od nástupní stanice lanovky Matterhorn Express a disponuje třemi dvoulůžkovými pokojíčky s vlastními koupelnami a prostornou kuchyní s jídelnou a obývákem. Kuchyně je plně vybavená jak spotřebiči, tak případnými surovinami jako je olej, sůl, chilli nebo i muškátový oříšek.
Zermatt v kostce:

Vzdálenost z Prahy 9 h 30 min
Celodenní skipas dospělí 92 CHF
Celodenní skipas děti (9-15 let) 46 CHF
Celodenní skipas mládež (16-19 let) 78 CHF
Parkování Täsch 16 CHF/den
Zpáteční jízdenka Täsch-Zermatt 16,40 CHF
Webové stránky www.zermatt.ch

V říjnu můžete v Zermattu využít předprodejní akci a pokud si během října předobjednáte skipas, získáte na něj 20% slevu!

Partneři SNOW tour:

V Zermattu jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.